2021 YİN METAL/ÖKÜZ SENESİ

2021 YİN METAL/ÖKÜZ SENESİ

SENENİN BURCU ÖKÜZ

Çin yeni yılı Güneş takvimine göre 04 Şubatta başladı. Çinliler Batı takviminin yanı sıra “Hsia” adını verdikleri Çiftçi Takvimini de günlük hayatlarında çokça kullanıyorlar. Bu takvim bizim bir üst kuşak ailelerimizin kullandığı Anadolu’da Halk takvimi olarak adlandırılan ve daha çok örf ve inanışlara dayalı Saatli Maarif takvimimize benziyor aslında. Bu takvimde de her şey doğanın ritmi, mevsimlerin düzeni ile ilgili…   

12 Şubat ise doğanın canlanmaya başladığı Bahar Bayramının ilk günü, yeni yılın başlangıcındaki ilk yeni Ay’ın da günü… Bu tarih elbette güneş ve ayın arasında oluşan farktan dolayı her sene değişiklik gösteriyor.. Bundan sonra 2 hafta boyunca yeni yıl kutlamaları devam edecek ve 15 gün sonra gerçekleşecek olan Dolunay gününde Fener Festivali ile son bulacak. Hani şu yeni yıl dileklerini yazıp helyum dolu balonlarla göğe uçurdukları resimlerden aşina olduğumuz festival…

“Hsia takvimi”ni diğer takvimlerden farklı kılan, zamanı bildiren tüm birimlerin, diğer tüm Çin metafizik bilimlerinde olduğu gibi 5 element ile ifade edilmesi… Toplamda 8 elementin birbiri ile olan ilişkisi hem yaklaşan senenin geneli hakkında, hem de şahsi haritalarımızla ve kendimiz hakkında bilgilerle dolu oluyor. 60 senede bir aynı elementler ile tekrarlanan sistemde benzer olayların yaşandığını görmek ise hayli ilginç.

2021 senesini belirleyen elementler Metal ve Toprak… Bu elementlerinin birbiri ile olan ilişkisine bakarak sene hakkında bilgi sahibi olmak mümkündür. Eğer ki her iki element anlaşabiliyor ise sene genelinin huzurlu geçeceği, bunun tam tersi eğer anlaşamıyor ise sene genelinde huzursuzluklar yaşanacağı öngörülür.

           2021

           

          Yin Metal

           

          Yin Toprak

          (Öküz)

2021 senesi; Çin takviminde 2 element ile temsil ediliyor. Öküz burcunun elementi olan Yin Toprak ve üzerinde bulunan Yin Metal elementi…

Yin Metal; değerli bir mücevhere benzetilir. Yin Metal insanlarının estetik kaygıları çoktur. Yaptıkları her işe, etraflarındaki her insana mücevher gibi yaklaşırlar. İnce zevkleri vardır ve hayattan zevk almayı bilirler. Hayal güçleri güçlüdür ve yaratıcı kişilikleri ile güzel sanatlara eğilimleri vardır. Topluluk içinde ilgi odağı olmayı severler. Ancak ulaşılması güç gözükürler, soğukkanlıdırlar. Metal için aristokrat, seçici tanımlamaları yapılabilir.

Öküz; Çin sembolizminde, çalışkanlığı, azmi, dayanıklılığı ve erdemi temsil eder. Öküz burcu insanları, sabırlı, azimli ve çalışkandır. İşlerini yaparken asla sızlanmazlar ve hedefe ulaşma konusunda da istikrarlı ve inatçıdırlar. Bu yolda oldukça dayanıklıdırlar da. Yavaş olmalarına ve hayal güçlerinin eksikliğine rağmen, mantıklı, zeki, pratik ve planlı olmaları sonucu oldukça başarı kazanırlar. Ancak değişim rüzgârları estiğinde, dengeleri bozulup kafa karışıklığı yaşayabilirler. Bireysel ve az konuşan insanlar olmalarına rağmen zekidirler. Aile değerlerine ve geleneklere sıkı sıkıya bağlıdırlar. Hatta, bu yüzden, duygusal ilişkilerinde sahiplenici ve kıskanç bile olabilirler.

Elementler arası ilişki; Yılın geneli hakkında bir bilgiye sahip olabilmek için bu elementler arasındaki ilişkiye baktığımızda; Toprak ve Metal elementlerinin aslında birbiriyle özünde iyi geçinen elementler olduğunu söyleyebiliriz.

Ancak Öküz elementi ateşten yoksun bir kış toprağıdır. Su elementi giderek güçlenmektedir. İçinde saklı olarak, Su, Toprak ve Metal elementini bulundurur. Fakat bu elementler de, Toprak elementini yorar. Bu yüzden kuvvetli bir toprak değil aksine, dengesiz bir yapıda olduğu söylenebilir.

Yin Metal ise, Toprak elementinin desteğini alamadığı için, ışıltılı özelliği ile değil de daha çok sert, soğuk ve yıkıcı tarafı ile sistemde etkisini göstermeye başlar.

Evet soğuk bir kış toprağı ve ışıltısını kaybetmiş yine soğuk ve sert bir metal biraya geldiğinde ve de üstüne Ateş elementinin etkisinin hiç olmadığını da eklersek sonuç olarak senenin elementlerinin 2021 genelinde soğuk ve ahenksiz bir etkileşimde olacağını tahmin etmek mümkün…

2021 Sene Genelinde şahit olacağımız Olaylar

Mikro ve makro ölçekte Yapılandırmanın, inşaa etmenin zamanı…

Öküz, Yin Toprak elementidir ve 12 hayvan işaretinin de ikincisidir. Dolayısıyla, 12 aylık bir döngüden sonra gelen ilk yer hanesi elemanı olan Fare toplumsal düzende, uluslararası ilişkilerde “yeni başlangıçları” simgelerken, ondan sonra gelen Öküz ise; yeni başlangıçların, ilişkilerin toplumsal düzenlerin bu sefer de “yeniden yapılandırılması”, “inşa edilmesi” anlamına gelir.

Bireysel olarak geçtiğimiz dönemde aldığımız kararları olgunlaştırmak, pekiştirerek inşaa etme dönemi. Aynı zamanda da makro ölçekte, toplumların, hükümetlerin, para birimlerinin, yönetim şekillerinin de yeniden yapılandırılması anlamına geliyor. Bitcoin den sonra hızla ortaya çıkan para birimleri, sürdürülebilir kapitalizmin konuşulmaya ve tartışılmaya başlanıyor olması da global alanda karşımıza çıkanlar.

Evet enerjiler hızla değişmeye başladı. Geçen sene yeni kararlar almaya, yeni planlar yapmaya başlamıştık. Bu sene ise bunları yapılandırma, olgunlaştırma, pekiştirerek inşa etme zamanı. Vakit kaybetmeden, senenin karmaşık enerjilerinden etkilenmeden, sözde kalmayıp, uygulamaya geçme dönemi. Bu hayatımızın her yönü ile ilgili olabilir. İlişkilerimiz, iş yaşantımız, ailemiz, sağlık kontrollerimiz, seçimlerimiz, hatta kullandığımız kelimeler bile… Şimdi kontrolü ele alma zamanı geldi.

Toplumsal Olaylar

Adalet, sabır, özveri, bağlılık konuları, metal elementinin özellikleridir. 2021, İnsan hakları konularında protestoların, gösterilerin olacağı, kısıtlamaların protesto edileceği,  halkların adalet arzusu ile seslerini yükseltecekleri bir dönem.

Yin Metal bir yandan zarif bir mücevhere benzetilirken, diğer karanlık tarafı soğuk ve acımasız bir bıçak gibi de işleyebilir.

Bu bağlamda da toplumlar, sosyal yapılar, ideolojilerini gerçekleştirmek, sosyal eşitlik ve sivil haklar ve adalet konularına dikkat çekmek için gösteri ve protestolarını gerçekleştirirken çatışma ve isyanlar, saldırılar yaratabilirler.

2021’de Uzay Çalışmaları

Gözümüzü uzun zamandır uzaya dikmiş, başka gezegenlerde hayat olup olmadığını araştırıyoruz. Pandemi döneminin başında mayıs ayında Ellon Musk tarafından 2002 yılında kurulan uzay taşımacılığı şirketi SpaceX, yıllar süren çalışmaların sonunda Mayıs ayında ilk kez Uluslararası Uzay İstasyonu’na astronot gönderdi. Böylece NASA da 9 yıllık aranın ardından uzaya insan göndermiş oldu. SpaceX şirketinin Ekim ayında gerçekleşmesi beklenen ve Inspiration4 adı verilen tamamen sivillerin katılacağı ilk uzay yolculuğuna ise 4 kişi katılacak.

2021 senesinde de uzay aracı veya uzay roketleri, uzay araştırmaları, uçaklar (belki de yeni uçak türleri) veya yeni drone modelleri gibi bunlara benzer metal nesnelerle ilgileniyor  olacağız.

2021 için teknolojik gelişme ve yenilikler

Yin metal senesinde arabalar, robotlar, yeni teknolojiler gibi metal elementinin etkilerini görebiliriz. Yeni araba modelleri ve tabii yeni yakıtlar ve bunun sonucu olarak ulaşım konusunda yenilikler. Teknoloji ile takip edilen insansız kargo araçları belki de otobanlarda yerini almaya başlayacak. Öküz elementi sistemde metalin deposu olarak da geçer o yüzden iletişim ve bilgi sistemleri, nanoteknoloji alanında da bu tür gelişimlerin yaşanacağı öngörülebilir. Zaten ekran ve teknoloji günlük hayatımızın oldukça büyük bir bölümünü aldı ve almaya devam ederken bizi yeni iletişim kanalları, aplikasyonlar ile de tanıştıracak. Sosyal medya ile ilgili yargılarımızı tekrardan gözden getireceğimiz bir döneme giriyoruz. Kullanım alanlarının çeşitliliği ve rekabeti ile daha çok ağlarda iletişim içinde olacağımız kesin. Bunun en yakın örneğini Clubhouse uygulamasında o özlediğimiz samimi sohbet  ortamını yaşamaya başladık bile. Görüntü teknolojilerindeki gelişmeler ile yakın gelecekte gerçeğe yakın sanal boyutlarda buluşmaya gezmeye başlayacağız.

2021 YILI GENELİ

Para;

Bu senenin elementi olan Metal Elementi, Ateş elementi için Para demektir. Dolayısıyla, 2021 Öküz senesinde para kazanacak öncelikli sektör olarak; Ateş endüstrileri ( finans, enerji, eğlence, restoran, pazarlama, Pr, reklamcılık, moda, hukuk, kimya, vbg.) sektörlerini sayabiliriz.

Toprak endüstrileri ( tarım, konut, inşaat, emlak, ileri teknoloji, maden, sigorta, bilgisayar software, danışmanlık, vbg.) aktif ve verimli bir sene geçirecekler.

Metal endüstrilerinde (bankacılık, mühendislik, bilgisayar, araba, makine, kuyumculuk, vbg.) bir rekabet söz konusu…

Su endüstrileri (ulaşım, telekomünikasyon, gemicilik, lojistik, taşımacılık, seyahat, spa..) ve Ağaç elementi sektörleri( tekstil, kâğıt, çevre, moda, yayın, medya, eğitim, dekorasyon, mobilya, ormancılık, vbg.) için ise paranın olmadığı  bir dönem…

Ekonomi-Borsa;

Ateş seneleri insanlara güven verir. Dolayısıyla borsa artışa geçer. Ancak sistemde Ateş elementi hiç yok. Hatta Su elementinin temsil ettiği «korku» duygusu 2020 senesine damgasını vurmuştu. İnsanlar böyle dönemlerde kendi içlerine kapanırlar ve daha az para harcarlar. Bunun sonucu olarak da; ekonomik büyümede yavaşlama, kriz senaryoları, uzun vadeli borsa düşüşleri yaşanır. 2021 de de bu sert ve soğuk atmosfer devam edecek. Özellikle de Su elementinin zirve yaptığı kış dönemleri, bu düşüşlerin de zirve yapacağı dönemler. Sistemde Ateş elementinin ortaya çıkması ve piyasaların yükselişi 2025 senesinde yaşanacak. Ancak Ateşi besleyen Ağaç elementinin 2022’den itibaren devreye girmesiyle piyasalarda rahatlama da başlayacak.

Sağlık;

Varlığımızın her bir parçası, fiziksel, duygusal ve zihinsel işlevlerimiz de dahil olmak üzere, bir çok bakımdan Beş Elementin iç işleyişi tarafından idare ediliyor ve etkileniyor.

Metal elementi Çin tıbbında akciğer, burun, ciltten oluşan solunum organlarını temsil eder. 2020 de yaşadığımız Covid-19 salgını da yine Metal elementinin dengesizliği , Ateş elementinin de hiç olmaması ile ilgiliydi. Çin tıbbında bağışıklık sistemi ateş güçlü olduğunda güçlüdür, güçlü su olduğunda ise zayıftır. Bu, ateş elementinin özellikle güçlü olduğu yaz aylarında niçin gribe yakalanma şansının düşük olduğunu açıklıyor.

Suyun kuvvetli olduğu bir yıl olan 2020’de bağışıklık sistemimiz zayıftı ve bu da virüs salgınına neden oldu. 2021’de ateş de olmadığı için bağışıklık sistemi yine çok güçlü değil ancak 2020’deki kadar güçlü su unsuru da yok. Dolayısıyla, 2021’de de bu solunum yolları ile ilgili şikayetler devam edecek ancak geçen seneki kadar korkutucu olmayacak.

Toprak Elementinin zayıflığı, mide ve sindirim sistemi problemlerine ve de insülin ve diyabet şikâyetlerine yol açar. Bu sene yine geçen seneki gibi Ateş elementinin olmadığını söylemiştik. Ateş elementinin yokluğu ile de kan dolaşımı ve kalple ilgili sorunlarda, enerji düşüklüğünde, bağışıklık sistemi ile ilgili sorunlarda artış yaşanır.

Su elementinin fazlaca olduğu 2021 yılında vücutta da, su elementi ile bağlantılı böbrek, idrar sistemi ve cinsel organlarda sağlık problemleri yaşanabilir.

Sene içinde, Ateş elementini arttırmak için de COQ 10 den yararlanabiliriz. Bağışıklığımızı yüksek tutmak adına, mevsimsel sebze ve meyvaları tüketmeye, güneşi gördüğümüz açık havalarda kendimizi dışarı atmaya devam… Yin enerjinin bizi aşağı çekme etkisinden kurtulmak için günlük rutinimizde, egzersize, sağlıklı  ve mesafeli sosyal etkileşimlere ve bir doz da sevinç ve eğlenceye yer vermekte yarar var.

Çevre ve Doğa Olayları;

Metal element elementler döngüsünde ağaca saldırır, bir çeşit balta gibi keser. Dolayısıyla doğamız da 2021 doğanın zarar görebileceği pek çok zorlukla karşılaşabilir.

Öküz, toprak elementine ait olduğu ve buzlu bir toprak olduğu için, dünyanın buzlu kutuplarını ve eriyen buzları da akla getiriyor.  Bu yüzden büyük olasılıkla dünyanın kutupları hakkında da farklı doğa olayları gündeme gelecektir.

2021 senesinde Toprak elementi, Ateş elementinin desteğini göremediği için oldukça güçsüz.  Ve de bir kış toprağı olduğu için oldukça soğuk. Bu kararsız ve zayıf toprak, deprem, toprak kayması, çığ gibi doğa olaylarına neden olabilir. Kilit altındaki ateş elementi ise beklenmedik patlama, yangın, volkanlara sebep olabilir.

Toprak elementi olan Öküz aynı zamanda yollar, dağlar, sert kayalar ile ilişkilendirilir. Bununla ilgili olarak da trafik kazaları, maden kazaları ve  uçak kazalarında sıkıntılı durumların ortaya çıkmasına neden olabilir.

ÖKÜZ YILINDA 4 SÜTUNUMUZ

Doğum anımızda saat, gün, ay ve yıldan gelen 4 temel etki alırız. Bu etki 4 sütunla ve her sütunda 2 element ile belirlenir. İşte buna da “Kaderin 4 Sütunu” denir. Buradaki 8 elementin birbiriyle olan ilişkisi, kişinin hayatı ile ilgili bilgileri verir.

Aşağıda verilen bilgiler, doğum yılına bağlı olarak çıkarılan genel bilgilerden oluşmaktadır.

2021 yılının genel etkilerini daha iyi anlayabilmek ve şahsi haritaları doğru yorumlamak için aslında her kişinin saat, gün, ay ve yıldan oluşan tam doğum haritasına bakmak gerekir.

Bu konuda danışmanlık almak, potansiyelinizi öğrenmek, kariyerinizi belirlemek, ilişkilerinizi anlamlandırmak, sağlığınız ile ilgili konuları anlayabilmek, hayatınızda alacağınız kararlarda olumlu günlerinizi seçmek,   yani bir çeşit yol haritanızı öğrenmek isterseniz www.madeinfengshui.com adresinden bizimle iletişime geçebilisiniz.

Gelelim bu senenin etkilerine;

Uyum; Doğum anında, 4 sütunun herhangi bir Yer hanesinde; öncelikle Fare, olanlar, Öküz senesi ile bir “Uyum” oluşturacakları için, 2021’ i rahat geçireceklerdir. Aynı durum, Yılan ve Horoz elementi olanlar için de geçerli olacaktır.

Fare yılları: 1936, 1948, 1960, 1972, 1984, 1996, 2008, 2020

Fare Ayı: 07-08 Aralık – 05-06 Ocak

Fare Saati: 23.00-01.00

Yılan yılları: 1929, 1941, 1953, 1965, 1977, 1989, 2001, 2013

Yılan Ayı: 05-06 Mayıs – 05-06 Haziran

Yılan Saati: 09.00-11.00

Horoz yılları: 1921, 1933, 1945, 1957, 1969, 1981, 1993, 2005, 2017

Horoz Ayı: 07-08 Eylül – 07-08 Ekim

Horoz Saati: 17.00-19.00

Günler çok sayıda olduğu için belirtilmemiştir.

Zıtlık; Doğum anında, 4 sütunun herhangi bir Yer hanesinde, Keçi elementi olanlar; Öküz yılı ile zıtlığa girecekleri için, daha çok seyahat, iş değişikliği, ev değişikliği yaşayabilirler, sene boyunca sosyal konularda ve insan ilişkilerinde zorlanabilirler. Bu tarz bir “Zıtlık”, hareket, kaza ve değişim de getirir.  Bu etkiyi, ev-ofis-iş, değiştirerek ve bol bol seyahat ederek dengeleyebilirsiniz. Ancak, bu değişimleri gerçekleştirirken her türlü riskli sayılabilecek aktivitelerden kaçınmak, daha dikkatli, daha temkinli hareket etmek, sağlık kontrollerini aksatmamak en doğrusu.

Keçi elementi doğduğunuz yıl da olabileceği gibi, ayda veya günde de olabilir. Haritada olup olmadığı kadar nerede bulunduğu da önemlidir. Eğer ki gün sütununuz da bulunuyorsa, sizin; çekirdek ailenizle, etrafınızdaki ilişkilerinizle, partnerinizle sıkıntı çıkarırken, ay sütununuzda ise, ebeveynlerinizle ve iş hayatınızla ilgili konularda problemli dönemler yaratabilir. Keçi yıl ve Ayını aşağıdan bulabilirsiniz ancak günler çok fazla sayıda olduğu için burada belirtmedik. Öküz elementinin uyumlu-dost dediğimiz elementi Fare olduğu için, sene boyunca, korunma amaçlı olarak, üzerinizde sevdiğiniz herhangi bir “Fare” sembolü aksesuarını taşıyabilirsiniz.

Keçi Yılları: 1931, 1943, 1955, 1967, 1979, 1991, 2003, 2015

Keçi Ayı: 07-08 Temmuz – 07-08  Ağustos

Keçi Saati: 13.00-15.00

Günler çok sayıda olduğu için belirtilmemiştir.

Meydan Okuma; Sene ile aynı elemente (Öküz) sahip olanlarda bir meydan okuma etkisi olacağı için genelde olumlu-olumsuz bütün olaylar bir büyüteçin altına girmiş gibi 2 misli hissedilir.

Öküz Yılları:1949,1961,1973,1985,1997, 2009, 2021

Öküz Ayı: 5-6 Ocak/ 4-5 Şubat

Öküz Saati: 01.00-03.00

Günler çok sayıda olduğu için belirtilmemiştir.

Eğer ki haritalarınızda “ZITLIK” veya “MEYDAN OKUMA” varsa,  senenin etkisini yumuşatmak için, uyumlu hayvan sembolünü taşımak bir çeşit korunma sağlar. 2021’de “FARE” aksesuarını koruma amaçlı olarak üstünüzde taşımanızı öneriyoruz. Koruma sembolü için web sitemizden iletişime geçebilirsiniz.

https://madeinfengshui.com/urunler/#senenin_koruma_sembolu

Toprak Cezası; Bu sene zorlanacak olanlardan bir diğeri ise, 4 sütununda aynı anda Köpek ve Keçi olanlar. 2021 senesi ise bir Öküz elementi. Her üçü de Toprak elementi olan Öküz-Keçi-Köpek, birleştikleri zaman bir TOPRAK CEZASI” oluşturuyorlar. Toprak ile ilgili konular daha hassaslaşabiliyor. Bu dönemde de yine bu etkiye bağlı olarak ilişkilerde veya yasal konularda sıkıntı yaşanabiliyor. Endişe ve huzursuzluk hissi artıyor. Dağ sporları, arazi etkinlikleri, hızlı araba kullanma konularına dikkat etmeli, Sağlık konularını da atlamamak lazım…

Köpek yılları: 1946, 1958, 1970, 1982, 1994, 2006, 2018

Köpek ayı: 8-9 Ekim / 7-8 Kasım

Köpek Saati: 19.00 – 21.00

Keçi yılları: 1955,  1967, 1979, 1991, 2003, 2015

Keçi ayı: 7-8 Temmuz/ 7-8 Ağustos

Keçi Saati: 13.00-15.00

Günler çok sayıda olduğu için belirtilmemiştir.

Koruyucu Melek; Doğum anında, 4 sütunun, Sene ya da Günün Gök Hanesinde, “Yang Ağaç” olanlar için (Doğum senesi 4 ile bitenler); “Yang Toprak” olanlar için (Doğum senesi 8 ile bitenler); “Yang Metal” olanlar için (Doğum senesi 0 ile bitenler), Öküz, “Koruyucu Melek” yıldızı anlamına gelir. Koruyucu Melek dediğimiz yıldız, adından da anlaşılacağı gibi, koruyup kollayan, işlerimizde yardımcı olan çok olumlu bir etkiye sahiptir. 2021 yılında, geliştirmek uygulamak ve bitirmek istediğiniz konular varsa etrafınızdan bolca destek alacaksınız. Senenin sizin için olan avantajını kullanın…

Her sene yeni enerjiler ile geliyor ve haritalarımıza kimi zaman olumlu, kimi zaman olumsuz etkiler taşıyor. Ama bu farkındalıkla sene genelinde yol almak ve olayları  anlamlandırabilmek çok önemli.  Zıtlığı her zaman söylediğimiz gibi sadece olumsuz algılamamak lazım. Yeni bir başlangıç yapmak için bir şeyleri değiştirmek gerekir. Her ne kadar konfor alanlarımızdan çıkmakta zorlansak da, değişimler dönüşümlere, fırsatlara, yönlere kapı açar. Zıtlık dönemlerinde bilinçli hareket etmek önemlidir. Direnmeyip, kendi iradeleri ile yapacakları her türlü değişim, hareket, karar onlara sene içinde yeni fırsatlar açacaktır.

Hepimizin, sağlıklı, huzurlu ve mutlu bir yıl geçirmemiz dileğiyle, herkese iyi seneler.

Not: Unutmayın ki takvimler 04 Şubat itibariyle değişiyor. Dolayısıyla 1970 Ocak doğumlu biri aslında 1969 doğumlu olarak sayılıyor.X