SENENİN BURCU EJDERHA

SENENİN BURCU EJDERHA

SENENİN BURCU EJDERHA

Çin takvimi 5 element sistemine dayanır ve her yeni gelen sene iki element ile belirlenir. Bu elementler sene geneli hakkında hem makro ölçekte hem de mikro ölçekte birçok fikir verir. 04.   Şubat itibariyle başlayan bu senenin elementleri YANG AĞAÇ ve altında bulunan YANG TOPRAK (EJDERHA) elementleri. Bu iki elementin karakterlerine bakarak sene geneli hakkında bakalım neler söyleyebiliriz…

Yang Ağaç,

Yıllanmış, ulu bir ağaca benzer.Ağaç elementinin genel doğası iyilik ve yardımseverlikle ilgilidir… Nasıl ki ağaç etrafını korur, ağaç insanları da genelde korumacı olurlar. Sırtınızı onlara rahatça yaslayabileceğiniz kişilerdir. Her zaman sağlam, kuvvetli ve destekleyicidirler. Bunun yanında iş kendi duygularını ortaya koymaya gelince oldukça kapalıdırlar. İçlerinde kopan fırtınaları gizlemeyi çok iyi başarabilirler.

Ulu  bir ağacın eğilip, bükülememesi gibi, yang ağaç insanları da çok esnek değildirler. Fikirlerine bağlı, inandığı konularda ödün vermeyen, inatçı yapıdadırlar. Fikirlerini savunurken, prensiplerine bağlı kalırlar. İnatçı tutumları ve olaylara dik başlı yaklaşımları onları bazen zorlayabilir. Etraflarından belirli konularda tavsiye almayı sevmezler. Kendi bildikleri yolda ilerlemeyi tercih ederler. Çıktıkları yolda vazgeçmek, yoldan geri dönmek, teslim olmak, bırakmak gibi şeyler sözlüklerinde yoktur. Bu prensipli duruşları takdir edilesi bir özelliktir ancak bazen de daha esnek ve uzlaşmacı olmayı öğrenirlerse hayatlarının daha da kolaylaşacağı bir gerçektir.

Dışarıdan ulaşılması zor ve sert gözükseler de aslında içeriden nazik, yumuşak kalpli ve etrafına karşı son derece yardımsever insanlardır. Dürüst, sözüne sadık, nazik yapıdadırlar. Söz verdikleri konularda asla geri dönmezler. Kimseyi yarı yolda bırakmazlar. Dürüstlükleri, onları insanları rahatça eleştirme konusunda destekleyebilir. Ama bazen bu konuda istemeden de olsa kırıcı olabilirler.

Yang Ağaç insanları hedef odaklıdır. Öncü bir ruha sahiptir, yaratıcıdır, hedeflere ulaşmak için yeni yolları görür. Faydalı olmayan şeyler üstünde tekrar çalışır, planlı bir şekilde hareket eder. Yoluna çıkan kişilerle tartışmaktan ve yüzleşmekten çekinmez. Savaşçı ve rekabetçi bir yönü olan Yang Ağaç , sayılardan 1 numarayı, vücutta da başı  temsil eder. Yang Ağaçlar,  başta giden, öncü ve  lider kişilerdir.

Yang Ağaç’lar için kariyer önemlidir. Özgüvenlerini sevdikleri bir işte çalışarak bulabilirler. Büyük düşünebilir, planlar geliştirebilirler ancak ayrıntılar onlara göre değildir. Odaklanmak için sabırları olmadığı gibi, hızlıca karar vermeyi de severler. Yenileri üretmek yerine mevcut fikirleri geliştirmek konularında daha iyi performans sergilerler. Yenilikçi ve detaylı işler konusunda ise bir ekip ile çalışmaları işleri daha verimli hale getirir.

Genelde Ağaç elementi insanlarının, para şansı iyidir ve sevdikleriyle cömertçe harcamasını da severler.

Ejderha ve Topumsal olaylar,

Ejderha toprak elementidir ve güçlü bir dağ olarak da düşünülebilir. Mevsimlerden ilkbaharın son ayıdır. Bir yandan kış ayının su deposu bir yandan da yakın gelecekteki yaz mevsiminin de müjdecisidir.

12 hayvanlı sistemde sadece Ejderha ve Köpek, “Cennet ve Cehennemin Kapısı” veya “Cennet ve Cehennemin Ağı” olarak adlandırılır.  Her ikisi de  Çin astrolojisinde mitolojik hayvanlar olarak geçer.  Hiçbir sembolik etkinin olmadığı tam da bir alacakaranlık bölge gibi de düşünülebilir.

Elementler döngüsünde, Ağaç ve Toprak birbirlerine kontrolcü yapıdadır. Ağaç toprağı tutan elementtir. Hele bunu bir de Yang Ağaç yani heybetli, kökleri toprağın derinlerine kadar uzayan  bir ağaç olarak düşünürsek, toprağa  ne kadar çok bağlı, yerinde sabit, esnek olmayan bir görüntü ile karşı karşıya olduğumuzu anlayabiliriz.

İşte elementler döngüsündeki bu yapının bir izdüşümünü sene geneli içinde de yaşayacağız. Karşımızda dönem dönem prensiplerinden ödün vermeyen, tutucu, inatçı kişilikleri mikro düzeyde hayatımızda ve makro düzeyde liderler, uluslar olarak siyasette de görmemiz mümkün.  Tam da bu esnek olmayan tutumlara karşı dirençlerin, ayaklanmaların olması da beklenilebilecek durumlar olarak karşımıza çıkacaktır.

Ejderha ve Köpek elementleri sistemde “Cennet ve Chennem Ağı” olarak geçer. Yani her ikisi de alacakaranlık kuşağının elemanıdır. Ve her ikisinde de  “Koruyucu MeleK” dediğimiz, kişiyi koruyup kollayan etki yoktur. Dolayısıyla tehlikeli durumlarda (savaş, afet, terör, ayaklanma, vbg) daha çok zayiat olması muhtemeldir.

Ancak Ejderha elementi içinde suyu tutan, su deposu olarak da tanımlanır.  Su bu sene sistemde olan ağaç elementine bir yandan da destek verdiği için aslında bu yıkıcı ve esnek olmayan döngüyü biraz daha dengeleyerek , uzlaşmaya az da olsa açık pozisyonlara döndürebilir. Yani her ne kadar ödün vermeyen kontrolcü ve prensiplerine bağlı liderler ile karşılaşsak da yine de bir uzlaşma zemini yaratılma potansiyeli mevcut gözüküyor.

Ejderha elementi “Sanat Yıldızı” olarak da geçer. Bu da eğlence, sanat ve kültür, güzellik ve performans gibi alanlarda daha fazla hareketliliğin olacağını gösterir.

Ekonomi Para;

Ateş seneleri insanlara güven verir. Eğlence, gezme faaliyetleri daha çok olur. İnsanlar daha çok dışarı çıkar ve harcama yaparlar. Borsa da artışta olur. Ancak 2024, bir Ağaç ve Toprak senesi. Her ne kadar Ejderha senesi içinde Ateşin tomurcuklarını taşıyor olsa da hala Ateş elementi kendini hissettiremiyor. Senenin ilk yarısında her ne kadar para piyasalarında bir hareketlenme olacaksa da, 2. Yarıda bu etki zayıflayacak. Genel olarak ekonomi çok düşük hızda ilerliyor. Gerçekten Ateş elementinin o pozitif etkisini ise 2025 Yılan senesinden itibaren hissetmeye başlayacağız. Şimdi o güne kadar bu senenin sektörlere etkisine bakalım.

2024 senesininin Ağaç elementi, Metal  sektörleri için “PARA” anlamındadır. Dolayısıyla, 2024 Ejderha senesinde para kazanacak öncelikli sektörler arasında (bankacılık, mühendislik, bilgisayar, araba, makine, kuyumculuk, estetik, vbg.) sayabiliriz.

Senenin diğer elementi olan Toprak elementi ise, Ağaç endüstrileri için “PARA” demektir. Ağaç elementi sektörleri( tekstil, kâğıt, çevre, moda, yayın, medya, eğitim, dekorasyon, mobilya, ormancılık, vbg.)

2024 Ejderha senesinde Toprak endüstrilerini güçlü bir “REKABET” bekliyor olacak. Toprak endüstrilerine ait sektörler (tarım, konut, inşaat, emlak, ileri teknoloji, maden, sigorta, bilgisayar software, danışmanlık, kişisel gelişim vbg.)

Üretimin çoğalacağı, büyümenin yaşanacağı sektör ise bu sene Su endüstrilerinde görülecek. Su endüstrileri ise (ulaşım, telekomünikasyon, gemicilik, lojistik, taşımacılık, seyahat, spa..) Ancak parayı daha ileriki senelerde bulabilecekler.

Üretimin olacağı, aktif çalışacak olan endüstrilerin bir diğeri ise Ateş endüstrileri. Ateşe ait sektörler ise  (finans, enerji, eğlence, restoran, pazarlama, Pr, reklamcılık, moda, hukuk, kimya, vbg.)

Özetle Ejderha senesi; Metal ve Ağaç endüstrilerine daha yarayacak gibi gözüküyor.

Sağlık;

Varlığımızın her bir parçası, fiziksel, duygusal ve zihinsel işlevlerimiz de dahil olmak üzere, bir çok bakımdan Beş Elementin iç işleyişi tarafından idare edilir ve etkilenir. Çin tıbbında, bu senenin temsilcisi olan Yang Ağaç elementi vücudumuzda karaciğeri temsil eder. Ayrıca uzuvlarımızın büyümesinden, faaliyetlerinden ve hareketinden de sorumludur. Senenin diğer elementi olan Toprak ise vücudumuzda mide, pankreas, sindirim sistemi, hücreler ve de kaslarımızı temsil eder.

Toprak elementi kişiler üzerinde yeme içme potansiyelini arttırır. Bizi daha iştahlı yapmaya iter. Dolayısıyla toprak senelerinde kilo almak daha kolaydır. Ancak Ağaç elementinin enerjisi ise bizi esnek olmak adına hayatımıza sokacağımız düzenli egzersizler için teşvik de edecektir. O yüzden beslenmemize özen gösterip, yeteri kadar hareketi de hayatımıza sokmamız iyi olacaktır.

Kan dolaşımını, kalbi ve enerjiyi temsil eden ateş elementinin sistemde olmaması, bu konularda sağlık sorunları çıkabilir.  Bu konularda hassasiyeti olanlar sağlık kontrollerini aksatmamalıdır. Aynı zamanda toprak elementinin ise bir çeşit “kendine ceza” altında olmasından dolayı hücreler ile ilgili (kanser) problemler yaratabilir.

Yang Ağaç elementi saldırı altında olduğu zaman, en çok etkilenecek bölgemiz başımız ve beynimizdir. Tabii beyin etkilendiği zaman da vücudumuza hareket ile ilgili komutlarda sıkıntı yaratabilir.

Ejderha elementi sembolik yıldızlardan “Yalnızlık Yıldızı” etkisini taşır. Yang Ağaç ise vücudumuzda “Baş” bölgemizi gösterir. Teknolojinin bu kadar ilerlemesi aslında insanları yalnızlığa, izolasyona, etrafları ile ilişkilerini ekranlar arkasına göndermekte. Bu sene tam da bu anti sosyal davranışların ve mental sağlık problemlerinin artmasına zemin hazırlamakta. O yüzden fiziksel sağlığımız kadar, ruhsal sağlığımıza da özen göstermeli, bizi rahtlatacak yoga, tai-chi ve meditasyon gibi egzersizleri hayatımıza katmalıyız.

Çevre ve Doğa olayları;

Sene geneline hakim olan elementler ve birbirleri ile olan ilişkileri aynı zamanda o sene daha yoğunlukla oluşabilecek doğa olayları ile de bilgi verir.

Bu seneyi tasvir eden 2 üst üste element: üstte bulunan element Ağaç, altta bulunan ise güçlü bir Toprak . Bu bize güçlü bir ağaç veya tahta parçasının toprağa şiddetli bir şekilde saplanarak, yardığını-deldiğini düşündürebilir. Gökten toprağa inen yıldırım, veya göktaşı gibi isimlerle de ilişkilendirilebilir. Ejderha güçlü bir toprak olduğu ve “ceza” altında olduğundan dolayı toprak ile ilgili deprem, heyelan, çığ gibi çevre olaylarını akla getirir.

Aynı zamanda Ejderha elementi su elementinin deposu olarak bilinir.  Bu nedenle Ejderha yılında su felaketi yaşanma ihtimali de vardır. Toprak elementi yollara da karşılık gelir. Yollardaki trafikte sıkıntılar yaşatabilir. Ateş elementinin sistemde hiç olmaması ise havayolu trafiğinde sorunlara neden olabilir.

Özetle; Üstte Yang Ağaç altta Yang Toprak / Ejderha senesi yaratıcılığın ve büyümenin ama aynı zamanda direnişin ve ilkelere bağlılığın sembolü olarak gözüküyor. Genel atmosfer ise yüzleşme ve uzlaşmanın zor olacağını gösteriyor. Ancak içinde korku duygusunu taşıyan Su senelerini geride bırakıp, Ateş senelerine doğru ilerliyoruz. Eğlenceyi getiren neşeli ve pozitif duygular da artmaya başlayacağı için seyahatler, kutlamalar, konserler, çeşitli kültürel etkinlikler de hayatımızda daha bolca yer almaya başlayacak. Ancak hala içinde bulunduğumuz senede insanların hayatlarında değişim yapma, düzene karşı gelme, bir şeyleri değiştirme isteği toplumsal huzursuzluklara ve uluslararası gerilime sebep olmaya devam edecek.

Senenin elementlerinin global ölçüde etkileri olduğu gibi kişisel doğum haritalarımıza da etkileri vardır. Bu konuda bilgiye sahip olduğumuzda önümüze çıkacak potansiyel zorlukları, fırsatları veya sembolik yıldızların üzerimizdeki olumlu etkilerini bildiğimizde sene içinde daha güvenli ve bilinçli hareket edebilir, zorlukları fırsatlara, yeni başlangıçlara dönüştürebiliriz. Tavşan senesinin kendi doğum haritalarınıza etkilerini merak edenler  aşağıdaki linkten ulaşabilirler.

https://madeinfengshui.com/2024-ejderha-yilinda-4-sutunumuz-2/X