5 ELEMENT ve AROMATERAPİ

5 ELEMENT ve AROMATERAPİ

5 ELEMENT VE AROMATERAPİ

5 Element teorisine göre evrendeki her şey 5 elementten oluşur. Her şey evrenden doğar ve evrene döner… Bunlar; Ateş – Toprak – Metal – Su – Ağaç’tır. Doğada bulunan yaşam enerjisi ile bağlantı kurmanın 5 farklı yolunu temsil eden bu elementler ise evrenseldir ve yaşamımız içinde denge, düzen ve değişim sağlamamız için hayat yolculuğumuzu desteklerler.

Doğanın bir parçası olan bizler de, bu 5 elementi doğru şekilde kullanarak, hayat ve doğanın ritmi ile bağ kurabildiğimizde, dengeyi yakalar, fiziksel ve ruhsal sorunlarımızı dönüştürebiliriz.

Vücudumuzu bilinçaltı zihnimizin fiziksel ifadesi; tüm duygularımızı ise dili olarak düşünebiliriz. Meridyenlerimiz ise, artık, tüm duygularımızın, yaşam enerjimizin aktığı kanallardır.

Eğer ki bu yaşam enerjisi, doğal, rahat, serbest bir şekilde vücudumuzda-meridyenlerimizde gezinebiliyorsa sağlığımız yerinde ve uzun ömürlüdür. Ancak, bloke edilmiş veya bastırılmış duygular hayatımızın bir parçası haline geldiyse, vücudumuz bunu otomatiğe bağlar, her ezberlenmiş duygumuz, tepkimiz için aynı proteinleri üretir ve biz de sürekli aynı tepkileri verir aynı duyguların yol açtığı kronik hastalıkları yaşamaya başlarız.  Yaşam enerjimiz, rahatça akamadığı için tıkanıklıklar ve sağlığımızda dengesizlikler çıkarmaya başlar.

Klasik, oryantal veya Çin tıbbında kullanılan 5 Element teorisi ve dengeli uyumlu “Chi” akışı yaratmak, Ruh-Beden-Zihin sağlığı için çok önemlidir. Tüm hastalıkların nedeni, bu 5 elementin kendi arasındaki dengesinin bozulması ile ilişkilidir ve tedavilerde de esas olan, elementlerin dengesinin tekrardan kurulmasını sağlamaktır.

Peki bu 5 elementin aromaterapi ile ilişkisi nedir derseniz; ona da geleceğim ama ilk önce aromaterapinin ne olduğuna bir bakalım.

Aromaterapi, doğada var olan aromatik bitkilerin çeşitli bölümlerinden elde edilen yağların, yine bizlerin duygusal ve zihinsel sağlığımızı iyileştirici ve tamamlayıcı olarak kullanılması esasına dayanan bir bütünsel terapi yöntemi olarak karşımıza çıkıyor. İşte burada, doğanın şifalandırıcı gücüne bir kez daha şapka çıkartıyoruz.

Esansiyel yağlar, 5 elementimizi dengelerken, meridyenlerimizdeki “Chi akışının da dengeli, uyumlu, doğal halini geri kazanmasına yardımcı olur. Aromaterapi için; 5 elementimizi dengelemek, ihtiyacımız olan elementleri sağlığımıza tamamlayıcı ve iyileştirici olarak katmanın bir yolu da diyebiliriz. Her bir damlasında bitkinin ruhunu taşıyan bu yağların sihrine inanmamak mümkün değil.

Hepimiz doğum anında aldığımız etkilere bağlı olarak elementlerden oluşuruz. Çin Astrolojisi ile doğum tarihimizi, element bilgisine dönüştürerek, ihtiyacımız olan, elementleri belirleyebiliriz. Bu elementlere karşılık gelen, bizi destekleyecek, şifalandıracak,  aromatik bitkilerin esansiyel yağlarını günlük hayatımıza dahil ettiğimizde, fiziksel, zihinsel, duygusal dengemizi yakalamak kolaylaşır.

Kadim bilgiler ve doğanın şifalı yönünü bir tutam yaratıcılık ile bir araya getirdiğimizde yaşamın sihirli formülünü yaratmıyoruz belki ama hayatımızın her yönünde aradığımız DENGE formülünü kendimize özel hazırlıyor ve evrene bize verdiği nimetleri için şükürlerimizi iletiyoruz.

NOT: Bu yazı 09 Temmuz 2020 ‘de Uplifers’ta yayınlanmıştırX