AZİMLİ VE DAYANIKLI ÖKÜZ

AZİMLİ VE DAYANIKLI ÖKÜZ

AZİMLİ VE DAYANIKLI ÖKÜZ
05 Ocak 2017 – 03 Şubat 2017
Yin Metal辛 – Öküz丑(Yin Toprak)
Çin takvimine göre, 05 Ocak’tan itibaren Öküz ayına giriyoruz. Çin Metafiziğinde her şey iki elementin birbiriyle olan ilişkisiyle açıklanır. Dolayısıyla her ay, yine iki element ile tanımlanır. 2017 Ocak ayı, Öküz (YinToprak) üzerinde oturan Yin Metal ile karşımıza çıkıyor. Öküz, Metal elementinin mezarıdır. 12 hayvanla temsil edilen Çin Takvimine göre Öküz, aynı zamanda, kış mevsiminin sonu ve Ocak ayının temsilcisi, Hsia Aylarının 12. sidir.
Takvimler 2017 senesinin ocak ayını gösterse bile unutmayalım ki, elementlerle ifade edilen Çin takvimine göre hala Yang Ateş- Maymun senesindeyiz. Yeni sene Horoz yılına geçiş ise, Ay takvimine göre 28 Ocak’ta, Güneş takvimine göre ise 03 Şubat’ta gerçekleşecek.
Dolayısıyla bu ay geçiş ayı. Bir önceki senenin enerjisi hafiflerken; yeni gelen senenin de enerjisi kapıdan kendini göstermeye başladı bile. Yani anlayacağımız; Enerjilerin değiştiği, dönüştüğü bir ay. Tabii bu durumda ayın da karmaşık yapısı hepimizi zorlamaya devam ediyor.

Eğer henüz okumadıysanız, 2017 senesinin etkileri ile ilgili linki tıklayabilirsiniz.
https://madeinfengshui.com/2016/12/29/senenin-burcu-horoz/

Ocak ayının Elementlerinin Anlamı
Yin Metal 辛;
Yin Metal elementi, küçük metal aletleri, küçük silahları temsil ettiği gibi, değerli mücevher de olabilir. Metal elementi, aynı zamanda deriyi ve iskelet sistemimizi de temsil ettiği için, insanlar da güzellik kavramı ile de ilişkilendirilir. Yin Metal insanlarının ince zevkleri vardır ve de yaratıcı kişilikleri sayesinde güzel sanatlara meyillidirler. Güzel olduğunu düşündükleri her şey konusunda seçicidirler ve fiziksel görüntülerine çok önem verirler. Yin metal kadınları, genelde, bir mücevher kadar güzel olmalarına rağmen, genelde metal gibi soğuk ve sert yönleri yüzünden ulaşılması güç izlenimi verirler. Adalet, sabır, özveri, bağlılık konuları da, yine metal elementinin özellikleridir.
Öküz 丑;
Çin sembolizminde, çalışkanlığı, azmi, dayanıklılığı ve erdemi temsil eder. Öküz burcu insanları, sabırlı, azimli ve çalışkandır. İşlerini yaparken asla sızlanmazlar ve hedefe ulaşma konusunda da istikrarlı ve inatçıdırlar. Bu yolda oldukça dayanıklıdırlar da. Yavaş olmalarına ve hayal güçlerinin eksikliğine rağmen, mantıklı, zeki, pratik ve planlı olmaları sonucu oldukça başarı kazanırlar. Ancak değişim rüzgârları estiğinde, dengeleri bozulup kafa karışıklığı yaşayabilirler. Bireysel ve az konuşan insanlar olmalarına rağmen zekidirler. Aile değerlerine ve geleneklere sıkı sıkıya bağlıdırlar. Hatta, bu yüzden, duygusal ilişkilerinde sahiplenici ve kıskanç bile olabilirler.
Yin Toprak 丑;
Yin Toprak güzel ve huzurlu bir bahçeyi temsil eder. Aynı şekilde Yin toprak insanları da, yanlarında huzur bulduğunuz, kendinizi iyi hissettiğiniz, güvenli limanlardır. Bu kişilerin, etkileyici, zarif, karizmatiktir ve entelektüel yapıları vardır. Çok özverili olurlar ve bütünün iyiliğini isterler. İnsanlığa katkısı olan birçok Yin Toprak insanının da sanatçı ya da bilim adamı olduğunu biliyoruz. Yin Toprak insanı biraz da tutucudur, sahip olduğu her şeye ve herkese gönülden bağlıdır. Her şeyi toplar biriktirir, atamaz. Bağlılık özelliği insan ilişkilerinde de kendini gösterir.

2017 OCAK Ayı Yin Metal- Öküz (Yin Toprak) Element Kombinasyonu辛丑
Öküz (Yin Toprak) ve Yin Metal arasındaki elementlerin bu ayki üretim-tüketim ilişkisine baktığımızda, toprağın metali ürettiğini görüyoruz. İki element birbiriyle uyumlu ve destekler nitelikte. Ayrıca, 2016 senesinin Yang Ateş’i bu ayın Yin Metali ile de uyum gösteriyor. Dolayısıyla daha olumlu bir dönem olarak düşünülebilir. Ancak sevdiğimiz, umutlarımızı, mutluluğumuzu, neşemizi besleyen Ateş elementi daha da zayıflamaya başladı ve Yin enerjiler daha da arttı. Bu arada, 2016 senesinin Yang Ateş’i yerini yavaş yavaş bu sefer de aldatıcı, belirsiz, bir kıvılcım niteliğinde olan Yin Ateşe bırakmaya doğru gidiyor. Ve bu da tabii; yine patlamalara ve suikastlere zemin hazırlıyor. Karanlığı, negatif duyguları beraberinde getiren Yin enerjiler ise toplumları ve ülkeleri olumsuz etkilemeye önümüzdeki aylarda da devam edecek gibi…

Öküz ayı ateşten yoksun bir kış toprağıdır. Su elementi giderek güçlenmektedir. İçinde saklı olarak, Su, Toprak ve Metal elementini bulundurur. Fakat bu elementler de, Toprak elementini yorar. Bu yüzden kuvvetli bir toprak değil aksine, dengesiz bir yapıda olduğu söylenebilir.

Bunun birkaç anlamı vardır. Toprağın zayıflayıp, Su elementinin kuvvetlenmeye başlaması ile beraber, yer kayması, göçük, su baskını gibi doğal afetlerde artış olabilir. Metal elementinin de iyice zayıflaması ile beraber de metal kazalarına örnek olabilecek uçak-araba gemi kazaları da tetiklenebilir. Toprak elementinin dengesinin bozulması ise bize sağlık açısından, mide, kas ve hücreler ile ilgili sağlık problemlerinin yanı sıra; endişe, kaygı, huzursuzluk gibi ruhsal problemler de çıkartabilir.

Öküz, Yin Toprak elementidir ve 12 hayvan işaretinin de ikincisidir. Dolayısıyla, 12 aylık bir döngüden sonra gelen ilk yer hanesi elemanı olan Fare toplumsal düzende, uluslararası ilişkilerde “yeni başlangıçları” simgelerken, ondan sonra gelen Öküz ise; yeni başlangıçların, ilişkilerin toplumsal düzenlerin bu sefer de “yeniden yapılandırılması”, “inşa edilmesi” anlamına gelir.

Evet enerjiler hızla değişmeye başladı. Geçen ay yeni kararlar almaya, yeni planlar yapmaya başlamıştık. Bu ay ise bunları yapılandırma, olgunlaştırma, pekiştirerek inşa etme zamanı. Vakit kaybetmeden, ayın karmaşık enerjilerinden etkilenmeden, sözde kalmayıp, uygulamaya geçme dönemi. Bu hayatımızın her yönü ile ilgili olabilir… İlişkilerimiz, iş yaşantımız, ailemiz, sağlık kontrollerimiz, seçimlerimiz, hatta kullandığımız kelimeler bile… Şimdi kontrolü ele alma zamanı geldi… Ülkemizde yaşananlar belki de hiç birimizde bir tahammül bırakmadı. İyice ağırlaştık, yorulduk. Kabuğumuza çekilmekten başka hiçbir şey yapamayacağız gibi geliyor. Yükler sırtımızda iyice ağır. Biz ise, altında ezilirken onları taşıyan hamal gibi hissediyoruz.

Ama şimdi kalkıp pratiğe geçmeli, bu düşüncelerimizden sıyrılmalı, yen hedeflere doğru yola çıkmalıyız. Herkes bunu meydanlarda, siyasette, aktivist olarak yapamaz belki ama, kişisel olarak da yapabileceklerimiz var elbette….Bilgeliği, sağduyuyu yaymak için daha çok okumalı, öğrenmeli, doğru bilgiye ulaşmalı, endişe, vesvese ve telaşı minimuma indirmeli, sürekli bizi tehdit eden egomuzun sesini kısmalı yani tedaviye kendi içimizden başlamalıyız. Unutmayalım ki nefret nefreti, kötülük kötülüğü, doğurur. Mesela, bir hobimiz olsun, sanatla ilgilenelim, ailemizle zaman geçirelim, çocuğumuza ve kendimize masal okuyalım, en sevdiğimiz bir arkadaşımız olsun, mahallemizde gitmeyi sevdiğimiz bir yerimiz olsun ama bizim olsun. Hepimiz tedavi oldukça, yanımızdakini de iyileştirecektir. İyilik iyiliği, sevgi sevgiyi, huzur huzuru doğuracak ve bu kelebek etkisi gibi yayılıp büyüyecektir, herkese yansıyacaktır.

Bakın; Mevlana Celaleddin Rumi’nin şiirinin bir bölümünden alıntı yaptığım şu dizelerde (MS.1207-1273) ne kadar da güzel söylemiş…

“İnsanı öğrendim.
Sonra insanların içinde iyiler ve kötüler olduğunu.
Sonra da her insanın içinde iyilik ve kötülük bulunduğunu öğrendim…

Evreni öğrendim.
Sonra evreni aydınlatmanın yollarını öğrendim.
Sonunda evreni aydınlatabilmek için; önce çevreni aydınlatabilmek gerektiğini öğrendim…

Dünyaya tek başına meydan okumayı öğrendim genç yaşta.
Sonra; kalabalıklarla birlikte yürümek gerektiği fikrine vardım.
Sonra da asıl yürüyüşün; kalabalıklara karşı olması gerektiğine aydım.

Düşünmeyi öğrendim.
Sonra kalıplar içinde düşünmeyi öğrendim.
Sonra sağlıklı düşünmenin kalıpları yıkarak düşünmek olduğunu öğrendim…”

Geçenlerde, 4,5 yaşındaki kızım ise :”Anne, Canım sıkılınca, içimde bir televizyon var . Onu açıyorum, en sevdiğim yerleri ve olayları görüyorum ”  dedi…

Burada A. Einstein ‘ın sözünü de paylaşmadan geçemeyeceğim. “Bilgi sınırlıdır ancak hayal gücü dünyayı kuşatır”. Ne kadar da doğru… Hayal gücü olmadan yaşayabilir mi insan, ya da umudu olmadan… En saf, katıksız, hayal güçleri ise çocuklarımızda…

Siz de içiniz sıkıldığında, umut ve sevgi dolu yaşanmışlıkların olduğu televizyonlarınızı açıp, içinize bir bakın. İnanın “Polyanna”cılık oynamış olmaz, aksine, herkes için sevgiye giden yolu inşa etmeye başlayan bir yolcu olursunuz…

Şimdi de gelelim, doğum anımızda aldığımız etkilerin, bize, ay içinde neler söyleyeceğine…

2017 Ocak Ayı BaZi
Uyum; Doğum anınızda, 4 sütununuzun herhangi bir Yer hanesinde; Fare, Yılan veya Horoz varsa; Öküz ayı ile bir “Uyum” oluşturacağınız için, ayı daha rahat geçireceksiniz. Özellikle de metal elementleri iyi elementleriyse, bu uyum daha da pekişecektir.

Fare yılları: 1924, 1936, 1948, 1960, 1972, 1984, 1996, 2008 – Fare Ayı: Aralık
Horoz yılları: 1921, 1933, 1945, 1957, 1969, 1981, 1993, 2005-2017 – Horoz Ayı: Eylül
Yılan yılları: 1929, 1941, 1953, 1965, 1977, 1989, 2001, 2013 – Yılan Ayı: Mayıs

Zıtlık; Doğum anınızda, 4 sütununuzun herhangi bir Yer hanesinde, Keçi elementi varsa; Öküz ayı ile zıtlığa gireceğiniz için, daha çok seyahat, iş değişikliği, ev değişikliği yaşayabilirsiniz. Ay boyunca sosyal konularda ve insan ilişkilerinde zorlanabilirsiniz. Bu tarz bir “Zıtlık”, hareket, kaza ve değişim de getirir. Bu etkiyi azaltmak istiyorsanız, ev-ofis-iş, değiştirebilir veya bol bol seyahat ederek dengeleyebilirsiniz. Değişim, çatışmayı dengeleyeceği için, yeni aktiviteler, uzun zamandır hayatınızda yapmak istediğiniz yenilikler için iyi bir başlangıçtır. Ancak bu değişimleri gerçekleştirirken her türlü riskli sayılabilecek aktivitelerden kaçının. Ay boyunca, korunma amaçlı olarak, üzerinizde bir “Fare” sembolü taşıyabilirsiniz.

Keçi yılları: 1931, 1943, 1955, 1967, 1979, 1991, 2003, 2015 – Keçi Ayı: Temmuz

Ceza; Doğum haritasında, her ikisi de Toprak elementi olan Keçi ve Köpek bir arada olanlar için, Öküz ayı “Toprak Cezası” oluşturacaktır. Toprak elementinin fazlaca artıp, dengeden çıkmasıyla da, bu kişiler sağlık ve insan ilişkileri konusunda problemli günler geçirebilirler. Toprak Elementiyle ilgili olan, dağ sporları, araba yarışları, vbg konularda dikkatli olmalıdırlar.

Keçi yılları: 1931, 1943, 1955, 1967, 1979, 1991, 2003, 2015 – Keçi Ayı: Temmuz
Köpek Yıları: 1922, 1934, 1946, 1958, 1970, 1982, 1994, 2006 – Köpek Ayı: Ekim

Koruyucu Melek; Doğum anınızda, 4 sütununuzun, Sene ya da Günün Gök Hanesinde, Yang Ağaç (Doğum senesi 4 ile bitenler); veya Yang Toprak (Doğum senesi 8 ile bitenler), Yang Metal (Doğum senesi 0 ile bitenler); varsa; Fare, “Koruyucu Melek” yıldızı anlamına gelir. Ay içinde, geliştirmek, uygulamak ve bitirmek istediğiniz konularda etrafınızdan daha çok destek aldığınızı gördüğünüzde şaşırmayın. İşlerin, sizin için, yolunda gittiğini ve sorunlarla karşılaşmayacağınızı söyleyebiliriz.

Birikim Yıldızı; Doğduğu gün elementi Ateş veya Ağaç olanlar için Öküz birikim yıldızıdır. Dolayısıyla, bu elementlerin olduğu günlerde doğduysanız para ile ilgili konularda birikim yapabileceksiniz demektir. Ancak Öküz ayı ile zıtlığa giriyorsanız, bu para kaybı olarak yansıyabilir.

Önemli not: Yukarıda verilen bilgiler yıllar ile sınırlı tutulmuştur. Günler ve saatler çok sayıda olduğu için, burada belirtmek mümkün olmamıştır. Eğer siz de kendi detaylı haritanızı ve potansiyelinizi merak ediyorsanız www.madeinfengshui.com adresinden bize ulaşabilirsiniz.

2017 Ocak Ayı Feng Shui Enerjileri
03 Şubat’a kadar hala Maymun yılının etkilerini almaya devam ediyoruz… O zamana kadar geçerli olan, yaşam alanlarımızdaki Feng Shui Enerjilerine baktığımız zaman ise;

Not: Yönlerin yanındaki parantezler içinde belirtilen sayılardan ilki; senelik yıldızı, ikincisi ise aydan gelen yıldızı belirtmektedir.

Bu ayın en olumlu yönü;
Güney Doğu (1,8); Bereket, mutlu olaylar, kutlamalar ve parasal kazançlara ve sağlığa yardımcı olacak en olumlu yön. Evlerinizin ve işyerlerinizin bu bölgelerini daha fazla kullanmaya çalışın.
Önlem alınacak yönler ise;
Merkez (2,9);Seneden gelen hastalık enerjisi merkezdeki odaları yıl boyu etkileyecek. Ancak bu etki bu ay, daha fazla hissedilebilir. Buralarda fazla zaman geçirmemeye dikkat edin. Merkez olduğu için yatak odalarına gelmeme olasılığı fazla olmasına rağmen, geleneksel olarak 6 adet Çin parasını buraya asarak, tuzlu su koyarak önlem alabilirsiniz.
Kuzey Doğu (5,3); Kavga ve tartışmaları gündeme getiren “3” yıldızı Kuzeydoğuda. Bu bölge evinizin aktif alanına denk geliyorsa önlem almalısınız. Aksi taktirde, ilişkilerde (eş-yakın arkadaş-iş arkadaşları), gerilimli ve sorunlu ortamlar yaşanabilir. Bu odalarda metal çan asabilirsiniz
Kuzey(7,5); Aksilik, şanssızlık ve kazaları tetikleyen yıldızın etkilerini azaltmak için, Kuzeye gelen odalarınızda yine tuzlu su bulundurabilir, metal çan asabilirsiniz.
Batı (4,2); Hastalık enerjisi Güneye gelen odalarda da kendini gösterecek olduğu için, televizyon gibi hareketli objelerinizi buralarda çalıştırmayın ve önlem olarak yine Çin paralarını kullanabileceğiniz gibi, metal aksesuarlarınızı da yerleştirebilirsiniz. Kırmızı objelerden kaçının…

Sağduyumuzu elden bırakmayacağımız, barış, huzur ve hoşgörü dolu bir ay geçirmemiz dileğiyle…X