BAŞ DÖNDÜRÜCÜ, GİZEMLİ YILAN

BAŞ DÖNDÜRÜCÜ, GİZEMLİ YILAN

BAŞDÖNDÜRÜCÜ, GİZEMLİ YILAN

05 Mayıs 2016 – 05 Haziran 2016

Yin Su – Yılan (Yin Ateş)

2016 (Yang Ateş–Maymun) senesi içinde en zorlanacağımız aylardan biri olan Şubat ayını geride bıraktık. Ancak, önümüzdeki Mayıs ve Ağustos aylarında da bizi, zorlanabileceğimiz günler bekliyor.

Çin takvimine göre, 05 Mayıs’tan itibaren de Yılan ayına giriyoruz. Çin Metafiziğinde her şey iki elementin birbiriyle olan ilişkisiyle açıklanır. Dolayısıyla her ay, yine iki element ile tanımlanır. 2016 Mayıs ayı, Yılan (Yin Ateş) üzerinde oturan Yin Su ile karşımıza çıkıyor. 12 hayvanla temsil edilen Çin Takvimine göre Yılan, yaz ayının başlangıcı ve ateşin yükselmeye başladığı dönem olan Mayıs ayının temsilcisidir.

Çin mitolojisinde, büyük yılanlar, Çin efsanelerindeki ilk ejderhalar’dır. Yılan ve onun tamamlayıcısı olan Ejderha, Çin mitolojisinde çok kullanılmıştır. Yılan suikast, skandal ve yolsuzlukla yakından ilişkilidir. Uzun yılan, Çince, entrika, hile anlamına gelir. Yılan’ın olumlu özelliklerinden bazıları; akıllı, entelektüel, sağduyulu, çevik, çabuk karar veren, çekici, espri anlayışı yüksek, parayla arası iyi, bilge, sezgileri güçlü, gizemli olmasıdır. Öte yandan, Yılan’ın açgözlü, egosu yüksek, vicdansız, kibirli, eli sıkılık, kinci gibi olumsuz yanları da vardır.

Yılan (Yin Ateş) ve Yin Su arasındaki elementlerin ilişkisine baktığımızda, pek de uyumlu olmadıklarını gözlemleriz. Çünkü elementler arasındaki döngüye göre Su, Ateşi söndürür. Bu da o ay için bir çatışma, huzursuzluk habercisi olabilir.

Yin Su, su damlasını ifade eder ve 10 Gök Hanesinden oluşan sistemde en Yin özelliklere sahip olandır. Dolayısıyla, mütevazi, nazik, toleranslı, sabırlı, esnek, uyumlu, arkadaş canlısı, kendi işini kendi halletmeye çalışan yapıda olduğu gibi; bir yandan da kurnaz, sır saklayan, aldatıcı, gizemli, şaşırtıcı, aynı su gibi her yere girebilen bir enerjisi vardır. Bu enerji doğru yönlendirildiğinde, yaratıcı fikirler ve reformlar doğuracaktır. Ancak olumsuz yönlendirildiğinde ise gizli tehditler, aldatmacalar suikastlar veya terörist saldırılar oluşturabilir.

Yin Su’ yun altındaki, Yin Ateş Elementi olan Yılan ise 12 Köksel Haneden biridir ve içinde Yang Metal-Yang Toprak-Yang Ateş’i barındırır. Mayıs ayı, aynı zamanda, Metal elementinin de doğuşudur. İçindeki Yang Metal elementi, silahları temsil eder. Aynı zamanda da mistik, öngörülemeyen bir bukalemun gibidir.

Yin Su-Yin Ateş kombinasyonu arasında uyuşmazlık ve zıtlık vardır. Bu iki element birbiriyle uyumlu elementler değildir. Bu durum da, bu ayın çok rahat geçmeyeceğini, çatışmaların ve sosyal huzursuzlukların gündeme geleceğini gösterir. Çok ciddi sıkıntılar yaşatmasa bile, total bir barış havası esmeyeceği öngörülebilir.

Çin tıbbında Yin Su; böbrek ve üreme organlarını temsil eder. Yılan (Yin Ateş), ise eğlence, kutlamaları ve bereketi ifade eder. O yüzden Yin Ateş Yılan ayı, romantizmin ve yeni başlangıçların gündemde olacağı bir aydır. Dolayısıyla bu ay, romantik ilişki arayanlar veya bebek sahibi olmak isteyenler için de uygun bir dönemdir.

Ateş; kan, kan basıncı, dolaşım ile ilgili olan elementtir. Bu ay, Yin Su- Yin Ateş ile zıtlık içinde olacağı için, kalp, beyin ve göz problemleri yaratacaktır. Yin Ateş aynı zamanda, Aydınlatma ile ilgilidir. Bu tip bir zıtlık, ay içinde elektrik kesintileri oluşturabilir.

Bu ay, Kaderin 4 Sütununda Yılan-Kaplan-Maymun olanlar için “Ateş Cezası” oluşacaktır. Bu ayın kaplan günlerinde, bu etkileri daha da görülecektir. Bu tip bir ceza, sağlık açısından sorunlar yaşatır. Ateş cezası, kalp problemlerine ve iltihaplanmalara neden olur. O yüzden bu konularda sağlık problemleri yaşayanların sağlıklarına dikkat etmeleri, Omega 3, Vitamin C ve Vitamin E gibi destekleri kullanmaları uygundur.

Yin Ateş (Yılan) üstünde oturan Su elementi, ılık bir Su’dur. Ilık nemli hava ve ılık su bir araya geldiklerinde dünyanın belirli bölgelerinde hortumlara neden olabilir.

Bu ılık Su; virüsler ve salgınlar için de uygun zemini hazırlar. 2016 Senesinin Mayıs ayında, Feng Shui Uçan Yıldızları içinde hastalık enerjisini taşıyan “2” yıldızı, Kuzeydoğuda (sene içinde merkezde); kaza-bela enerjisini taşıyan “5” yıldızı ise Güneybatıda (sene içinde Kuzeydoğu’da) dır. Dolayısıyla, Kuzeydoğu bölgeleri, bu virüsten daha çok etkileneceklerdir.

Çin Metafiziğinde, Yılan, bir “Seyahat Yıldızı”dır. Su ise, ulaşım ve iletişim elementidir. Su ve Yılan ayında, daha çok seyahat edileceği söylenebilir. Ancak hava ve deniz taşımacılığında kazalar gündeme gelebilir. Aynı zamanda, Yılan, uzun bir hayvandır ve tren yollarını ve trenleri de sembolize eder. Dolayısıyla tren kazaları da gündemde olabilir. Bitkilerin büyümesindeki en bereketli dönemi de temsil eden Yılan, içinde güçlü ateş enerjisini de barındırır. O yüzden, yangın ve enerji konularında sorunlar da yaratabilir.

Domuz yıllarında doğanlar (1911, 1923, 1935, 1947, 1959, 1971, 1983, 1995, 2007), Yılan ayı ile zıtlığa girecekleri için, daha çok seyahat, iş değişikliği, ev değişikliği yaşayabilirler, bu ay boyunca sosyal konularda zorlanabilirler. Bu tarz bir zıtlık, hareket, kaza ve değişim getirir.

Domuz yılında doğanlar, Yılan’ı bu ay uzaklaştırmak için Maymun takabilirler. Aynı zamanda, Yılan (Ateş), Domuz(Su) ile zıtlığa girer. Bu çeşit bir çatışma ise, Su ve Ateş elementlerini destekleyen felaketlere yol açabilir.

Maymun yıllarında doğanlar (1908, 1920, 1932, 1944, 1956, 1968, 1980, 1992, 2004, 2016), Horoz yıllarında doğanlar (1909, 1921, 1933, 1945, 1957, 1969, 1981, 1993, 2005), Öküz yıllarında doğanlar (1901, 1913, 1925, 1937, 1949, 1961, 1973, 1985, 1997, 2009), Yılan ayı ile bir uyum oluşturacakları için, ayı daha kolay atlatacaklardır.

Ancak, Doğum anında, 4 Sütununda Maymun+Kaplan+Yılan olanlar, “Ateş Cezası” oluşturacakları için sağlıklarına çok dikkat etmeleri gerekir. Bu ceza, diğerleri için ise, doğum anında Maymun ve Yılan olan, bu ayın Kaplan günlerinde (8 Mayıs, 20 Mayıs, 1 Haziran) geçerlidir.

Doğum anında, 4 sütunun, Sene ya da Gün Hanesinde, Domuz veya Tavşan veya Keçi olanlar için Yılan, “Seyahat Yıldızı”dır. Dolayısıyla, bu ay bu kişilerin daha çok seyahat edeceği söylenebilir.

Yine Doğum anında, 4 sütunun, Sene ya da Gün Hanesinde, Yin Su veya Yang Su olanlar  (yani doğum yılları 2 veya 3 sayısı ile bitenler)için ise Yılan, “Koruyucu Melek Yıldızı”dır. Dolayısıyla, bu ay bu kişilerin etraflarında, daha çok yardımcı kişiler oluşacaktır.

Doğum anında, 4 sütunun, Sene ya da Gün Hanesinde, Yang Ağaç olanlar için, Yılan “Akademik Yıldız”dır. Dolayısıyla, bu kişiler, eğitim konularında, akademik yaşantılarında ve kariyelerinde ilerleme kaydedebileceklerdir.

At senelerinde doğanlar (1906, 1918, 1930, 1942, 1954, 1966, 1978, 1990, 2002, 2014) için ise; Yılan, “Aşk Çiçeği” yıldızıdır. Bu ay bu kişiler, daha çok sosyal ortamlarda bulunacaklar ve karşı cinsle daha çok arkadaşlıklar kuracaklardır.

Mayıs ayının Feng Shui Enerjilerine baktığımız zaman ise en olumlu yönler, Kuzeybatı, Merkez, Batı’dır.

Bu ay, Güneybatıya, kaza-bela enerjilerini getiren “5” yıldızı geliyor. Metalden yapılmış bir rüzgar çanını bu bölgeye yerleştirebilirsiniz. Kuzeydoğu’ya hastalık enerjisini aktive eden “2” yıldızı geliyor. 6 adet Çin parasını bu bölgede bir köşeye asabilir, bir kap ta tuzlu su bulundurabilirsiniz. Güneydoğu’ya skandalları gündeme getiren “7” yıldızı geliyor. Cam bir vazo içinde 3 adet bambu en geleneksel yöntemdir. Güney’e ise hırsızlık ve tartışma konularını gündeme getiren “3”  öfke yıldızı geliyor. Kırmızı renkli objelerinizi bu mekanda kullanabilirsiniz…

Sağlıklı ve Huzurlu bir ay geçirmemiz dileğiyle…X