CESUR VE BAĞIMSIZ KAPLAN

CESUR VE BAĞIMSIZ KAPLAN

CESUR VE BAĞIMSIZ KAPLAN
03 Şubat 2017 – 04 Mart 2017
Yang Su 壬– Kaplan 寅 (Yang Ağaç)

Çin takvimine göre, 03 Şubat’tan itibaren Kaplan ayına giriyoruz. Çin Metafiziğinde her şey iki elementin birbiriyle olan ilişkisiyle açıklanır. Dolayısıyla her ay, yine iki element ile tanımlanır. 2017 Şubat ayı, Kaplan (Yang Ağaç) üzerinde oturan Yang Su ile karşımıza çıkıyor.12 hayvanla temsil edilen Çin Takvimine göre Kaplan, “İlkbahar” mevsiminin habercisi ve Şubat ayının temsilcisi, Hsia Aylarının 1. sidir.

6a3483846569452975cdbce1ad39cab1

Çin takvimine göre bu ay, yeni Horoz senesinin ilk ayı… Artık ayın başından beri Çin’de devam eden Yeni Yıl kutlamaların sonuna yaklaştık. Çin’de geleneksel olarak Yeni Yıl dönemini sona erdirmek için” Fener Festivali” düzenlenir. Bu festival aynı zamanda, Çinliler için, ilkbaharın gelişini müjdeleyen “Bahar Şenliği” dir. Çinliler, ilk dolunayın ışığında, gökyüzündeki Ay Tanrıçası’na dileklerini göndermek için, içi helyum dolu balonları, gökyüzüne bırakırlar. Ve dolunayın ışığında, gökyüzüne yükselen bu uğurlu fenerlerin, dileklerini gerçekleştireceklerine inanırlar. Bu sene ise, ilk dolunay 11 Şubat’ta gerçekleşecek. Gökyüzü, yine, dilekleri taşıyan milyonlarca balonla şenlenecek….

Yeni bir yıla, yeni bir aya, hem de yeni bir mevsime geçiş yaptığımız Şubat ayı ile birlikte, hem mevsimsel dönüşümler yaşayacağız, hem de değişiklik ve yenilenme tohumlarının etkilerini duygularımızda da hissetmeye başlayacağız.

Şubat ayının Elementlerinin Anlamı

Yang Su;
Yang Su elementi, çok enerjik ve coşkuludur, yerinde duramaz, bulundukları ortama kısa sürede adapte olur. Yang Su insanları, diplomatik yapılarıyla, istediklerini elde etmek için, hedeflerine odaklanıp, konuların üstüne gitmekte kararlıdırlar. Çözüm bulmak için ısrarcı davranıp, bunaltıcı sorularıyla etraflarını zorlayabilirler. Yang Su insanları, çabuk ve kolay öğrenir, zekidirler, yaratıcı fikirler geliştirebilir ve girişimci özelliklerini sergileyebilirler. Olaylara geniş çerçeveden bakabilme yetenekleriyle, cesurca fikirleri çoğaltıp, büyütebilirler. Özgürlüklerine düşkündür ancak yine de sınırları olmaları onları daha rahatlatır. Çok sosyaldirler ve herkesle görüşüp, fikirlerini paylaşırlar.

Kaplan;
Kaplanlar son derece cesur kişilerdir; sevimlidirler ve sağlam görüşlere sahiptirler. Güçlü fikirleri vardır ve görevlerini yerine getirirken her zaman heyecanlı ve kararlıdırlar. Zihinleri yeni düşüncelerle her zaman aktiftir, yeni ve orijinal fikirler yaratmayı severler. Risk almak için her zaman hazırdırlar. Başkalarının kurallarına bağlı olmaktan hoşlanmazlar, karar vermek ve harekete geçmek konusunda bağımsız olmak isterler. Kendi fikirlerini savunmaktan asla çekinmezler, geri adım atmazlar. Girişimlerinde genelde şanslıdırlar. Ortama çok çabuk adapte olabildiklerinden ve maceracı kişiliklerinden dolayı, onları uzun süre bir yerde tutmak neredeyse imkansızdır. Farklı şeyleri denemeye her zaman isteklidirler. Kaplanlar çok dürüsttürler, samimiyetsiz davranışlardan ve yalandan nefret ederler. Doğuştan lider özelliklerine sahiptirler, çok çalışarak işlerinde başarılı pozisyonlara gelirler. Kurallara uymayı gerektiren bürokratik ve teknik işler onlara göre değildir. Bazı durumlarda, çok inatçı ve dik başlı olabilirler; kendilerinden başka birilerinden sorumlu olmak istemezler. Etraflarından yardım almayı sevmezler. Kendilerine güvenli ve lider ruhlu olmalarına rağmen, bazı dönemlerde kararsız kalabilirler. Eleştirilere açık değildirler. Etraflarına oldukça cömerttirler ve para kazanma konusunda da şanslı ve yeteneklidirler. Bir kaplan için, itibar, otorite ve onur her şeyden önemlidir.

Yang Ağaç;
Yang Ağaç, yıllanmış, ulu bir ağaca benzer. Böyle bir ağacın eğilip, bükülememesi gibi, yang ağaç insanları da çok esnek değildirler. Fikirlerine bağlı, inandığı konularda ödün vermeyen, inatçı yapıdadırlar. Fikirlerini savunurken, prensiplerine bağlı kalırlar. Dürüst, güvenilir, nazik yapıdadırlar.

2017 ŞUBAT Ayı Yang Su – Kaplan (Yang Ağaç) Element Kombinasyonu壬寅

Çin takviminde 04 Şubat- 05 Mart arasındaki dönem; ilkbaharın başlangıcı olarak kabul edilir. Artık bu dönemden itibaren, tabiatta hareketlenmeler başlar. Havalar yavaş yavaş ısınır, toprak, bitkiler, çiçekler, böcekler uyanmaya başlar. Ağaç elementindeki ilkbahar, yang enerjinin doğuşu, hızlı biçimde büyüme ve genişlemeye karşılık gelir.
Bir yılda bulunan mevsimler; ayrı olmalarına karşın, 1 yıllık bir döngüde bir bütün oluşturmaları gibi, Beş elementin de oluşturduğu enerji bütünlüğü, insanda vücudu, aklı ve ruhu içine alır. Her element; hem doğada hem de insanda, enerji deviniminin bir aşamasını ve bütünün ilgili olan o parçasına ait nitelikleri tanımlar. Her mevsimin de kendine özgü, enerji niteliği ve element değeri bulunur.

İlkbahar, karanlık yin mevsimden, daha aydınlık ve sıcak yang mevsime geçilen bir dönem olmakla birlikte, dönüşümün başladığı, değişiklik ve yenilenme tohumlarının insanlar için de atıldığı bir dönemdir.
Ağaç elementinin genişlemeye yatkın “Çi” enerjisi, insanlara umutlu olmak, gelecek için plan yapmak ve dönüşüme açık olmak konularını getirir. Ağaç elementi; sistemi ve etrafında olup bitenleri açık olarak görüp, kavrayabilme yetisi verdiği için, hedefe ulaşmaya çalışılan yolda, vizyon geliştirme becerisi de sağlar.

2017 Şubat ayının enerjileri Kaplan (Yang Ağaç) üzerinde Yang Su elementlerin bu ayki üretim-tüketim ilişkisine baktığımızda, iki elementin birbiriyle uyumlu ve destekler nitelikte olduğunu görüyoruz. Su Elementi, Ağaç Elementini besler nitelikte. Elementler kendi içinde uyumlu gözükmekle beraber, ağaç elementinin dengesinin bozulması durumunda, temsil ettiği öfke duygusunun açığa çıkacağını unutmamak gerekir.

Hepimizin bir dönüşümün içinde bulunduğumuz bu günlerde, öfke ve düş kırıklığından sıyrılıp, bağışlamaya ve sabretmeye giden yolu tercih etmeli, bir kaplanın cesaretini ve bağımsızlığını elden bırakmayıp, seçtiğimiz yolda onurlu bir şekilde ilerlemeliyiz.

Ho104cbdf94a00c09be505f0681f4660e0roz senesi sistemde “Aşk Çiçeği” yıldızı olarak geçmektedir. Dolayısıyla bu sene, yeni ve güzel ilişkilere başlamak, aile kurmak için de uygun bir dönem. Şubat ayının aşk dolu, umut dolu, yaratıcı enerjisini fark edenleri, belki de bu ay, güzel sürprizler bekliyordur.

Hem Horoz senesinin, hem de Kaplan ayının enerjisini çok iyi anlatan; temelde basit bir aşk hikâyesi olan ama mesajı da bir o kadar çarpıcı bir film ”La La Land”… Şimdiden Altın Küre ödüllerini kucakladı bile. Seb (Ryan Gosling) ve Mia’nın (Emma Stone) rüyalarını gerçekleştirme yolunda yaşadıkları sıkıntıları ve deneyimlerini anlatıyor.

Öfke ve düş kırıklığından, sabretmeye ve bağışlamaya giden yolu çok iyi yansıtan La La Land; müzikleriyle (City of Stars) ve oyuncularıyla enerjinizi yükseltiyor, ruha iyi geliyor…

2017 ŞUBAT Ayı BaZi

Uyum; Doğum anınızda, 4 sütununuzun herhangi bir Yer hanesinde; Domuz, At veya Köpek varsa; Kaplan ayı ile bir “Uyum” oluşturacağınız için, ayı daha rahat geçireceksiniz.

At yılları: 1930, 1942, 1954, 1966, 1978, 1990, 2002, 2014 – At Ayı: Haziran
Domuz Yılları: 1935, 1947, 1959, 1971, 1983, 1995, 2007 – Domuz Ayı: Kasım
Köpek Yıları: 1934, 1946, 1958, 1970, 1982, 1994, 2006 – Köpek Ayı: Ekim

Zıtlık; Doğum anınızda, 4 sütununuzun herhangi bir Yer hanesinde, Maymun elementi varsa; Kaplan ayı ile zıtlığa gireceğiniz için, daha çok seyahat, iş değişikliği, ev değişikliği yaşayabilirsiniz. Ay boyunca sosyal konularda ve insan ilişkilerinde zorlanabilirsiniz. Bu tarz bir “Zıtlık”, hareket, kaza ve değişim de getirir. Bu etkiyi azaltmak istiyorsanız, ev-ofis-iş, değiştirebilir veya bol bol seyahat ederek dengeleyebilirsiniz.il_340x270.420632233_pjjj

Değişim, çatışmayı dengeleyeceği için, yeni aktiviteler, uzun zamandır hayatınızda yapmak istediğiniz yenilikler için iyi bir başlangıçtır. Ancak bu değişimleri gerçekleştirirken her türlü riskli sayılabilecek aktivitelerden kaçının. Ay boyunca, korunma amaçlı olarak, üzerinizde bir “domuz” sembolü taşıyabilirsiniz.

Maymun yılları:1932, 1944, 1956, 1968, 1980, 1992, 2004 – Maymun Ayı: Ağustos

Ateş Cezası; Doğum anında, 4 sütunun, herhangi bir Yer Hanesinde, Maymun ile beraber Yılan da varsa (Maymun-Yılan ve Kaplan(Aydan) bu zıtlıklar ateş cezası oluşturur. Bu ceza, kaplan ayında olmamız nedeniyle ve de eğer ki, ateş, o kişiler için olumlu bir element değilse, ateş ile ilgili konularda bir kat daha dikkatli olmaları önerilir. Trafik, yangın, ilişki sıkıntıları gibi sorunlarla karşılaşabilirler. Sağlık açısından da, iltihap, kalp, dolaşım, tansiyon hastalıkları ile uğraşabilirler. Bu kişilere, Domuz sembolü takmaları önerilir.

Seyahat Atı; Doğum anında, 4 sütunun, Sene ya da Günün Yer Hanesinde, Maymun, Fare veya Ejderha olanlar için, Kaplan, “Seyahat Yıldızı”dır. Bu kişilerin, bu ay içinde seyahat programları daha yoğun olacaktır.

Fare yılları: 1936, 1948, 1960, 1972, 1984, 1996, 2008 – Fare Ayı: Aralık
Ejderha yılları:1940, 1952, 1964, 1976, 1988, 2000, 2012 – Ejderha Ayı: Nisan
Maymun yılları: 1932, 1944, 1956, 1968, 1980, 1992, 2004 – Maymun Ayı: Ağustos

Koruyucu Melek; Doğum anınızda, 4 sütununuzun, Sene ya da Günün Gök Hanesinde, Yin Metal (Doğum senesi 1 ile bitenler) varsa; Kaplan, “Koruyucu Melek” yıldızı anlamına gelir. Ay içinde, geliştirmek, uygulamak ve bitirmek istediğiniz konularda etrafınızdan daha çok destek aldığınızı gördüğünüzde şaşırmayın. İşlerin, sizin için, yolunda gittiğini ve sorunlarla karşılaşmayacağınızı söyleyebiliriz.

Akademik Yıldız; Doğum anında, 4 sütunun, Sene ya da Günün Gök Hanesinde, Yang Su (Doğum senesi 2 ile bitenler) elementi olanlar için, Kaplan, “Akademik Yıldız” özelliğini taşıyor.

Unutmayalım ki, bu sene aynı zamanda Horoz senesi ve Akademik Yıldız özelliğini taşıyor. Dolayısıyla, bu yıldız, yaşamları boyunca, bu sene doğacak olan çocukların da eğitim ve öğrenim hayatlarını destekliyor olacak.

Önemli not: Yukarıda verilen bilgiler yıllar ile sınırlı tutulmuştur. Günler ve saatler çok sayıda olduğu için, burada belirtmek mümkün olmamıştır. Eğer siz de kendi detaylı haritanızı ve potansiyelinizi merak ediyorsanız www.madeinfengshui.com adresinden bize ulaşabilirsiniz.

2017 ŞUBAT Ayı Feng Shui Enerjileri

Çin takvimine göre bu ay, yeni Horoz senesinin ilk ayı… Yeni senenin etkilerini de almaya başladık. Evlerimizdeki senelik enerjiler de bu aydan itibaren değişmeye başladı. Dolayısıyla aylık Feng Shui etkileşimleri takip ederken, 2017 senesi için, ev ve iş yerlerinizde senelik güncellemelerinizi de yapmayı unutmayın…

2017 senesinin Feng Shui enerjilerini öğrenmek isterseniz; www.madeinfengshui.com adresindeki “2017 Feng Shui Etkileri” başlıklı blog yazısını takip edebilirsiniz.

05 Mart’a kadar geçerli olan, yaşam alanlarımızdaki Feng Shui Enerjilerine baktığımız zaman ise;

Not: Yönlerin yanındaki parantezler içinde belirtilen sayılardan ilki; senelik yıldızı, ikincisi ise aydan gelen yıldızı belirtmektedir.

Bu ayın en olumlu yönü;

Merkez (1,8); Bereket, mutlu olaylar, kutlamalar ve parasal kazançlara ve sağlığa yardımcı olacak en olumlu yön. Evlerinizin ve işyerlerinizin bu bölgelerinde, bereketi daha da arttırmak için, hareketli nesneleri ve ateş renkli aksesuarlarınızı ve mumlarınızı kullanabilirsiniz. Bu bölgeleri temiz ve açık tutarak enerjiyi aktive edebilirsiniz.

Önlem alınacak yönler ise;

Kuzeybatı (2,9); Seneden gelen hastalık enerjisi kuzeybatıdaki odaları yıl boyu etkileyecek. Ancak bu etki bu ay, daha fazla hissedilebilir. Buralarda fazla zaman geçirmemeye dikkat edin. Geleneksel olarak 6 adet Çin parasını buraya asarak, tuzlu su koyarak önlem alabilirsiniz.

Güney (5,3); Kavga ve tartışmaları gündeme getiren “3” yıldızı Güney’de. Aynı zamanda aksilik ve kazalara neden olan 5 yıldızı da bu sektörde. Bu bölge evinizin aktif alanına denk geliyorsa önlem almalısınız. Aksi taktirde, ilişkilerde (eş-yakın arkadaş-iş arkadaşları), gerilimli ve sorunlu ortamlar yaşanabilir. Bu odalarda metal çan asabilirsiniz.

Güneybatı(7,5); Aksilik, şanssızlık ve kazaları tetikleyen yıldızın etkilerini azaltmak için, Güneybatıya gelen odalarınızda yine tuzlu su bulundurabilir, metal çan asabilirsiniz.

Kuzeydoğu (4,2); Hastalık enerjisi Kuzeydoğuya gelen odalarda da kendini gösterecek olduğu için, televizyon gibi hareketli objelerinizi buralarda çalıştırmayın ve önlem olarak yine Çin paralarını kullanabileceğiniz gibi, metal aksesuarlarınızı da yerleştirebilirsiniz. Kırmızı objelerden kaçının…

Sevgi ve umut dolu bir şekilde ilkbaharı karşılamamız dileğiyle…X