Çocuk Odalarında FENG SHUI

Çocuk Odalarında FENG SHUI

Çocuk odalarında yapacağınız bazı ufak tefek düzenlemelerle çocuğunuz için daha huzurlu bir ortam yaratmanız mümkün.

Feng Shui, çocukların sağlıklı büyümesine, olumlu kişisel özellikler geliştirmesine, ailesi ve çevresi ile uyum içinde olmasına nasıl yardımcı olur?

 

Doğanın bir parçası olan insan, evrende var olan, canlı ve cansız bütün varlık sistemine hayat veren, gözle göremeyip elle tutamadığımız kozmik enerjinin titreşimiyle uyum içinde olmalıdır. Feng Shui uygulamaları, ortamın kişiye daha uygun hale gelmesini sağlayacak olumlu enerjileri içeri alırken, olumsuz enerjileri yaşadığımız mekândan uzaklaştırmayı amaçlar. Ancak o zaman evrenin bize sunduğu sonsuz imkânlardan yarar sağlayabiliriz.

Çocuklar yetişkinlere oranla çevrelerindeki enerjileri hissetmeye çok daha yatkındırlar. Öğrenme çağında algıları yetişkinlere oranla çok daha açıktır. Çocuk odaları fonksiyonel anlamda çok fazla özelliği bir arada bulundurur ve ebeveyn odalarına göre daha hareketlidir. Bir çocuk o odada uyuyor, oynuyor ve ders çalışıyor ise o odadaki enerji akışına çok daha fazla dikkat etmek gerekir
Yaratacağınız mekân bütün bu ihtiyaçlara cevap vermeli, bir enerji kargaşası yaratmamalı ve çocuğun kişisel gelişimini desteklemelidir.

 

Interior of the modern childroom 3D rendering

Bazı çocuklar yataklarında huzur içinde uyurken, bazıları geceleri neden sürekli uyanırlar? Veya bazı çocuklar neden odalarında ödev yapmak istemez de sürekli evin başka köşelerinde vakit geçirirler?
Fiziksel sebeplerin yanında bunun odanın enerjisi ile de ilgili bir problem de olabileceğini düşünmeliyiz. Odalarında onları huzursuz eden konsantrasyonlarını bozan olumsuz enerjiler olabilir.

Klasik bir Feng Shui uygulamasında yapılacak ilk şey evin enerji haritasını çıkartmak olmalıdır. Bu haritadaki enerji akışına bakarak, eğer bir çocuk odası söz konusu ise o odada yaşayan çocuğun astrolojik haritasını da göz önüne alarak ihtiyaç duyduğu elementleri tespit etmek olmalıdır. Feng Shui’de en önemli şey dengedir. Yaşam enerjisi Chi’yi oluşturan beş elementin, ağaç, ateş, toprak, metal su ‘yun dengelenmesi Feng Shui’nin ana prensibidir. Bir element dengenin dışına çıktığında sorunlar yaşanmaya başlar

Bu kişiye özel yapılan uygulama haricinde biraz da çocuk odalarında yapılabilecek genel düzenlemelerden bahsedebiliriz.

Odanın konumu: Çocuk odası için evin bol ışık alan aydınlık ve iyi enerjilerin bulunduğu alanı seçilmelidir. Sağlıklı ve temiz havayı bolca içeri alabilmelidir. Sabah güneşinin hayat enerjisi çocuklara iyi gelecektir. Eğer güneş görmeyen bir oda ise canlı renklere boyayın ve gözü almayan sıcak ışıklar seçin. Ancak gece olduğunda da odanın sakin ve karanlık olması sağlanmalıdır. Mümkünse evin yoğunlukla yaşanılan gürültülü alanlarından uzak bir yer olmalıdır.
Eğer iki çocuk aynı odayı kullanıyorsa ikisine de kendi özel bölümlerini yaratmaya ve kişiselleştirmeye izin verilmeli. Çocuk odalarında mecbur kalmadıkça ranza kullanılması tercih edilmemeli. Altta yatan üzerindekinin baskısını hisseder ve huzursu olur. Mecbur kalınan durumlarda ara sıra çocukların yer değiştirmesi önerilebilir ya da üst yatağın tavanı açık renklerde boyanıp altta yatan çocuk için huzurlu bir uyku ortamı yaratılabilir.

 

shutterstock_332033294Yatak Yönü: Bebekler ve gelişme çağındaki çocuklar için uykunun ne kadar önemli olduğunu hepimiz biliyoruz. Huzurlu bir uyku için yatak yönümüz büyük önem taşıyor. Çocuğunuz pusula yönüne uygun bir yönde yatması gerekiyor. Kişinin doğum tarihi ve ev pusula yönleri göz önüne alınarak herkes için doğru yatak yönü hesaplanabilir. Yatağın oda içindeki konumu da çok önemlidir. Yatak odaya hâkim bir pozisyonda olmalıdır. Mümkünse kapıdan en uzak noktada,  kapıyı görecek şekilde yerleştirilmelidir. Eğer kapıdan girip çıkanı göremiyorsa tedirginlik yaşanabilir.

Objeler: Yerleştirdiğimiz objelerle iletişim içinde olduğumuzu unutmayalım. Çocuğu korkutacak, olumsuz etkileyecek objelerden, resimlerden, agresif şekillerden kaçınmak gerekir Çocuk yatarken de kendisine huzur verecek objeler, görseller seçilmelidir. Mutlu bir aile fotoğrafı, doğa resimleri, doğal kristaller, taşlar olumlu enerjileri odaya çekecektir. Eğer güneş alan aydınlık bir oda ise pencere önüne asacağınız kristaller çok güzel ışık yansımaları yaratacak, güneş ışığının enerjisini arttıracaktır.

Çalışma mekânı: Çalışma masasının konumunu belirlerken gene çocuğun doğum tarihi ve evin pusula yönleri dikkate alınarak iyi yönleri belirlenmelidir. Tabii burada oda giriş kapısı da göz önünde bulundurulmalıdır. Eğer kapıya arkası dönük çalışıyorsa ya da kapı masasına doğru açılıyorsa konsantrasyonunu çabuk kaybedebilir. Eğer kapıya arkası dönük çalışıyorsa kapıyı yansıtacak bir ayna dikkat dağınıklığına iyi bir çözüm olur. Himalaya tuz lambaları hem konsantrasyonu arttırır hem de bilgisayardan yayılan radyasyonu azaltır.

Kaliteli bir uykuyu etkileyen en önemli sebeplerden biri de dağınıklıktır. Oyun, çalışma ve uyku alanlarının iç içe geçtiği bir odada meydana gelebilecek dağınıklık odadaki yaşam enerjisi Chi’nin akışını engeller. Mekandaki dağınıklık zihinde de tıkanmalara yol açar.

Feng Shui Danışmanı Y.Mimar Banu Olcay Akkiprik
Feng Shui Danışmanı Y.Mimar Bahar Gücüyener PardorokesX