Evinizin Girişi Sizi ve Hayata Yaklaşımınızı Temsil Eder

Evinizin Girişi Sizi ve Hayata Yaklaşımınızı Temsil Eder

72bbeb133e6f7b780beb83024e9230ecEvlerimiz, kendimizi tazelemeye, yenilemeye, enerji toplamaya, geldiğimiz, kendimizi özel hissettiğimiz mekânlardır. Feng Shui ile dengelenmiş bir evde kendimizi korunmuş, güvende ve bütün hisseder, iş-sosyal hayatımıza ve yaşamımızın diğer yönlerine çok daha iyi odaklanabiliriz. Feng Shui’de evin her bölümü ayrı bir önem taşır ve dikkatle değerlendirilir ve düzenlenir. Peki, hangi alana ne kadar önem vermeliyiz? Mekânlar arasında bir öncelik var mı diye sorarsanız, tabii ki var. Ev analizlerinde giriş alanı, yatak odası ve mutfak ayrı bir önem taşır.

Bir evin girişi, onun kimlik kartıdır, ilk izlenimidir. Eve gelen yaşam enerjisi Chi buradan eve girer. Siz bu enerjiyi evinize nasıl alıp nasıl karşılarsanız o da evin içinde o şekilde dolaşıp olumlu etkisini yayacaktır. Evi bir insan vücuduna benzetirsek, giriş ağızdır. Buradan yiyecek, enerji içeri girer ve evin içinde dağılır.

Feng Shui analizi yaparken ilk olarak ana giriş kapısından dışarı doğru bakarak çevreyi inceleriz. Bir eve girerken çok az insan giriş kapısından dışarı doğru bakar ve bunun neticesinde evi tehdit eden çevresel formları gözden kaçırır. Girişimizin yakınında bir elektrik direği, girişimizi engelleyen bir ağaç veya başka bir bina, yakınlarda yüksek gerilim hattı veya baz istasyonu var mı diye bakarız. Ana giriş kapısına doğru uzanan yolları da incelemek lazım. Giriş kapısına doğru T biçimli yollar Feng Shui bakımından karmaşık enerjilere sahiptir. Ana giriş kapısına doğru düz hatlarla uzanan yollar enerjinin fazla hızlı gelmesine ve yıkıcı olmasına sebep olabilir. Bu yolu kıvrımlı hale getirecek ya da enerjiyi yavaşlatacak çözümler geliştirilebilir. Bariyer oluşturacak bitkiler, çit veya süs havuzu düşünülebilir. Eğer bir apartman dairesi için inceleme yapıyorsak, çevresel analiz için apartman girişinden dışarıya doğru bakmak gerekir.

Çevre analizini tamamladıktan sonra yapılacak ikinci şey, evin kapısında durup içeriye doğru bakmaktır. Chi adını verdiğimiz yaşam enerjisinin rahatça ve engelsiz bir şekilde evin içine akabilmesi için girişin mümkün olduğu kadar davetkâr, düzenli, ferah ve iyi aydınlatılmış olmasına dikkat etmek gerekir. Evinize, sizi ziyarete gelen bir yabancının gözüyle girerek her şeye onun gözüyle bakmak ilginç olacaktır. Boyaları dökülmüş, zili çalışmayan, rahat açılıp kapanmayan bir giriş kapısı kötü Feng Shui yaratır. Giriş küçük ya da karanlık olduğunda sorunlu bir durum ortaya çıkar. Bu durumda içeri giren Chi tıkanır ve evin geriye kalan bölümüne zayıflamış ve yavaşlamış bir şekilde akar. Chi gibi, böyle bir evde yaşayanlar da umut verici başlangıçlar yaşayabilirler, ama sonra işler yavaşlayıp yarıda kesilebilir. Böyle bir durumu önlemek için, oraya ışıklandırma ve bir ayna katılarak ya da bir genişlik duygusu yaratmak için girişi beyaza boyayarak giriş sembolik olarak genişletilmelidir.

Giriş holünde kullanacağımız aynanın yeri çok önemlidir. Giriş kapısının tam karşısına ayna asılmaz. Bu enerjinin evin içine girmeden dışarı çıkmasına neden olur. Girişin hemen karşısında pencere var ise gene aynı etki olur. Enerjinin eve yayılma şansı olmayacak, tekrar dışarı çıkacaktır. Kapı ile pencere arasına perde, bitki paravan gibi engeller koyabilirsiniz. Girişin hemen karşısındaki tuvalet var ise, evin bereketini kaçıracağı için tuvalet kapısı hep kapalı tutulmalıdır.

Ön kapının doğrudan aşağı ya da yukarı uzanan bir merdivene açılması iyi değildir. Bu yukarıya mı çıkacağına yoksa giriş katındaki mekanlara mı dağılacağına karar veremeyen Chi akımında karmaşaya yol açar. Ev sakinerinin içeri girer girmez evdekilerle bir araya gelmek yerine kendi odalarına çekilmeleri anlamına da gelecektir. Ama merdiven girişle doğru açı oluşturuyorsa bu düzenleme Chi’ye evin tasarımına alışma zamanı vereceğinden yukarıdaki durum söz konusu değildir. Doğrudan ön kapıya açılan bir merdiven için önerilecek çözüm, en tepedeki basamağın üzerine gelecek şekilde bir kristal sarkıtmaktır.

Giriş kapınızın bulunduğu bölge ve baktığı yön çok önemlidir. Giriş kapınızın pusula yönü ve sizin kua numaranız hesaplanarak giriş kapınızın iyi yönünüzde olup olmadığı da klasik Feng Shui uygulamasında göz önünde bulundurulur.

İçeri girerken nasıl karşılanmak istiyorsanız girişinizi o şekilde düzenleyin.X