EYLÜL 2017 – HOROZ AYI

EYLÜL 2017 – HOROZ AYI

EYLÜL 2017 – HOROZ AYI

07 Eylül 2017 – 07 Ekim 2017

Yin Toprak – Horoz 酉 (Yin Metal)

Çin takvimine göre, 07 Eylül’den itibaren Horoz ayına giriyoruz. Çin Metafiziğine göre her şey iki elementin birbiriyle olan ilişkisiyle açıklanıyor. 2017 Eylül ayı ise, Horoz (Yin Metal) üzerinde oturan bir Yin Toprak…

Eylül ayının elementlerinin birbiri ile ilişkisine baktığımız zaman ise, Toprak elementi ile Metal elementi arasında birbirini besleyen bir durum söz konusu… Toprak elementi, 5 element döngüsünde, Metal elementini üretir. Dolayısıyla aralarında, bir uyum olduğu söylenebilir. Ancak 2017 senesi de bir Horoz (Yin Metal) senesi olması nedeniyle bu Metal elementin etkisini, eylül ayı boyunca fazlaca hissetmeye başlayacağız.

Evet Horoz senesinin enerjilerine bir de Horoz ayının enerjileri eklendiği zaman neler oluyor bir bakalım… Senenin olumlu veya olumsuz enerjisel etkileri tabii ki de ikiye katlanıyor…. Olumlu enerjilerin etkileri artarken, olumsuz enerjilerin etkileri de artıyor…

12 hayvanla temsil edilen Çin Takvimine göre Horoz, Eylül ayının temsilcisi olduğu kadar, Sonbaharın da etkilerinin hissedildiği en yoğun dönem. Sonbaharın gelişi ile beraber, günlerin kısalmaya başlaması, ağaçların yapraklarının dökülmesi, Metal elementini temsil eden hüzün duygusunu da beraberinde getiriyor. Yazın sıcak günlerine, uyuşukluğuna, denize, hafif giysilerine yeni bir döneme kadar geride bırakmanın hüznü yanında, okulların başlaması, işlerin yoğunlaşması, yeni yapılacaklar listelerinin oluşturulması telaşı da bir yandan kışkırtıcı oluyor…

Ama unutmayalım ki, Eylül ayını temsil eden ve Horoz ile ifade edilen enerji, sistemde, “Aşk Çiçeği” olarak adlandırılır. Bu senenin de bir Horoz senesi olduğunu hatırlatmakta da yarar var.…. Eh bu durumda, bu enerjinin, sosyal ortamlara, eğlence-müzik ve güzellik sektörlerine de canlılık ve hareket getireceği kuşkusuz… Bu ay, insanlarla iletişim ve etkileşim için iyi bir dönem…. Tabii bu dönemi aşk için veya iş için kullanmak yine kişiye bağlı…  Bu yıldız, aşk ve romantizm konusunda çekiciliği ve cazibeyi arttırdığı, daha derin ilişkiler yaşanmasına neden olduğu gibi; iş konularında da, insanlarla olumlu ilişkiler geliştirilmesini sağlar. Bunun sonucunda da terfi, satışlarda- pazarlamada artış, kendiliğinden ortaya çıkar…

Metal enerji, yüksek teknoloji endüstrisini de temsil eder… Bunun üstüne bir de;  Horoz’un “Akademik yıldız” özelliğini katarsak, bilimsel gelişmeler, alternatif tedaviler, enerji ile ilgili icatlar, uzay araştırmaları gibi yeni ve cesur girişimlerin de patlayacağı bir ay diyebiliriz…

Apple’ın 12 Eylül’de tam de Metal senesinin, Metal ayında Iphone 8’i tanıtıyor olması pek de tesadüf sayılmaz…

12 Hayvanlı Çin takviminde, Horoz, onurlu ve başı dik bir hayvan. Çin kültüründe, insanları zamanında uyandırdığı için de sadakati, adaleti, fedakarlığı ve dakikliği de temsil ediyor. Gururlu duruşu, aydın iç görüsü, yüce karakteri, cesurca kümesini koruma yönüyle bir “kral” izlenimini de verebilir. Sene başından beri var olan bu Metal enerji bize ahlak, otorite, adalet, değerler, eşitlik konularını defalarca sorgulattı ve sorgulatmaya da bu ay, yine devam ediyor…

Bu arada, aynı kümesinin içinde popüler olmaya çalışan horozun tutumu gibi, dünya çapında, ülke liderleri veya büyük şirket patronları da, meydanlarda, basında, tartışma programlarında, siyasi platformlar gibi hararetli ortamlarda, özellikle de yukarıda saydığımız konularda, daha çok ön plana çıkmaya çalışacaklardır….

Metal elementin dengeden çıkması söz konusu olduğunda, genelde vücutta ilk etkilenen bölgeler, Metal elementini temsil eden organlar oluyor. Bu organlar da; akciğerler, üst solunum yolları organları, kalın bağırsaklar… Eh zaten yazın sıcak günlerinden, tatil yerlerinden, şehre döndüğümüzde ve okulların açılmasıyla beraber, virüslerin artması ile soğuk algınlıkları şikâyetleri de ansızın başlamıyor mu?

Metal enerji bu kadar artarken,  kendisini üreten Toprak elementini de epeyce zayıflatıyor. Hatta onu besleyen Ateş elementi de sahneden çekildiği için Toprak elementi oldukça güçsüz… Bu sağlık açısından, mide, bağırsak ve sindirim organlarında sıkıntı yaratabilir. Kas yorgunlukları, saç ve cilt zayıflıkları çıkartabilir. Artık soğuk gıdalardan uzaklaşmakta yarar var. Çünkü bu tür gıdalar mideyi yorar, sindirimi yavaşlatır. Senenin bu dönemlerinde Yin enerji artmaya başlarken, bizim de, buna karşılık Ateş elementimizi arttırmaya ihtiyacımız var. Bunu için içimizi ısıtacak, Yang enerjimizi arttıracak gıdalara yönelmemiz lazım…Sıcak çorbalar, soğan, sarımsak, zencefil, tarçın bunlardan bazıları olabilir…

Toprak elementi aynı zamanda, konsantrasyon, hafıza, düşünce ile de ilgilidir. Bu ay içinde, konsantrasyon bozuklukları, endişeli ruh halleri, hafıza zayıflığı, yoğun düşünce dönemleri geçirebiliriz…Bunun için yoga, meditasyon gibi aktiviteler bizi dengede tutacaktır….

Toprak enerjisinin, Metalin etkisiyle bu kadar zayıflaması, Toprak elementi ile ilgili doğal afetleri de beraberinde getirir. Deprem, toprak kaymaları, yanardağ aktiviteleri bu zayıflığın sonucu olarak dünyamızı etkileyebilir.

2017 Eylül Ayı BaZi

Doğum anınızda aldığınız etkiye göre, ayın elementlerinin sizin için bazı planları olduğunu unutmayalım… Bakalım Toprak elementi, bu ay, şahsi haritalarımızda neleri aktive ediyor… Eğer ki; bir Toprak gününde doğduysanız; bu ay arkadaşlar-rakipler etrafınızda olacak, sosyalleşeceğiniz günler geçireceksiniz demektir. Ağaç gününde doğanlar için toprak, para demektir… Bir Ateş gününde doğduysanız; becerileriniz ön plana çıkacak, kendinizi daha iyi ifade edeceksiniz anlamındadır.. Su gününde doğanları; iş, eş, patron, hukuksal işler, otorite ile ilgili durumlar meşgul edecektir. Ya da bir Metal gününde doğduysanız, eğitim, kendini yetiştirme, öğrenme, anne konuları gündeminize düşecektir.

Uyum; Doğum anınızda, 4 sütununuzun herhangi bir Yer hanesinde; Ejderha, Yılan veya Öküz varsa; Horoz ile bir “Uyum” oluşturacağınız için, ayı daha rahat geçireceksiniz.

Ejderha yılları: 1928, 1940, 1952, 1964, 1976, 1988, 2000, 2012 – Ejderha Ayı: Nisan

Yılan yılları: 1929, 1941, 1953, 1965, 1977, 1989, 2001, 2013 – Yılan Ayı: Mayıs

Öküz yılları : 1925, 1937, 1949, 1961, 1973, 1985, 1997, 2009 – Öküz Ayı: Ocak

Zıtlık; Doğum anınızda, 4 sütununuzun herhangi bir Yer hanesinde, Tavşan elementi varsa; Horoz ayı ile zıtlığa gireceğiniz için, daha çok seyahat, iş değişikliği, ev değişikliği yaşayabilirsiniz. Ay boyunca sosyal konularda ve insan ilişkilerinde zorlanabilirsiniz. Bu tarz bir “Zıtlık”, hareket, kaza ve değişim de getirir. Bu etkiyi azaltmak istiyorsanız, ev-ofis-iş, değiştirebilir veya bol bol seyahat ederek dengeleyebilirsiniz. Değişim, çatışmayı dengeleyeceği için, yeni aktiviteler, uzun zamandır hayatınızda yapmak istediğiniz yenilikler için iyi bir başlangıçtır. İnatçılık ve ısrar değişime meydan okuma olacağı için bizi daha da zora sokar. Sadece bu değişimleri gerçekleştirirken her türlü riskli sayılabilecek aktivitelerden kaçının. Ay boyunca, korunma amaçlı olarak, üzerinizde bir “ejderha” sembolü taşıyabilirsiniz.

Tavşan yılları: 1927, 1939, 1951, 1963, 1975, 1987, 1999, 2011 – Tavşan Ayı: Mart

Kendine Ceza; Doğum anında, 4 sütunun herhangi bir Yer hanesinde, Horoz elementi olanlar, bulunduğumuz Horoz ayı içinde, “Kendilerine Ceza” oluşturacakları için, ufak tefek sorunlar yaşayabilirler. Bunlar genelde, endişe, stres, yanlış anlaşılma, huzursuzluk, öfke gibi durumlardır. Bu kişiler, kendilerine bu ay çok yüklenmekten ve yargılamaktan vazgeçmeliler, akılsızca işler yapmamalılar. Aksi taktirde, manevi olarak kendilerini yorgun hissedeceklerdir.

Horoz yılları: 1921, 1933, 1945, 1957, 1969, 1981, 1993, 2005 – Horoz Ayı: Eylül

Aşk Çiçeği; Doğum anınızda, 4 sütununuzun, Sene ya da Gün hanesinde Maymun, Fare, Ejderha olanlar için Horoz; “Aşk Çiçeği” yıldızıdır. Bu durumda, eylül ayı içinde, daha çok sosyal ortamlarda bulunabilir veya karşı cinsle romantik arkadaşlıklar kurabilirsiniz. İkna edici özelliğiniz ile bu ay, iş hayatınızdan da fayda sağlayabilirsiniz.

Maymun yılları: 1920, 1932, 1944, 1956, 1968, 1980, 1992, 2004 – Maymun Ayı: Ağustos

Fare yılları: 1924, 1936, 1948, 1960, 1972, 1984, 1996, 2008 – Fare Ayı: Aralık

Ejderha yılları: 1928, 1940, 1952, 1964, 1976, 1988, 2000, 2012 – Ejderha Ayı: Nisan

Koruyucu Melek; Doğum anınızda, 4 sütununuzun, Sene ya da Günün Gök Hanesinde, Yang Ateş  (Doğum senesi 6 ile bitenler), Yin Ateş (Doğum senesi 7 ile bitenler) varsa; Horoz, “Koruyucu Melek” yıldızı anlamına gelir. Ay içinde, geliştirmek, uygulamak ve bitirmek istediğiniz konularda etrafınızdan daha çok destek aldığınızı gördüğünüzde şaşırmayın. İşlerin, sizin için,  yolunda gittiğini ve sorunlarla karşılaşmayacağınızı söyleyebiliriz.

Aynı zamanda bu sene, Horoz senesi olduğu için de, bu sene içinde doğan ve doğacak olan bütün çocukların da “Koruyucu Melek” özelliğine sahip olduklarını unutmayalım…. Bu durum, hayat boyu korunup kollanacakları anlamındadır.

Akademik Yıldız; Doğum anında, 4 sütunun, Sene ya da Günün Gök Hanesinde, Yin Ateş  (Doğum senesi 7 ile bitenler) veya Yin Toprak elementi (Doğum senesi 9 ile bitenler) olanlar için, Horoz, “Akademik Yıldız” özelliğini taşıyor. Dolayısıyla, bu kişiler, eğitim konularında, akademik yaşantılarında ve kariyerlerinde ilerleme kaydedebileceklerdir.

2017’nin de Horoz olup, akademik yıldız özelliği taşıdığı düşünülürse, özellikle bu kişilerin bu etkiyi daha fazla alacakları, kitap bile yazabilecekleri söylenebilir.

Önemli not: Yukarıda verilen bilgiler yıllar ile sınırlı tutulmuştur. Günler ve saatler çok sayıda olduğu için, burada belirtmek mümkün olmamıştır.

Eğer siz de kendi detaylı haritanızı ve potansiyelinizi merak ediyorsanız www.madeinfengshui.com adresinden bize ulaşabilirsiniz.

2017 Eylül Ayı Feng Shui Enerjileri

2017 senesinin Feng Shui enerjilerini öğrenmek isterseniz; www.madeinfengshui.com  adresindeki “2017 Feng Shui Etkileri”  başlıklı blog yazısını takip edebilirsiniz.

07 Ekim’e kadar geçerli olan, yaşam alanlarımızdaki, aylık Feng Shui Enerjilerine baktığımız zaman ise;

Not: Yönlerin yanındaki parantezler içinde belirtilen sayılardan ilki; senelik yıldızı, ikincisi ise aydan gelen yıldızı belirtmektedir.

Aman dikkat, bu senenin Feng Shui Enerjilerinin etkileri, ay içinde ikiye katlanıyor. Belirli yönlerdeki olumlu enerjiler artarken, olumsuz enerjilerin etkisi de maalesef artıyor…

İşte bunlara da hemen çözüm üretmek gerekiyor;

Güney (5,5); Kazalara, aksiliklere maddi ve manevi kayıplara sebep olabilecek yıldız güneyde. Bu enerji için mutlaka bir çözüm üretmeliyiz.  Olumsuz etkilerini hafifletmek için evinizin güneyine metal bir rüzgar çanı asmak iyi olacaktır. Metalik aksesuarlar da kullanabilirsiniz. Metal renklerini temsil eden gri ve beyazlardan yararlanabilirsiniz.

Kuzeybatı (2,2); Ev ve iş yerlerimizin Kuzeybatı yönüne etki eden yıldızın etkisi katlanıyor ve sağlık sorunlarına yol açabilir. Bu yıldızın olumsuz etkisinden korunmak için metal ve su ağırlıklı dekorasyona ağırlık vermemiz gerekiyor. Beyaz, gri, siyah tercih edeceğimiz renkler olmalı. En klasik çözüm 6 adet Çin parası asmak veya metal bir rüzgar çanı kullanmak olabilir. Ateşi temsil eden her şeyi bu alandan uzaklaştırmalıyız.

Güneybatı (7,7); Skandalları, suistimalleri ve güvenilmeyen ilişkileri temsil eden yıldız Güneybatı’da. Bu olumsuz etkiden korunmanın en etkili yöntemlerinden biri şeffaf bir vazo içinde 3 adet bambudur. Hem su hem de ağaç elementini içinde barındırıyor. Veya bu alanda ahşap objelere ağırlık verilebilirsiniz. Ağaç elementi etkisini arttırmak için bitkilerinizi bu alanda değerlendirebilirsiniz.

Batı (3,3); Kavga ve hırsızlıkları tetikleyen yıldız bu ay batıda. Korunmak için ateş renklerine ve objelerine başvurmalıyız. Bu yönün yaşadığınız, çalıştığınız mekanın hangi alanına geldiğine bağlı olarak kullanılacak objeleri şekillendirebilirsiniz. Kırmızı bir halı, lamba, obje olabilir. Yatak odası ise kırmızı bir örtü olabilir, çalışma odasında kırmızı dosyalar olabilir. Ateş renklerinde seramik objeler de bu alanlar için uygundur.

 Olumlu Enerjileri de besleyelim;

Doğu (8,8); 2017 senesinin de aynı zamanda en önemli bereket enerjisi olan yıldız bu ay da yine Doğu’da. Bu yöndeki alanlarda senenin bereket enerjisini ikiye katlanacak demektir.  Eğer evinizin girişi veya salon gibi aktif kullanılan bir mekanınız Doğu’da ise bu bereket enerjisi daha da canlı olacaktır. Bu enerjiyi daha da aktif hale getirmek için Ateş elementi renklerinde  ( kırmızı, canlı turuncu, mor, fuşya, bütün canlı koyu pembeler…) objeler kullanmak iyi olabilir. Kırmızı fenerler asabilirsiniz, mumlar kullanabilirsiniz. Bereket objelerini bu alanda değerlendirebilirsiniz Şömine ateşi, hareketli saat ya da aksesuarlar enerjiyi durağan tutmayıp harekete geçiren objelerdir. Ama eğer yatak odanız doğu yönünde ise hareketli objelerden kaçının.

Güneydoğu (9,9); Bir başka bereket enerjisi yıldızımız da Güneydoğu’da. Geleceğin bereketi de diyebileceğimiz bu yıldız yeni başlangıçlar, mutlu olaylar ve kutlamaları temsil etmektedir. Gelecek planlarının geliştirilmesi, iş geliştirme, satış arttırma gibi etkilerinden yararlanmak için bu yönün kullanılması uygundur. İlişki arayışında olanlar ve bebek sahibi olmak isteyen çiftler için bu yön de uygundur. Bereket enerjisini gene ateş elementi ile destekleyebilir, etkisini arttırabiliriz. Giriş kapımızı kırmızı ağırlık bir dekorasyonla süsleyebiliriz, eğer salonumuza denk geliyorsa mum ateşinden veya varsa şömine ateşinden yararlanabiliriz. ,.

Merkez (1,1); Akademik çalışma yapanlar, kariyerinde yükselmeyi hedefleyenler, yarışmalara katılanlar, sınavlara hazırlananlar için başarı şansı getirecek olan yıldız bu sene mekânlarımızın merkezinde ve de bu ay burada etkisini arttırmakta…. Evimizin, iş yerimizin merkezi eğer aktif olarak kullandığımız bir alan ise bu enerjiyi yoğun bir şekilde hissedeceğiz. Aktif alanları daha da canlandırmak için metal objelerden, hareketli su objelerinden yararlanabiliriz. Kristaller güçlü bir su etkisi yaratacakları ve olumlu enerjiyi daha da arttıracakları için çok uygundurlar. Kullanılabilecek renkler, beyaz, gri, siyah, lacivert olmalıdır.

Sonbaharın renklerine yer açacağınız güzel bir eylül ayı geçirmeniz dileğiyle….X