İNATÇI VE SANATKAR KEÇİ

İNATÇI VE SANATKAR KEÇİ

İNATÇI VE SANATKAR KEÇİ

07 Temmuz 2016 – 06 Ağustos 2016

Yin Ağaç– Keçi (Yin Toprak)

Çin takvimine göre, 07 Temmuz’dan itibaren Keçi ayına giriyoruz. Çin Metafiziğinde her şey iki elementin birbiriyle olan ilişkisiyle açıklanır. Dolayısıyla her ay, yine iki element ile tanımlanır. 2016 Temmuz ayı, Keçi (Yin Toprak) üzerinde oturan Yin Ağaç ile karşımıza çıkıyor. 12 hayvanla temsil edilen Çin Takvimine göre Keçi, yaz mevsiminin sonu ve Temmuz ayının temsilcisi ve Hsia Aylarının 6. cısıdır.

Geçen Ayı Hatırlayalım

Yang Ağaç-Ateş kombinasyonu olan Haziran ayını geride bırakırken, maalesef haziran ayı bildiriminde de belirttiğimiz gibi, bu kombinasyonun da getirdiği orman yangınları birçok canlı türünün yaşamını yitirmesine neden oldu.  Özellikle, en son ülkemizde de yaşanan Antalya’daki Kumluca yangınında, yine ülkemizin ciğerleri yandı…

Aynı zamanda, 2016 Ateş- Maymun senesinin, yine Haziran ayında Yang Ateş ile kombinasyonu, çabuk sinirlenen, yalın ve açık sözlü Yang Ateş olan kişilerin, öfkelerini bu ay içinde, kontrolsüz bir şekilde dışarı çıkartmalarına neden olmuştur. Böyle bir ruh halini, geçtiğimiz ay içinde, Donald Trump’ın yükselişinde ve Birleşik Krallığın, Avrupa Birliğini oylamasında, yoğun olarak yaşadık.

Aynı zamanda, Yang Ağaç-Ateş kombinasyonu, Ateş elementinin ay içinde iyice güçlenmesiyle beraber, geçen ayki yazımızda da bahsettiğimiz gibi, Ateş elementiyle bağlantılı olan patlamalar, çatışmalar, terörist saldırıları yine dünya genelinde ve özellikle ülkemizde kendini hissettirdi. Atatürk Havalimanında gerçekleşen terörist saldırı, tam da bu ay, ülkemizi bir kere daha yasa boğdu…

Elementlerin Anlamı

Yin Ağaç ; Yang ağacın aksine, bir ağacın esnek dalları gibidir. Bambu dalları gibi de düşünülebilinir.  Yin Ağaç insanları, yeni konulara, yeni ortamlara çok rahat adapte olabilir. Fikirlerini, yeni durumlar karşısında esnetebilir. Her zaman uyumlu ve mütevazi kişilikleri vardır. Ağacın dalları gibi narin yapıdadırlar. İyilik dolu kişilikleri sayesinde, ortamların sevilen ve aranılan kişileridirler. El becerileri gelişmiştir. Yin ağaç insanları kendilerini daha çok sanat alanında gösterirler. Yin ağaç kadınları da aynı zamanda, bir çiçek gibi, çok hoş ve çekicidirler.

Keçi (Yin Toprak); Keçi burcu, Çin Astrolojisinde en fazla Yin Özelliğe sahip olan bir burçtur. Keçilerin, sezgisel yönleri oldukça gelişmiş, hayal dünyası geniş, sanatçı kişilikleri vardır. El yetenekleri kuvvetlidir. Her zaman zarif, seçici ve çekicidirler. İlişkilerinde duygusal ve romantik olurlar ancak sürekli duygularına göre hareket ettikleri için de planlama konusunda zayıf kalırlar. Yaptıkları işlerde, çelik gibi iradeleri ve sabırları olsa bile, ağır sorumluluklarda, veya kararların uygulanmasında zorlanırlar.  Keçiler, çekingendirler, tek başına hareket etmektense, çoğunluğa uymayı seçerler. Kendilerini güvende hissetmek, sevilmek, ve onlara ihtiyaç olunduğunu bilmek isterler…

2016 Temmuz Ayı Yin Ağaç- Keçi (Yin Toprak) Element Kombinasyonu

Elementler döngüsüne göre; Keçi; Yin Toprak hayvanıdır. Yang enerjinin yerini Yin enerjiye bıraktığı Yaz ayının sonudur. Ayın diğer elementi ise Yin Toprak’tır. Yin Ağaç ve Yin Toprak, elementler döngüsüne göre, birbirleri ile çatışan, yıkıcı bir ilişkiye sahiptir. Ağaç Elementi, Toprak elementine hakim olur. Çatışan elementler de o ay içinde yaşanabilecek huzursuzluklara işaret ederler. Ancak, ay içinde oluşacak çatışmalar ve gerginlikler, Yin Ağacın esnek ve uyumlu yapısıyla birleşince sonuç almada çözüm odaklı, yapıcı yaklaşımlar gerçekleşecektir.

Zaten, görüyoruz ki, Uluslararası çatışmaları sonlandırmaya yönelik  barış, birlik ve dayanışma anlaşmaları, İsrail ve Rusya ile ay sonuna doğru  atılmaya başladı bile….

Keçi, Batı takvimine göre Temmuz ayıdır. Keçinin içinde saklı olarak Yin Ateş, Yin Toprak ve Yin Ağaç elementleri vardır.  Yaz mevsiminin de devam etmesinden dolayı, toprak da çok kurudur… Kuru toprak, Çin astrolojisinde,  yolları temsil eder ve trafik kazalarına işaret eder. Dolayısıyla, önümüzdeki 10 günlük bayram tatilini de dikkate alarak, riskli araba kullanmaktan sakınmalıyız….

Çin metafiziğinde ağaç, büyümeyi, yenilikleri, yaratıcılığı da temsil eder. Maymun yılının değişim potansiyeli içinde, Yin ağacın da yenilikçi ve taze fikirleri gündeme gelerek, ay içinde, bize, farklı konularda yenilikler yaşatabilir.

 Keçinin oluşturduğu kuvvetli toprak enerjisi, ay içinde deprem, toprak kayması gibi doğal afetlere sebep olabilir. Toprak çok kuru olduğu için de, yine orman yangınlarına, tayfun, hortum ve iklim değişikliklerine de neden olabilir. Yine Keçi burcu, Çin Astrolojisinde, bünyesinde hiç su bulundurmadığından dolayı “Ağacın Mezarıdır” diye nitelendirilir.

Yin ağaç elementi insan vücudunda boyun, sırt, omuriliği ve karaciğeri temsil eder. Yin ağaç insanları, bu bölgelerdeki küçük kemiklerinden kolayca yaralanırlar.  Çin tıbbında toprak elementi ise, mide, pankreası, kas ve dokuları temsil eder. Ayın iki elementinin huzursuz buluşması, bu konularda sıkıntılara neden olacaktır.

2016 Temmuz Ayı BaZi

Uyum; At yıllarında doğanlar (1906, 1918, 1930, 1942, 1954, 1966, 1978, 1990, 2002, 2014); Tavşan yıllarında doğanlar (1903, 1915, 1927, 1939, 1951, 1963, 1975, 1987, 1999, 2011); Domuz yıllarında doğanlar (1911, 1923, 1935, 1947, 1959, 1971, 1983, 1995, 2007),  Keçi ayı ile bir “Uyum” oluşturacakları için, ayı rahat geçireceklerdir.

Zıtlık; Bu ay, Öküz yıllarında doğanlar (1901, 1913, 1925, 1937, 1949, 1961, 1973, 1985, 1997, 2009), Keçi ayı ile zıtlığa girecekleri için, daha çok seyahat, iş değişikliği, ev değişikliği yaşayabilirler, bu ay boyunca sosyal konularda zorlanabilirler. Bu tarz bir “Zıtlık”, hareket, kaza ve değişim de getirir. Öküz yıllarında doğanlar, Keçi’yi bu ay uzaklaştırmak için, üzerlerine At sembolü takabilirler.

Toprak Cezası;  Doğum anında, 4 sütunun, herhangi bir Yer Hanesinde, Öküz veya Köpek  varsa, keçi ayı içinde, “Toprak Cezası” oluşturacaktır.  Bu tür bir ceza, kanser, obezite ve şeker hastalıklarına işaret eder. Yine, bu kişilere, At sembolü taşımalarını öneririz.

Koruyucu Melek; Doğum anında, 4 sütunun, Sene ya da Günün Gök Hanesinde, Yang Ağaç olanlar için (Doğum senesi 4 ile bitenler); Yang Toprak olanlar için (Doğum senesi 8 ile bitenler); Yang Metal olanlar için (Doğum senesi 0 ile bitenler) Keçi, “Koruyucu Melek” yıldızı anlamına gelir. Dolayısıyla, bu ay bu kişilerin etraflarında, daha çok yardımcı kişiler olacaktır, başlarına gelebilecek aksilikleri de, bu sayede çok daha çabuk atlatacaklardır.

Birikim Yıldızı; Doğum anında, 4 sütunun, Gün Hanesinde Metal veya Ağaç Elementi olanlar için “Keçi”, Birikim Yıldızı’dır. Bu ay, bu kişiler, daha rahat birikim yaptıklarını hissedeceklerdir.   

2016 Temmuz Ayı Feng Shui Enerjileri

Temmuz ayının Feng Shui Enerjilerine baktığımız zaman ise;

Olumlu Yönler; Batı, Güney ve Kuzeydoğu’dur.

Merkez (2,6); Bu bölgeye, cam bir vazo içinde 3 adet bambuyu yerleştirebilirsiniz.

Kuzey Sektörü (7,2); Hastalıkları tetikleyen “2” yıldızı bu ay Kuzey yönünde. Dolayısıyla, olumsuz etkilerini azaltmak için, bu bölgeye cam bir kapta tuzlu su koyabilirsiniz.

Güneydoğu Sektörü (1,5); Kaza ve aksilik enerjilerini getiren “5” yıldızının etkisini azaltmak için, metalden yapılmış bir rüzgar çanını bu bölgeye yerleştirebilirsiniz.

Doğu ve Güneybatı sektörlerindeki, zamanı geçmiş yıldızların olumsuz etkilerinden kurtulmak için, kırmızı renkli objelerinizi, mekanlarınızda bu bölgelerde kullanabilirsiniz.

Sağlıklı ve Huzurlu ve tabii ki Dengeli ve Barış dolu bir ay geçirmemiz dileğiyle…X