KURNAZ VE SOSYAL FARE

KURNAZ VE SOSYAL FARE

KURNAZ ve SOSYAL FARE
07 Aralık 2016 – 05 Ocak 2016
Yang Metal 庚– Fare (Yang Su) 子

Çin takvimine göre, 07 Aralık’tan itibaren Fare ayına giriyoruz. Çin Metafiziğinde her şey iki elementin birbiriyle olan ilişkisiyle açıklanır. Dolayısıyla her ay, yine iki element ile tanımlanır. 2016 Aralık ayı, Fare (Yang Su) üzerinde oturan Yang Metal ile karşımıza çıkıyor. Fare, Su elementinin en fazla hissedildiği dönemdir. 12 hayvanla temsil edilen Çin Takvimine göre Fare, kış mevsiminin ortası ve Aralık ayının temsilcisi, Hsia Aylarının 11. sidir.

Elementlerin Anlamı
Yang Metal 庚; Ağır ateşli, silah yapacak metalleri simgeler. Genel olarak Yang Metal insanı, cesur, adil, lider ruhlu olur. Kahramandır, erkeksidir, herkesin yardımına koşar daha çok da zayıfların. Adalet duygusu çok yüksektir. Yang metallerin en fazla seçtiği mesleklerden biri askerliktir. Ya da içindeki kahramanı dışarı çıkarabilecek toplumsal roller almayı seçer. Hem kendini hem de karşısındakini açık, sert ve acımasızca eleştirebilir. Arkadaşlarına çok bağlı olur.

Fare (Yang Su) 子;Bu kişilerin liderlik ve öncülük özellikleri çok kuvvetlidir. Yaptıkları işe, kendilerini tamamıyla vererek yoğunlaşabilirler. Ne istediklerini bilip, hedefe ulaşabilirler. Sistemli bir şekilde, çalışma kapasiteleri vardır. Farklı konularda bilgi sahibi olmayı severler, kültürlü ve bilgilidirler. Hareketsiz kalmak, kendilerine saygılarını ve güvenini yitirmesine neden olur, depresif ruh haline girebilirler. O yüzden sürekli dinamik bir yaşantı sürerler. Genelde sempatiktirler. Gerçek duygularını da gizlemekte oldukça başarılıdırlar. Dışardan bakanlar onları, soğuk olarak adlandırabilir. Ancak içlerinde derin duyguları vardır. Yalnız kalmayı sevmezler. Herkesle dost olabilmelerine rağmen, yine de yakın arkadaşları azdır. Değer verdikleri kişilere ve işlere karşı oldukça cömerttirler.

Efsaneye göre Fare; Çin efsanelerinden birine göre takvimdeki ilk hayvan olan farenin seçimi şu şekilde açıklanmıştır. “Bir zamanlar Yeşim Kralı’nın canı sıkılır, göklerde yapacak bir şey bulamaz. Yakın danışmanlarını yollayarak, 12 hayvan seçip en iyi örneklerini getirmelerini ister. Danışmanlar önce bir fareyi davet ederler ve ona bir kedi getirmesini söylerler. Ama fare kıskançlığı yüzünden kedinin davet edilmesini engeller. Sonraki davetlerde öküz, kaplan, tavşan, ejderha, yılan, at, keçi, maymun, horoz ve köpek çağrılır ve sarayda hazır bulunmaları istenir. Hepsi kralın önüne dizildiklerinde, on bir hayvanın bulunduğu görülür. Kral, on ikinci hayvanın bulunup getirilmesini emreder. Dünyaya inen görevli, önüne çıkan bir domuzu aceleyle alır ve gelir. Domuz, o anda sırtında bir insanı taşımaktadır. Kral tüm hayvanları bir şey söylemeden izler. Fare, arkasına dayanmış beklemektedir. Sonra öküzün sırtına sıçrar ve flüt çalmaya başlar. Kral müzikten etkilenir ve ilk yeri zeki ve kurnaz fareye verir”

Yang Su, çok güçlü bir Su’dur. Aynı okyanus suyuna ya da, geniş nehir sularına benzetilebilir. Aynı Su elementinin sürekli hareket etmesi gibi, Yang Su İnsanları da; çok enerjik ve coşkuludurlar, yerlerinde duramazlar. Ve de aynı Su elementi gibi,bulundukları ortama kısa sürede adapte olurlar. Diplomatik yapılarıyla, istediklerini elde etmek için, hedeflerine odaklanıp, konuların üstüne gitmekte kararlıdırlar. Çözüm bulmak için ısrarcı davranıp, bunaltıcı sorularıyla etraflarını zorlayabilirler. Yang Su insanları, çabuk ve kolay öğrenir, zekidirler, yaratıcı fikirler geliştirebilir ve girişimci özelliklerini sergileyebilirler. Olaylara geniş çerçeveden bakabilme yetenekleriyle, cesurca fikirleri çoğaltıp, büyütebilirler. Özgürlüklerine düşkündür ancak yine de sınırları olmaları onları daha rahatlatır. Çok sosyaldirler ve herkesle görüşüp, fikirlerini paylaşırlar.

2016 Aralık Ayı Yang Metal- Fare (Yang Su) Element Kombinasyonu庚子
Fare (Yang Su) ve Yang Metal arasındaki elementlerin bu ayki üretim-tüketim ilişkisine baktığımızda, metalin suyu ürettiğini görüyoruz. Su elementi etkisinin ay içinde, metalin de etkisiyle iyice kuvvetleneceğini söyleyebiliriz.
Bunun birkaç anlamı var aslında. Suyun iyice kuvvetlenmesi ile birlikte, su taşkınlarının yaşanabilme olasılığı artıyor. Zaten, mevsimin kış olması da bu koşulları kolaylaştırıyor. Dolayısıyla aşırı yağışların olabileceği bir döneme giriyoruz.
Suyun simgesel diğer bir anlamı ise Korku… Korku ise, karanlık bir Yin enerji. Aralık ayı, senenin en Yin ayı, 21 Aralık ise, en uzun gece ve en kısa gündüzü yaşayacağımız senenin en Yin günü. Bütün bu Yin enerjiler, beraberinde, karanlığı, negatif duyguları ve korkuları da getiriyor.
İnsanların olumsuz ruh halleri genelde para piyasalarına da yansır. Para piyasaları Ateş ayları ve senelerinde artış gösterirken, Su aylarında, güven ortamının da eksikliği ile düşer. Dolayısıyla, zaten bu dönemde çalkantısı bol olan para piyasalarında, ay içinde de, riskli alım ve satımlar yapmamakta yarar var.
Hep beraber senenin son durağına geldik. Şimdi kendimizle buluşma zamanı… Aralık ayı aslında çelişkileri olan bir ay; İçinde hem hüznü, hem umudu, hem bitişleri, hem başlangıçları aynı anda barındırıyor. İnsan bir yandan biten senenin kendince yorumunu yaparken, başlayacak senenin de umutlarını içinde yeşertmeye başlıyor. İçinde kanat çarpan kelebeğin büyüsüyle, senenin tüm aylarından sırasıyla aldığı aromalardan yapılmış bir iksirle kendini sorgulamaya başlıyor. Bu, geçmiş sene ile gelecek sene ARA’ sında gerçekten de Ara verebileceğimiz bir dönem. Durup düşünme ve Bırakma dönemi…
Peki, kış mevsimi ile birlikte doğa neler yaşıyor? Kış aylarında, hepimizin bioritm özellikleri ve buna bağlı günlük aktivitelerimiz azalıyor. Gün ışığının azalmasıyla beraber depresif duygularımız açığa çıkıyor. Bazı hayvanlar kış uykusuna yatarken, ağaçlar yapraklarını tamamen kaybediyor. Peki o zaman doğa, aslında yeniden bir doğuş için ölmüyor mu, kendini yeni bir başlangıca hazırlamak için bırakmıyor mu?
Madem, Doğa da kendini bir süreliğine bırakıyor ve dinleniyor; bu ayı bir özgürleşme ayı olarak yaşayalım. Yüklerimizi bırakmak, özgürleşmek, yenilenmek için kapıyı ARALIK BIRAKMAK… Kendimizi kısıtladığımız, özümüze dönmekten korktuğumuz, içsesimizi susturup logosumuzla hareket ettiğimiz dönemi geride BIRAKMAK… Bırakıp ta zenginleşmek, yeniye yer açmak, içimizdeki çocukla yüzleşip, masallarda kendi kahramanımızın yolculuğuna çıkmak… Evet, keşiflerle dolu büyülü bir ay bizi bekliyor…

2016 Aralık Ayı BaZi
Uyum; Doğum anınızda, 4 sütununuzun herhangi bir Yer hanesinde; Öküz, Maymun veya Ejderha varsa; Fare ayı ile bir “Uyum” oluşturacağınız için, ayı daha rahat geçireceksiniz.
Öküz yılları : 1925, 1937, 1949, 1961, 1973, 1985, 1997, 2009 – Öküz Ayı: Ocak
Maymun yılları: 1920, 1932, 1944, 1956, 1968, 1980, 1992, 2004 – Maymun Ayı: Ağustos
Ejderha yılları: 1928, 1940, 1952, 1964, 1976, 1988, 2000, 2012 – Ejderha Ayı: Nisan

Zıtlık; Doğum anınızda, 4 sütununuzun herhangi bir Yer hanesinde, At elementi varsa; Fare ayı ile zıtlığa gireceğiniz için, daha çok seyahat, iş değişikliği, ev değişikliği yaşayabilirsiniz. Ay boyunca sosyal konularda ve insan ilişkilerinde zorlanabilirsiniz. Bu tarz bir “Zıtlık”, hareket, kaza ve değişim de getirir. Bu etkiyi azaltmak istiyorsanız, ev-ofis-iş, değiştirebilir veya bol bol seyahat ederek dengeleyebilirsiniz. Değişim, çatışmayı dengeleyeceği için, yeni aktiviteler, uzun zamandır hayatınızda yapmak istediğiniz yenilikler için iyi bir başlangıçtır. Ancak bu değişimleri gerçekleştirirken her türlü riskli sayılabilecek aktivitelerden kaçının. Ay boyunca, korunma amaçlı olarak, üzerinizde bir “Öküz” sembolü taşıyabilirsiniz.
At yılları: 1930, 1942, 1954, 1966, 1978, 1990, 2002, 2014 – At Ayı: Haziran

Ceza; “Ceza” kişinin hayatında, endişe, huzursuzluk, sıkıntı, talihsizlik ve gizli tehlikeler doğurabilir, farklı çatışmalar yaratabilir. Doğum anınızda, 4 sütununuzun herhangi bir Yer hanesinde, Tavşan elementi varsa, bulunduğumuz Fare ayı içinde, “Ceza” oluşacağı için daha dikkatli olmalısınız.
Tavşan yılları: 1927, 1939, 1951, 1963, 1975, 1987, 1999, 2011 – Tavşan Ayı: Mart

Aşk Çiçeği; Doğum anınızda, 4 sütununuzun, Sene ya da Gün hanesinde Domuz, Tavşan, Keçi olanlar için Fare; “Aşk Çiçeği” yıldızıdır. Bu durumda, aralık ayı içinde, daha çok sosyal ortamlarda bulunabilir veya karşı cinsle romantik arkadaşlıklar kurabilirsiniz. İkna edici özelliğiniz ile, bu ay, iş hayatınızdan da fayda sağlayabilirsiniz.
Keçi yılları: 1931, 1943, 1955, 1967, 1979, 1991, 2003, 2015 – Keçi Ayı: Temmuz
Domuz Yılları: 1923, 1935, 1947, 1959, 1971, 1983, 1995, 2007 – Domuz Ayı: Kasım
Tavşan yılları: 1927, 1939, 1951, 1963, 1975, 1987, 1999, 2011 – Tavşan Ayı: Mart

Tavşanlara not: Aralık ayında, Tavşan yılında doğanlar için, görüyoruz ki hem “ceza” , hem de “aşk çiçeği” temaları bir arada geliyor. Romantik ilişkilerde tedbirli olmakta yarar var. Aynı zamanda sosyal ve iş ortamlarında, kimi zaman sıkıntı ve huzursuzluk da yaşayabilirler.

Koruyucu Melek; Doğum anınızda, 4 sütununuzun, Sene ya da Günün Gök Hanesinde, Yin Ağaç (Doğum senesi 5 ile bitenler); veya Yin Toprak (Doğum senesi 9 ile bitenler) varsa; Fare, “Koruyucu Melek” yıldızı anlamına gelir. Ay içinde, geliştirmek, uygulamak ve bitirmek istediğiniz konularda etrafınızdan daha çok destek aldığınızı gördüğünüzde şaşırmayın.

Akademik Yıldız; Doğum anınızda, 4 sütununuzun, Sene ya da Günün Gök Hanesinde, Yin Metal (Doğum senesi 1 ile bitenler) elementi varsa, Fare, “Akademik Yıldız” özelliği taşır. Eğitim, Kariyer konularında çalışıyorsanız, bu yıldızın etkisiyle, bu ay, daha hızlı ilerleyebilir, daha rahat konsantre olabilir, işlerinizi geliştirebilirsiniz.

Önemli not: Yukarıda verilen bilgiler yıllar ile sınırlı tutulmuştur. Günler ve saatler çok sayıda olduğu için, burada belirtmek mümkün olmamıştır. Eğer siz de kendi detaylı haritanızı ve potansiyelinizi merak ediyorsanız www.madeinfengshui.com adresinden bize ulaşabilirsiniz.

2016 Kasım Ayı Feng Shui Enerjileri

04 Ocak ayına kadar geçerli olan, yaşam alanlarımızdaki Feng Shui Enerjilerine baktığımız zaman ise;

En Olumlu Yönler;
Doğu (9,8); Bereket, mutlu olaylar, kutlamalar ve parasal kazançlara ve sağlığa yardımcı olacak en olumlu yön. Evlerinizin ve işyerlerinizin bu bölgelerinde, bereketi daha da arttırmak için, hareketli nesneleri ve ateş renkli aksesuarlarınızı ve mumlarınızı kullanabilirsiniz.

Güney Doğu (1,9); Başarıyı ve gelecekteki bereketi getiren yıldızlar bu yönde. İşte terfi veya yeni iş olanakları, girişimleri arıyorsanız, bu ayın ivmesini kullanmakta yarar var. Çalışmalarınızı bu yıldızın bulunduğu Güney Doğu yönündeki odalarda yapmanızı tavsiye ederiz. Salonlarınız veya girişleriniz bu bölgede ise Aralık ayı size çok iyi enerjiler taşıyacak.

En Olumsuz Yönler;
Güney (6,5); Kaza ve aksilikler Güney yönünde etkisini arttırıyor. Bu sektöre gelen odalarda fazla zaman geçirmemeye özen gösterin. Bu odaları aktif olarak, bu ay kullanmayın. Eğer ki, bu yıldız salon, giriş gibi aktif mekanlara geliyorsa, etkiyi azaltmak için metal çan asabilirsiniz.

Kuzey Batı (3,2); Ağaç ve toprak elementlerinin birbiriyle çakışan enerjileri; ilişkilerde ve sağlıkta problemler getirecektir. Önlem olarak 6’lı metal Çin parası asmaya çalışın.

Batı (4,3); Kavga ve tartışmaları gündeme getiren “3” yıldızı Kuzeydoğuda. Bu bölge evinizin aktif alanına denk geliyorsa önlem almalısınız. Aksi taktirde, ilişkilerde (eş-yakın arkadaş-iş arkadaşları), gerilimli ve sorunlu ortamlar yaşanabilir. Kırmızı aksesuarlarınızı bu sektörde değerlendirin. Ancak eğitimle ilgili çalışmalarını bu bölgede yapanlar için verimli olacağı söylenebilir.

Kuzey (7,6); Kuzey yönünde metalin enerjisi oldukça kuvvetleniyor. Oluşabilecek tartışma, dedikodu, hırsızlık, hukuki problemlerin etkisini azaltmak için, bu yöndeki odalarda, dikdörtgen cam bir vazo içinde 3 adet bambuyu yerleştirebilirsiniz.

Yeni umutlar ve başlangıçlar ile dolu yeni yılı kucaklamanız dileğiyle…X