SAYGIN VE GÜÇLÜ EJDERHA

SAYGIN VE GÜÇLÜ EJDERHA

SAYGIN VE GÜÇLÜ EJDERHA
04 Nisan 2017 – 04 Mayıs 2017
Yang Ağaç甲 – Ejderha 辰 (Yang Toprak)

Çin takvimine göre, 04 Nisan’dan itibaren Ejderha ayına giriyoruz. Çin Metafiziğinde her şey iki elementin birbiriyle olan ilişkisiyle açıklanır. Dolayısıyla her ay, yine iki element ile tanımlanır. 2017 Nisan ayı, Ejderha (Yang Toprak) üzerinde oturan Yang Ağaç ile karşımıza çıkıyor. 12 hayvanla temsil edilen Çin Takvimine göre Ejderha, ilkbahar mevsiminin sonu ve Nisan ayının temsilcisi, Hsia Aylarının 3. südür.

Nisan ayının Elementlerinin Anlamı
Yang Ağaç;
Yıllanmış, ulu bir ağaca benzer. Böyle bir ağacın eğilip, bükülememesi gibi, yang ağaç insanları da çok esnek değildirler. Fikirlerine bağlı, inandığı konularda ödün vermeyen, inatçı yapıdadırlar. Fikirlerini savunurken, prensiplerine bağlı kalırlar. İnatçı tutumları onları çoğu zaman zorlayabilir. Daha esnek ve uzlaşmacı olmayı öğrenirlerse hayatları daha kolaylaşır. Dürüst, sözüne sadık, nazik yapıdadırlar. Bu yüzden de güvenilir arkadaşlardır.

Yang Toprak;
Yang Toprak ağır bir topraktır. Katı bir kayaya, ya da dağa benzetilebilir. Yang Toprak insanları da bir dağ gibi heybetli yapıdadırlar. Her zaman istikrarlı ve güvenilirdirler. Ayakları yere basan insanlardır. Dolayısıyla, her zaman sırtınızı yaslayabilir, sırlarınızı paylaşabilirsiniz. İnsanları dinlemeyi severler, ancak kendilerinden bahsetmekten hoşlanmazlar. O yüzden de, dışarıdan mistik görünebilirler.
Bir dağ gibi her zaman kuvvetlidirler. Kendi kendilerine yeterler, etraftan yardım istemezler ve tavsiye almazlar. Hedeflerini belirlediklerinde, kimseye ihtiyaç duymadan üretebilir ve yeteneklerini geliştirebilirler. Bir dağ gibi heybetli olmaları ile beraber, durgun ve ağırkanlıdırlar. Ahlaki ilkeleri de çok kuvvetli olduğu için, doğru karar vermek adına, sürekli erteleme yaparak, bazen fırsatları da kaçırabilirler. Önemli kararlar söz konusu olduğunda her zaman mantıklarının sesini dinlerler.
Barışçıl ve uyumlu yapıları vardır. Toprak, üzerine atılan tohuma cevap verir, onu filizlendirir büyütür. Toprak berekettir. Toprak verendir. Yang Toprak insanları da, aynı Toprak Ana gibidir. Sürekli veren, şefkatli kişilerdir.

Ejderha;
On iki Çin zodyak işareti arasında, ejderha dünyada var olmayan tek hayali ve kutsal hayvandır. Antik Çin’in en saygı duyulan dört hayvanından biridir (diğer üçü anka kuşları, kaplumbağa ve kylin’dir). Ejderha otorite ve iyi bir serveti temsil eder. Çinliler kendilerini ejderhanın torunları olarak da görürler. Ejderha, yetki, saygınlık, şeref, başarı, şans ve kapasitenin simgesidir. Genellikle ejderha insanları, hayal etmekten hoşlanan hayalperestlerdir. Ejderha işaretinin altındaki insanlar, çoğunlukla, kariyerlerine çok fazla konsantre olurlar. Çoğu zaman, canlı, entelektüel ve heyecanlıdırlar. Dürüst ve samimi duruşlarının dışında, bazen biraz kibirli ve sabırsız olabilirler. Çok dürüst ve samimi oldukları için, ikiyüzlülük, dedikodu ve iftiradan nefret ederler. Karşılaştıkları zorluklardan korkmayan güçlü ve cesur kişilerdir. Başkaları tarafından kullanılmaktan veya başkaları tarafından kontrol edilmekten de hiç hoşlanmazlar.

2017 NİSAN Ayı Yang Ağaç – Ejderha (Yang Toprak) Element Kombinasyonu甲辰

2017 Nisan ayının enerjileri sonunda bize rahat bir nefes aldırıyor. Ayın Ağaç elementi, senenin Ateş elementini desteklediği gibi; senenin burcu Horoz da, yine ayın burcu Ejderha ile de uyumlu ve dost… Mart ayının keskin zıtlıklarından ve fırtınalı günlerinden sonra elementler arasındaki bu duruma bakarak, bu ayın, huzurlu geçirebileceğimiz bir ay olduğunu nihayet söyleyebiliriz.

Evet, Nisan ayı ile beraber etrafta çiçekler açmaya, ağaçlardaki sürgünler filizler vermeye başladı. Bu da, yakında gelecek olan sıcak havaların müjdecisi… Nisan ayı, yeniden büyümenin ve gelişmenin başladığı Yang Toprak ayı. Bir bakıma, tabiatın, filizlendiren, büyüten, her zaman veren, şefkatli eli…

Bitkiler ve Çiçekler, genel olarak, başarıya ulaşmada önemli bir bileşen olan Ağaç elementinin büyüme-gelişme enerjilerini de belirtirler. Ve yaşayabilmemiz için gerekli olan oksijeni üretirlerken unutmamalıyız ki etrafımızı ve bizi iyileştiren “Chi” enerjisinin de en önemli kaynağıdırlar.

Vişne, kiraz, şeftali ve elma ağaçlarında açan ve her tarafı rengarenk boyayan bu çiçekler, ilkbaharın gelişini kutlarken, daha derinde, yeni bir başlangıç, tazelik ve masumiyetin enerjisini de simgelerler.

Nisan ayı bütün dünyadaki, farklı dinlerde ve kültürlerde, meyve veren, güzellikle ve mutlulukla bağdaştırılan bir ay… (“Orta Doğu dili olan Akatça‘da “turfanda, taze meyve” anlamına geliyorken, Süryani ve (dini) Yahudi takviminin ilk ayı olan “nisan“, “mutluluk ayı” olarak kabul edilmiş. İngilizce‘deki “april“, Fransızca‘daki “avril” gibi karşılıkları ise ”açmak” anlamına gelen Latince “aprilis” “aperire” kelimesinden geliyormuş.”)

Ay boyunca, bu kadar çok çeşit çiçek; sevgi, romantizm, neşe ve mutluluk duygularıyla ilişkili olarak mükemmel Feng Shui’yi de etrafımızda yaratmaya devam eder. Ve bunun etkisiyle, biz de, kendimizi daha olumlu, daha keyifli hissederek, yeni bir şeylere başlamak, aksiyon almak için heyecan yaşarız. Ejderhanın hayalperest ve yaratıcı karakterinin de bu durumda parmağı olduğunu düşünebiliriz:)

Aynı zamanda, Ateş elementinin insan duyguları üzerindeki etkisi tartışmasız olumlu… Neşe, mutluluk, heyecan veren bir element… Aydan gelen Ağaç elementinin de Ağaca destek olduğu, onu da daha da arttırdığı bir gerçek. Ateşe odun atmak gibi bir etkisi var… Kısa bir dönem  de olsa bu etkinin keyfine varmak da yarar var…

Yeni bir şeylere başlamanın en iyi yolu ise, temiz bir sayfa açmaktır. Geçmişi geçmişte bırakıp, hatalarımızdan ders alıp, pişmanlıkların sesini susturup, ileriye bakmaktır. Çünkü “Hayat, yalnız geriye doğru bakarak anlaşılabilir; fakat ileriye doğru bakarak yaşanmak zorundadır.” demiş Danimarkalı filozof Soren Kierkegaard…

Bu ayın element birleşiminde Ağaç elementi, Toprak elementinin üzerinde. Bir çeşit, Toprağı kavrıyor, inatla, üzerinde baskı kuruyor şeklinde düşünebiliriz. Dolayısıyla Toprak ile ilgili bazı problemler yaşayabiliriz. Bu elementleri temsil eden vücut bölümlerimizde baş ağrıları, migren sorunları, mide, karaciğer rahatsızlıkları daha çok baş gösterebilir.

2017 Nisan Ayı BaZi

Uyum; Doğum anınızda, 4 sütununuzun herhangi bir Yer hanesinde; Horoz, Maymun veya Fare varsa; Ejderha ile bir “Uyum” oluşturacağınız için, ayı daha rahat geçireceksiniz.

Horoz yılları: 1921, 1933, 1945, 1957, 1969, 1981, 1993, 2005 – Horoz Ayı: Eylül
Maymun yılları: 1920, 1932, 1944, 1956, 1968, 1980, 1992, 2004 – Maymun Ayı: Ağustos
Fare yılları: 1924, 1936, 1948, 1960, 1972, 1984, 1996, 2008 – Fare Ayı: Aralık

Zıtlık; Doğum anınızda, 4 sütununuzun herhangi bir Yer hanesinde, Köpek elementi varsa; Ejderha ayı ile zıtlığa gireceğiniz için, daha çok seyahat, iş değişikliği, ev değişikliği yaşayabilirsiniz. Ay boyunca sosyal konularda ve insan ilişkilerinde zorlanabilirsiniz. Bu tarz bir “Zıtlık”, hareket, kaza ve değişim de getirir.

Bu etkiyi azaltmak istiyorsanız, ev-ofis-iş, değiştirebilir veya bol bol seyahat ederek dengeleyebilirsiniz. Değişim, çatışmayı dengeleyeceği için, yeni aktiviteler, uzun zamandır hayatınızda yapmak istediğiniz yenilikler için iyi bir başlangıçtır. İnatçılık ve ısrar değişime meydan okuma olacağı için bizi daha da zora sokar. Sadece, bu değişimleri gerçekleştirirken her türlü riskli sayılabilecek aktivitelerden kaçının.  Ejderha ve Köpek, her ikisi de toprak burcu hayvanlarıdır. Aralarındaki bu yoğun zıtlık Toprak ile ilgili konularda, (trafik kazaları, dağ sporları…) size sorun çıkartabilir diye aklınızda bulundurun. Ay boyunca, korunma amaçlı olarak, üzerinizde bir “horoz” sembolü taşıyabilirsiniz.

Köpek Yıları: 1922, 1934, 1946, 1958, 1970, 1982, 1994, 2006 – Köpek Ayı: Ekim

Kendine Ceza; Doğum anında, 4 sütunun herhangi bir Yer hanesinde, Ejderha elementi olanlar, bulunduğumuz Ejderha ayı içinde, “Kendilerine Ceza” oluşturacakları için, ufak tefek sorunlar yaşayabilirler. Bunlar genelde, endişe, stres, yanlış anlaşılma, huzursuzluk, öfke gibi durumlardır. Bu kişiler, kendilerine bu ay çok yüklenmekten ve yargılamaktan vazgeçmeliler, akılsızca işler yapmamalılar. Aksi taktirde, manevi olarak kendilerini yorgun hissedeceklerdir.

Ejderha yılları: 1928, 1940, 1952, 1964, 1976, 1988, 2000, 2012 – Ejderha Ayı: Nisan

Birikim Yıldızı; Doğum anında, 4 sütunun Gün hanesinde; Ağaç veya Toprak elementi olanlar için, Nisan ayı, para birikimi yapabilecekleri bir aydır.

Bu noktada günler çok sayıda olduğu için belirtilmemiştir.

Eğer ki; bir Ağaç gününde doğduysanız; bu ay arkadaşlar-rakipler etrafınızda olacak, sosyalleşeceğiniz günler geçireceksiniz demektir. Bir Su gününde doğduysanız; becerileriniz ön plana çıkacak, kendinizi daha iyi ifade edeceksiniz anlamındadır.. Metal gününde doğanlar için Ağaç, para demektir… Toprak gününde doğanları; iş, eş, patron, hukuksal işler, otorite ile ilgili durumlar meşgul edecektir. Ya da bir Ateş gününde doğduysanız, eğitim, kendini yetiştirme, öğrenme, anne konuları gündeminize düşecektir.

Önemli not: Yukarıda verilen bilgiler yıllar ile sınırlı tutulmuştur. Günler ve saatler çok sayıda olduğu için, burada belirtmek mümkün olmamıştır. Eğer siz de kendi detaylı haritanızı ve potansiyelinizi merak ediyorsanız www.madeinfengshui.com adresinden bize ulaşabilirsiniz.

2017 Nisan Ayı Feng Shui Enerjileri

2017 senesinin Feng Shui enerjilerini öğrenmek isterseniz; www.madeinfengshui.com adresindeki “2017 Feng Shui Etkileri” başlıklı blog yazısını takip edebilirsiniz.

04 Mayıs’a kadar geçerli olan, yaşam alanlarımızdaki, aylık Feng Shui Enerjilerine baktığımız zaman ise;

Not: Yönlerin yanındaki parantezler içinde belirtilen sayılardan ilki; senelik yıldızı, ikincisi ise aydan gelen yıldızı belirtmektedir.

Bu ayın olumlu yönleri;

Batı (3,8); Bereket yıldızı bu ay evlerin Batı yönünde… Bu yönü ateş elementinin renkleri ile destekleyerek, seneden gelen kavgaları gündeme getiren yıldızın etkisini de azaltabilirsiniz… Bir taşla 2 kuş…

Güney (5,1); Seneden gelen, aksilikleri tetikleyen yıldızın etkisini azaltmak için, sene başında bir metal çanı bu bölgeye astıysanız, aydan gelen kariyer ve ilerleme etkisi gösteren yıldızın olumlu etkisinden yararlanmak için su elementini temsil eden bir şeffaf küreyi bu bölgede değerlendirebilirsiniz.
Doğu (8,4); Ağaç elementi, senenin en bereketli enerjisini desteklemekte… Bu yönde, aktif mekanları olanlar için bereketli bir ay olacak… Aynı zamanda bekarların, çocuk sahibi olmak isteyenlerin de bu odaları kullanmaları önerilir.
Kuzey Doğu (4,9); Geleceğin bereketi dediğimiz, yeni başlangıçlara, kutlamalara yardımcı olacak olan bu yıldızın bereketinden yararlanmak için, ağaç ve su elementlerinden yararlanabilirsiniz. Öğrencilerin de başarıyı yakalamak için bu odalarda çalışmalarını yürütmeleri önerilir.

Bu ayın olumsuz yönleri;

Güney Doğu (9,5); Her ne kadar, senenin bereketli yıldızlarından biri bu yönde olsa dahi, aksilikleri ve kazaları tetikleyen yıldız da, bu ay, yine bu yönde. Metal bir rüzgar çanını bu bölgeye yerleştirebilirsiniz.
Kuzey (6,2); Hastalıkları tetikleyen yıldızın etkisini azaltmak için 6 adet Çin parasını bu bölgeye yerleştirin. Siyah dekorasyon objelerinizi de bu bölgeye yerleştirin.
Kuzey Batı(2,7); Yanlış anlaşılmaları, skandalları tetikleyen yıldız ise Kuzey Batı’da. Sene başında koyduğunuz Çin paralarının yanına, bir kavanoz sirkeli su ya da  Su elementini temsil eden siyah dekorasyon objelerini koyabilirsiniz…

 

Keyifli bir ilkbahar olması dileğiyle….X