SENENİN BURCU HOROZ

SENENİN BURCU HOROZ

SENENİN BURCU HOROZ

2016’nın muzip, değişimi seven, daldan dala atlayan maymunu yerini 2017’de onurlu, gururlu, kümesinin hâkimi Horoz’a bırakıyor.

Yeni yıl, yeni umutlar, yeni planlar… Yeni bir yıla başlama ritüelini aslında hepimiz de seviyoruz ve çoğu kültürde de rastlıyoruz… Bu dönemde, herkes kendi çapında bir hazırlık peşinde… Hediyeler alınıyor, sevdiklerimizle güzel sohbetler de buluşuyor, kendimizle hesaplaşıyor, yeni başlangıçlar yapmak için listeler oluşturuyoruz.  Kimilerimiz evlerimizde çoktan çamlarımızı bile süsledik. Peki, bu gelenek nereden geliyor hiç merak ettik mi? İşte size yine bir hikâye… İster masal deyin, ister efsane, ister mitoloji… Ama yine de gerçek bir gelenek olduğunu bilin…  “Türkler tek tanrılı din inanışına geçmeden önce, yeryüzünün ortasında bir Akçam ağacı olduğuna inanırlarmış, (bu Akçam ağacını bütün kilimlerimizde ve işlemelerimizde de görmemiz mümkün hala)… Türkler ’de o dönemde güneş çok önemliymiş ve inanışlarına göre de 22 Aralık’ta gece-gündüzle savaşırmış ve gün geceyi yenerek zafer kazanırmış. İşte; o dönemde, güneşin yeniden doğuşunu, Akçam ağacının altında kutlarlarmış. Bayramın adı da Nardugan’mış…(nar-güneş; tugan-doğan) Yani anlayacağımız; Doğan Güneş… Güneşi geri verdiği için Tanrı Ülgen’e(Türk ve Altay mitolojisinde İyilik Tanrısı) dualar ediyorlar, ağacın altına hediyeler koyuyorlar, dallarına dileklerini asıyorlarmış. Bayram için evler temizleniyor, güzel giysiler giyiliyor, ağacın çevresinde şarkılar söylenip, oyunlar oynanıyor, yaşlılar ile gençler bir araya geliyor, yemekler yeniliyormuş. Bayram yakınlarla bir araya gelerek kutlanırsa, ömür çoğalır, uğur getirirmiş diye düşünülürmüş”

Doğum, güneşin yeniden doğuşu; kutladığımız ise aslında yeni umutlarımız, dileklerimiz, planlarımız, hayallerimiz…

Çin’de ise bu yeni yıl kutlamaları “Lantern Festival”  (Fener Festivali) olarak tam 15 gün süren ve çeşitli geleneksel aktivitelerle kutlanan bir dönem… Çinliler için de yeni yıla giriş, yeni başlangıçlar demek aslında. Onlar da evlerini temizliyor, boyuyor, yeni giysiler giyiyor, hatta birbirlerini ziyaret ediyor, birbirlerine içlerinde şans paracıklarının olduğu hediyeler veriyor, hatta bu özel haftalarda, sokaklarda, gücün ve iyi şansın sembolü olan Ejderha ile ilgili geçit törenleri yapıyorlar.

Yani anlaşılacağı gibi “Umut” her kültürde farklı şekilleniyor ama anlamı her zaman aynı…

ÇİN TAKVİMİ

Çinliler yaşamlarında, hem ay, hem de güneş takvimini bir arada kullanırlar. Ay takvimi daha çok festivaller için kullanılırken, geri kalan her şey için güneş takvimi kullanılır. Bu takvimde zamanı belirten her öğe 2 Çin karakteri ile temsil edilir. Bunlara yer ve gök hanesi denilir ve saat-ay-gün-yıl olarak 4 sütundan oluşur. Bu takvimde gökten gelen enerjiyi temsil eden 10 gök hanesi ve dünyanın güneş etrafında dönüşü-mevsimlerle bağlantılı, yılın her ayına denk gelen 12 hayvan ile temsil edilen 12 yer hanesi bulunur.

Kaderin 4 sütunu da denilen bu takvimde, her sütun 2 elementle temsil ediliyor. Ve Bu sistemin temeli, evrendeki her şeyin temelinde 5 elementin ( metal- su-ağaç-ateş-toprak) olduğu. Bu takvimde elementlerin birbiriyle ilişkisi esas alınır.  Ve elementler arasındaki ilişki, o yılın nasıl geçeceği konusunda ipuçlarını verir.

SENENİN BURCU HOROZ

2016’nın muzip, değişimi seven, daldan dala atlayan maymunu yerini 2017’de onurlu, gururlu, kümesinin hâkimi Horoz’a bırakıyor. Evet, 2016 senesi, bol değişkenleri olan bir seneydi. Çoğumuza bir tokat gibi indi, salladı, hırpaladı, değiştirdi, geliştirdi. Değişimlere başkaldıranlara daha da ağır geldi… Bu sene ise, biraz daha, risk almadan, güvenli bulduğumuz sularda, sakince gezineceğimiz, basitleşeceğimiz, aile hayatımıza döneceğimiz bir sene…

12 Hayvanlı Çin takviminde, Horoz, onurlu ve başı dik bir hayvan. Çin kültüründe, insanları zamanında uyandırdığı için de sadakat ve dakikliği de temsil ediyor. Gururlu duruşu, aydın iç görüsü, yüce karakteri, cesurca kümesini koruma yönüyle bir “kral” izlenimini de verebilir.

Yetenekleri konusunda, kendilerinden son derece emin olan Horozlar, her zaman kendileri ve başarıları hakkında konuşarak ilgi odağı olmaya çalışırlar. Kendi liderlik yeteneklerini sergileyebilmek için, her türlü fırsatı da kollarlar… Aynı kümesinin içinde popüler olmaya çalışan horoz gibi. Bu durum, sene içinde, dünya çapında, ülke liderlerinin veya büyük şirket patronlarının, hararetli ortamlarda, daha çok ön plana çıkacağını düşündürebilir. Savaşlar ve iklim değişiklikleri yüzünden yaşanan göçler de, bu tutarsız politik ortamı, daha da zorlaştıracaktır. Kamusal alanda, keskin eleştiriler duyulacaksa da, bu toplumlar için bir uyanış niteliğinde olacaktır.  Çoğu ulus, sert politikalar sergileyecek, çözüm vermeden, sadece tehditler savuracaklardır. Üstüne üstlük Horozun dolambaçsız ve dürüst yapısı, onları iyi birer diplomat olmaktan da uzak tutar. Kümesinin kralı olan horoz, otoriteyi sever; bu tutumu nedeniyle de başına çeşitli sıkıntılar gelebilir. , Ancak adaleti sağlayan, iyi bir yönetici duruşuyla, sürüsünün barışını muhafaza edebileceğini bilse; etkileyici ve dramatik kişiliği sayesinde, kendine güvenen, zorluklar karşısında çözüm getirmeye yönelik bir yaklaşım sergilese, her türlü anlaşmazlıkları da çözecektir… Belki bu senenin Yin Ateş elementi, çoğu ulusların, başlarındaki yöneticilere bu sağduyuyu verecektir.

2017’de diplomasinin kazanmasını dilemeliyiz gibi gözüküyor.

Horoz yılı, sözlerin tutulacağı, doğruluk, eşitlik, adalet konularının gündemi oluşturacağı bir yıl olacaktır.

Horozlar, bir şövalye gibi, cesur ve naziktirler. Stresle, muhalefetle veya sıkıntılı durumlarla karşı karşıya geldiklerinde, savaşı kazanmak için, gerekli olanın da ötesine geçmekten çekinmezler. İnatçı horoz, geri adım atmayacak ve korkusuz kahraman olmaya çalışacaktır. Horoz yılı, bize düzen ve stratejik planlamayı öğretecektir.

 “Düşman üzerinde, psikolojik bir avantaj elde etmek ve yalnızca son çare olarak güç kullanmak”.

Horozlar aynı zamanda komün ve ortak yaşayan kuşlar. Dolayısıyla, sene genelinde, yeni ortaklıkların kurulması ve yeni iş sözleşmelerinin imzalanmasını bekleyebiliriz. Anlaşılan iş ve arkadaş çevrelerimiz de biraz daha genişleyecek.

Horozların çok üreyebilen kuşlar olduğu söylenir. Horoz sistemde “Aşk Çiçeği” yıldızı olarak geçer. Bu yıldız, kişilere daha romantizm, çekicilik, sosyal ortamlarda hareketlenme getirir. Dolayısıyla, bu yıl, hala bekâr olanların, ciddi beraberliklere başlamaları ve aile kurmaları açısından da iyi bir yıl.

2017 yılı, aile değerleri, ev hayatı ve doğurganlığı da destekleyen bir sene…

Horoz aynı zamanda neşeli ve iyimser yönü olan bir kuştur ve güvenilir olma eğilimindedir. Bu senenin Yin Ateş özelliği de bu optimizmi desteklemektedir. Ateş elementi insanlara bu dönemde daha fazla para harcatır. Ancak bu Ateş, Yin Ateş’tir; ve daha çok mum ışığı gibi dengesiz ve tutarsız olduğu için, yapacağımız işlerde, güvenilir yolları denemek, risklere girmemek, spekülatif girişimler yapmamak, hayal kırıklığına uğramamak adına doğru adımlar olacaktır. Ekonomik ortamlarda, tedbirli olmakta yarar vardır. Yaptığımız işlerde, sağduyumuza güvenmeli, kendimize çok yüksek hedefler koymadan, denenmiş olan yollardan giderek, risk almamalı ve bu sayede daha emin adımlar atmalıyız. Aksi takdirde kendimizi çatışmaların içinde bulabiliriz.

Bireysel veya toplumsal olarak, olayların detaylarında kaybolmayıp, daha büyük resimleri görmeye çalışmalıyız.

Horozun inatçı yapısı, hepimizin içinde bir meydan okuma isteğine yol açabilir. Ancak güvenli sularda kalmak adına, iyi değerleri uygulamak aslında hiç de demode bir duruş değildir.

Aksine hayatımızı basitleştirerek kışkırtmalara kulaklarımızı tıkamak çok daha iyi bir yöntem olacaktır.

2017’nin genel güven havası ve Horoz’unAkademik yıldız” özelliği, yeni ve cesur girişimlere de yol açacaktır. Tıbbi gelişmeler sayesinde, eski tedavilerin yerini daha gelişmiş alternatifler alacaktır. İnsanlar daha çok alternatif tedavilere yönlenecektir.(Şifalı otlar, vitaminler, yoga…). Bilimsel gelişmeler, enerji ile ilgili icatlar, uzay araştırmalarında gelişmeler beklenebilir.

2017 HOROZ ATEŞ YILINDA ELEMENTLER

2017
Yin Ateş
Yin Metal

 

2017 Horoz yılına baktığımızda,  Çin takviminde 2 element ile temsil edildiğini görüyoruz.

Horoz burcunun elementi olan Yin Metal ve üzerinde bulunan Yin Ateş elementi…

Şimdi seneye etkilerini anlayabilmek için bu 2 elementin özelliklerin tanımak gerekiyor;

Yin Ateş ; Yin Ateş, titrek bir mum ışığı gibidir. Daha çok kıvılcım şeklindedir. Yin Ateş insanlarının, dengeli bir ruh hali yoktur. Sıcakkanlıdırlar ama hassas ve duygusal bir kişilikleri vardır. Öfkesini genelde içinde biriktirir. Ancak bu birikim, en olmadık zamanlarda ciddi patlamalara yol açabilir. O yüzden de daha tehlikelidir. Kimi zaman sinirli, gergin ve şüpheci olabilir. Yin Ateş; iyimser olduğu kadar yanıltıcıdır da. Bir kıvılcım niteliğinde olan ve bir anda parlayan Yin Ateş, genelde, patlamalara ve suikastlara zemin hazırlar.

Yin Ateş insanları genelde sanatla ilgilenen, duygusal ve yaratıcı performans sergileyen artistler olabilir.

Yin Metal ;  Horoz burcunun elementidir. Adalet, sabır, özveri, bağlılık konuları da, yine metal elementinin özellikleridir. Yin Metal elementi, bıçak, hançer gibi küçük metal aletleri de simgeler. Metal element, küçük silahlar olabildiği gibi, mücevher de olabilir. Ancak unutulmamalıdır ki mücevher de güzel olduğu kadar, soğuk ve serttir de.

2017 SENESİ YİN ATEŞ ve YİN METAL ELEMENT KOMBİNASYONU;

Yılın geneli hakkında bir bilgiye sahip olabilmek için bu elementler arasındaki ilişkiye baktığımızda ise; ateş ve metalin birbiriyle anlaşan elementler olmadığını görüyoruz. Çünkü yıkıcı döngüde, ateş metali eritir. Metalin üstünde oturan ateş çok kuvvetli bir ateş olmasa da, Horoz, ateş elementinin doğduğu yerdir. (Yin Elementler döngüsüne göre). O yüzden de ateş elementi ciddiye alınmalıdır.

Ateş ve Metal elementlerinin birbiriyle iyi anlaşmaması, dünya genelinde, çok rahat bir senenin de geçirilemeyeceğini gösteriyor. Yin Ateş- Metal birlikteliği iyimserlik,  inovasyon, ilerleme demek… Ancak, şu anda gündemde olan terör olayları gibi huzursuzluk ortamlarının, uluslararası ilişkilerde çatışmaların ve uyumsuzluğun süreceğini de gösteriyor. Yin Metal, sene genelinde, savaşları ve çatışmaları yine gündemde tutacaktır.

Sene geneli barışçıl olmamakla birlikte, insanlar, iyimser, açık fikirli, kendine güvenen, zorluklar karşısında çözüm getirmeye yönelik bir yaklaşım sergiliyor olacaklar.

2017 SENE GENELİ;

Endüstri; Yin Ateş iyimserliği temsil eder… İnsanlar, Ateş senelerinde kendilerini daha mutlu hissederler ve daha çok dışarı çıkıp, para harcamaya yönelirler. Aynı zamanda, Mutfağı da simgeler. Dolayısıyla eğlence, müzik sektörleri ve restoranları her zaman hareketli göreceğimiz kesin. Aynı zamanda Ateş, sıcak hava ve uçan nesnelerdir. Enerji ile ilgili işleri, alternatif tedavi, spor-yoga- fitness sektörlerini,  uzay araştırmalarını da destekler. Horoz’un “Akademik Yıldız” özelliği de bu sektörlerde yeni bilimsel gelişmelerin yaşanabileceğini öngörüyor. Horoz, aynı zamanda, sistemdeAşk Çiçeği” yıldızı. Bu durumda, bu sene,  Romantizm ve güzellik ve buna bağlı endüstriler de ön plana çıkacak…

Para; 2017 Horoz senesinde para kazanacak sektörler olarak; Ateş endüstrileri ( borsa, finans, enerji, eğlence, restoran…)ve Su endüstrileri( ulaşım, telekomünikasyon, gemicilik, lojistik, spa..) öne çıkıyor. Çünkü Su elementi, Ateş elementi için Para demek. Toprak endüstrileri sektörlerinde (konut, inşaat, emlak, maden, tarım…) çok hareket ve üretim var ancak para açısından çok bereketli değil. Metal elementi sektörlerinde ise ( bankacılık, mühendislik, bilgisayar, araba…) rekabet var. Ağaç endüstrilerine ait sektörler ise çok aktif ( tekstil, kâğıt, çevre, yayın, medya, dekorasyon, mobilya…). Ama yine bereketli  bir endüstri değil.

Borsa; Yin Ateş elementi iyimser ancak bir o kadar da yanıltıcıdır… Yin Ateş seneleri genelde insanlara güven verir. Dolayısıyla borsa artışa geçer. Özellikle de bu artışı, bu sene ilkbahar ve yaz aylarında daha fazla hissedeceğiz. Yani, Ateş elementinin yükseldiği aylarda daha da belirginleşecek. Ancak, temmuz başından itibaren, Ateş elementi kaybolmaya başlıyor ve bu noktada borsada dramatik düşüşler yaşanacaktır.

Sene geneli yanıltıcı olduğundan, risklere girmemek, spekülatif girişimler yapmamak, hayal kırıklığına uğramamak adına doğru adımlar olacaktır.

Sağlık; 2017’nin elementlerinden Ateş ve Metal çok da iyi geçinemeyip, Ateşin, Metale saldıracağı göz önünde bulundurulursa, Metal elementiyle temsil edilen solunum yolları hastalıkları ve Ateş elementiyle temsil edilen kalp-damar rahatsızlıklarında da artış görülebilir. Yin Ateş, kalp, kan dolaşımı, beyin, sinir sistemi ve gözleri temsil ediyor. Metal elementi ise; akciğerler, solunum organları, cilt…  Yin Metal’de Yin Ağaç’ a saldıracağından (sırt kemikleri, parmak el ayak gibi küçük kemikler) konularında sağlık problemleri çıkabilir. Bu sıkıntıları daha çok sene ile ilgili zıtlığa girenler yaşayacaktır.

2017 ‘de Metal elementinin gelmesiyle, ateş ve toprak senelerinde aldığımız fazla kilolardan kurtulmaya başlıyoruz.

Kazalar; Yin Ateş elementi, titrek mum ışığını simgeler. Bu kararsız ateş, genelde ateş sorunlarını, patlamaları ve yangınları beraberinde getirir. Ateş elementi aynı zamanda, sıcak hava demektir. Hava ile ilgili bir element olduğu için de, kuşları, hava taşıtlarını-uçakları akla getirir. Hava taşımacılığında problemler olabileceği söylenebilir. Yin Metal ise; kurşun, tabanca, hançerli silahları, bıçakla yaralanma-öldürme olaylarına neden olur. Horoz ise; güçlü metalleri, makinaları, arabaları ve trenleri temsil eder.

Yin Ateş yıldızları simgeler. Bu sene metalin üzerinde zayıfladığı için film ve müzik dünyasının yıldızlarından da kayıplar yaşanabilir.

HOROZ YILINDA 4 SÜTUNUMUZ

Uyum; Doğum anında, 4 sütunun herhangi bir Yer hanesinde; öncelikle Ejderha, olanlar, Horoz senesi ile bir “Uyum” oluşturacakları için, 2017’yi rahat geçireceklerdir. Aynı durum, Yılan veya Öküz senelerinde doğanlar için de geçerli olacaktır.

Ejderha yılları: 1928, 1940, 1952, 1964, 1976, 1988, 2000, 2012

2017 Ejderha Ayı: 04 Nisan-04 Mayıs

Yılan yılları: 1929, 1941, 1953, 1965, 1977, 1989, 2001, 2013

2017 Yılan Ayı: 05 Mayıs-04 Haziran

Öküz yılları: 1925, 1937, 1949, 1961, 1973, 1985, 1997, 2009

Öküz Ayı: 05 Ocak-02 Şubat

Zıtlık; Doğum anında, 4 sütunun herhangi bir Yer hanesinde, Tavşan elementi olanlar; Horoz yılı ile zıtlığa girecekleri için, daha çok seyahat, iş değişikliği, ev değişikliği yaşayabilirler, sene boyunca sosyal konularda ve insan ilişkilerinde zorlanabilirler. Bu tarz bir “Zıtlık”, hareket, kaza ve değişim de getirir.  Bu kişilere,  bu etkiyi, ev-ofis-iş, değiştirerek ve bol bol seyahat ederek dengelemeleri önerilir. Ancak bu değişimleri gerçekleştirirken her türlü riskli sayılabilecek aktivitelerden kaçınmaları uygundur. Bu kişilerin sene boyunca, korunma amaçlı olarak, üzerlerinde bir “Ejderha” sembolü taşımaları önerilir. Bu kişilerin,  “Grand Duke” olarak geçen Batı yönüne doğru seyahat etmeleri önerilmez.

Zıtlığın hangi kolonda gerçekleştiği kişinin hayatını farklı şekilde etkiler. Zıtlık gün sütununda ise, aile, eş, karşı cinsle ilgili problemlere, ay sütununda ise, ebeveynler ve kariyer ile ilgili konularda etkili olacaktır.

Tavşan yılları: 1927, 1939, 1951, 1963, 1975, 1987, 1999, 2011 

2017 Tavşan Ayı: 05 Mart-03 Nisan arası

Tavşan günleri çok sayıda olduğu için bahsedilmemiştir.

Kendine Ceza; Doğum anında, 4 sütunun herhangi bir Yer hanesinde, Horoz elementi olanlar, 2017 Horoz senesi içinde, “Kendilerine Ceza” oluşturacakları için, sorunlar yaşayabilirler. Farklı konularda, kendi başlarına olur olmaz sıkıntılar açabilirler.  Bunlar genelde, endişe, stres, yanlış anlaşılma gibi durumlardır. Bu kişiler, kendilerine bu sene çok yüklenmekten ve yargılamaktan vazgeçmeliler. Aksi takdirde, manevi olarak, bütün sene boyunca kendilerini yorgun hissedeceklerdir. Grip, solunum yolu problemleri, deri problemleri gibi sağlık konularında da sıkıntılar oluşabilir. Bu kişilerin sene boyunca, korunma amaçlı olarak, üzerilerinde bir “Ejderha” sembolü taşımaları önerilir.

Horoz yılları: 1921, 1933, 1945, 1957, 1969, 1981, 1993, 2005,2017 

2017 Horoz Ayı: 07 Eylül-07 Ekim

Aşk Çiçeği; Doğum anında, 4 sütunun, Sene ya da Gün hanesinde Maymun, Fare, Ejderha olanlar için Horoz; “Aşk Çiçeği” yıldızıdır. Sene içinde bu kişiler, daha çok sosyal ortamlarda bulunacaklar ve karşı cinsle romantik arkadaşlıklar kuracaklardır.  Eğer evliyseniz,  eşinizle güzel ve uyumlu bir birliktelik geçireceksiniz demektir. 2017 senesi, aynı zamanda bu kişilere güzellik ve çekicilik de getiriyor.

Maymun yılları: 1920, 1932, 1944, 1956, 1968, 1980, 1992, 2004

2017 Maymun Ayı: 07 Ağustos- 06 Eylül

Fare yılları: 1924, 1936, 1948, 1960, 1972, 1984, 1996, 2008

 2017 Fare Ayı: 07 Aralık- 04 Ocak

Ejderha yılları: 1928, 1940, 1952, 1964, 1976, 1988, 2000, 2012

2017 Ejderha Ayı: 04 Nisan-04 Mayıs

Koruyucu Melek; Doğum anında, 4 sütunun, Sene ya da Günün Gök Hanesinde, Yin Ateş olanlar için (Doğum senesi 7 ile bitenler); Yang Ateş olanlar için (Doğum senesi 6 ile bitenler); Horoz, “Koruyucu Melek” yıldızı anlamına gelir. Dolayısıyla, bu kişiler, 2017 yılında, geliştirmek uygulamak ve bitirmek istedikleri konularda etraflarından daha çok destek alacaklardır. Arkadaşlarının, yardımcılarının, öğrencilerinin, mentorlarının veya danışmanlarının yardımlarını her zaman hissedeceklerdir.

Akademik Yıldız; Doğum anında, 4 sütunun, Sene ya da Günün Gök Hanesinde, Yin Ateş için (Doğum senesi 7 ile bitenler) veya Yin Toprak  (Doğum senesi 9 ile bitenler) elementi olanlar için, Horoz, “Akademik Yıldız” özelliği taşıyor. Akademik yıldız; eğitim ve bilgi için istekli olmayı getirir. Zekâyı da temsil eden bir yıldızdır. 2017 senesinde, bakalım hayatlarımızda bu yıldızın etkisini nasıl hissedeceğiz?  Eğitimimizde, kariyerimizde ilerleme, yazı yazma, akademik çalışma, icat… Kim Bilir?

2017 senesinde doğum yapacaklar için güzel bir haber;

Bu sene doğacak bebekler, hem “Koruyucu Melek”, hem de “Akademik Yıldız” ‘a doğuştan sahip olacaklar… Kim çocuklarının zeki, bilgiye açık olmasını, hem de hayat boyu sevdikleri tarafından korunmasını, etraflarından yardım almasını istemez ki? Bu durum ancak 60 senede bir Yin Ateş-Horoz ve Yin Su –Tavşan senelerinde gerçekleşir. Bir sonraki Yin Su-Tavşan senesi ise 2023.

2017’NİN FENG SHUİ ENERJİLERİ:

Senelik Feng Shui enerjilerinin mekânlarınızda doğru işlemelerini sağlamak istiyorsanız ilk önce, evinizin enerji haritasını çıkarttırmanız gerekmektedir. Mekânlarınızdaki “Chi” akışını dengelemek için yapılacak doğru bir Feng Shui uygulaması, önceliğiniz olmalıdır.

Feng Shui Enerjilerinin etkileri yıldan yıla farklılık gösterir. Bu sene de, “Senelik” uçan yıldızların 2017 Yin Ateş – Horoz senesindeki etkilerini, 03 Şubat 2017 – 03 Şubat 2018 dönemleri arasında alacağız.

Şimdi bu etkilerin neler olacağına bir bakalım;

  •  “8” ve ”9” bereket yıldızları, 2017 senesinde, Doğu ve Güney Doğu yönlerine geliyorlar. Eğer evinizin girişi veya salon gibi aktif kullanılan bir mekânınız bu yönlerde ise, bu bereket enerjisi daha da canlı olacak demektir. Bu enerjiyi daha da aktif hale getirmek için Ateş elementi renklerinde objeler koyabilirsiniz.
  • Gelecek mutlu olayları temsil eden “1” yıldızı ise Merkez’de. Geleceğin bereketi de diyebileceğimiz bu yıldız yeni başlangıçlar, mutlu olaylar ve kutlamaları temsil etmektedir. Gelecek planlarının geliştirilmesi, iş geliştirme, satış arttırma gibi etkilerinden yararlanmak için bu yönün kullanılması uygundur. Bereket enerjisini Su ve Metal elementi ile destekleyebilir, etkisini arttırabilirsiniz. Akvaryum, su objeleri, ayna bunlara örnek olabilir.
  • Romantik bir ilişki arayışında olanların, bebek sahibi olmaya çalışanların “4” yıldızının geldiği odaları kullanmaları uygun olacaktır. Bu yön bu sene Kuzey Doğu’dur.
  • Kazaları ve aksilikleri tetikleyen senelik “5” yıldızının geldiği odalarda fazla zaman geçirmemeye özen gösterin. Bu yıldız bu sene Güney odalarında etkisini gösterecektir. Dolayısıyla evin bu yönüne metal bir çan koyarak olumsuz etkilerini hafifletebilirsiniz.
  • Hastalıkları tetikleyen senelik “2” yıldızı ise bu sene Kuzey Batı’da. Dolayısıyla, olumsuz etkilerini azaltmak için, bu bölgeye 6 adet geleneksel birbirine bağlı Çin parası koyabilirsiniz.
  • Skandalları temsil eden “7” yıldızı, bu sene Güney Batı yönünde… Bu yöne, şeffaf bir vazo içinde 3 adet bambu yerleştirmek en ekonomik çözüm olacaktır.
  • Hukuksal problemler ve otorite problemleri doğuran “6” yıldızı ise Kuzey’de… Bir önceki bambu çözümü bu yıldız için de geçerlidir.
  • Tartışmaları tetikleyen “3” yıldızı, Batı da… Bu yönün olumsuz etkilerini azaltmak için kırmızı aksesuarlardan yararlanabilirsiniz.
  • Senenin Enerjisi dediğimiz “Grand Duke” bu sene Batı’da.  Batı yönünde büyük tadilat işlerine girilmemelidir. Bu yönde, bu sene, tam bir huzur ortamı yaratılmalıdır. Ofislerinizde bu yöne doğru yüzünüzü dönmek yerine, sırtınızı verin. Bu şekilde, senenin enerjisinin desteğini de alırsınız.
  • “Grand Duke”’ün tam tersi olan Doğu yönünde ise, “ Üç Ölümcül Güç” ve “Yıkım Pozisyonu” var. Doğu odalarında zaman geçirmemeye ve Doğu yönüne de sırtınızı vermemeye özen gösterin.

 

Hepimizin, sağlıklı,  huzurlu ve mutlu bir yıl geçirmemiz dileğiyle, herkese iyi seneler….

 

Not: 2017 senesinin etkileriyle ilgili yazı, Hocamız Raymond Lo’nun çalışmalarından yararlanılarak madeinfengshui tarafından hazırlanmıştır.

Türkler’ deki yılbaşı geleneği ile ilgili hikâye ise Sümerolog Muazzez İlmiye Çığ’ın araştırmasından alınmıştır.X