SENENİN BURCU TAVŞAN

SENENİN BURCU TAVŞAN

SENENİN BURCU TAVŞAN

Çin takvimi 5 element sistemine dayanır ve her yeni gelen sene iki element ile belirlenir. Bu elementler sene geneli hakkında hem makro ölçekte hem de mikro ölçekte birçok fikir verir. 04.   Şubat itibariyle başlayan bu senenin elementleri YİN SU ve altında bulunan YİN AĞAÇ (TAVŞAN) elementleri. Bu iki elementin karakterlerine bakarak sene geneli hakkında bakalım neler söyleyebiliriz…

Yin su,

Yin Su, küçük su-çiğ damlasını ifade eder ve 10 Gök Hanesinden oluşan sistemde en Yin özelliklere sahip olandır.  Yin Su  genelde ortama rahatlıkla uyum sağlar, esnektir. Mütevazi, nazik, toleranslı kişiliği ile girdiği ortamda uzlaşmacıdır. Ama bunun yanında gizemli ve öngörülemez bir yapısı da vardır. Yeni insanlarla tanıştığında genelde çekingen davrandığından içe kapanık ve ulaşılması, anlaşılması zor bulunabilir.

Tek bir yerde kalmak, tek bir şey ile uğraşmak ona göre değildir. Hareketi ve değişimi sever. Bilgiye her zaman açtır. Düşünce özgürlüğü ister. Birçok şeye aynı anda ilgi duyabildiği için, tek bir yolu seçmekte zorlanır. O yüzden yaptığı işlerde odaklanma sorunu yaşar. Aynı su damlasının şekil ve özelliklerinin değişebilmesi gibi, çok çabuk fikir değiştirebilir. Sabırsızdır ve bir şeyleri hemen ister, gerçekleşmezse çabuk sıkıldığı için de yarım bırakabilir. Bir yandan zengin fikirleri ve problemlerle ilgili eşsiz görüşleri ile etrafına katkıda bulunsa da, bazı zamanlarda da tutarsız ve kararsız davranışları ile etrafını zorlayabilir.

Dışarıdan naif ve yumuşak görünse de, içten içe sağlam ve akıllıdır. Kendi işini kendi halletmeyi sever,  kimseden yardım istemez.  Zorluk anında geri adım atmaz, sonuna kadar gider. Zekası ve farklı düşünme yolları ile  ile olayların üstesinden gelerek etrafını şaşırtmayı başarır.

Sır saklama konusunda başarılıdır. Mahremiyete ihtiyaç duyar, kendini de çok iyi gizleyebilir. Kendi iç dünyasına dönerek şarj olmayı tercih eder. O yüzden de, etrafındaki insanlar onu içe kapanık olarak tanımlayabilir. Naif yapısının yanı sıra bir yandan da macerayı, gizli çalışmaları, ekstrem sporları sever. Şaşırtıcı ve gizemli yönleri ile kimi zaman anlaşılması zor olarak tanımlanabilir.  Genelde detaycı ve gözlemcidir. Artistik ve yaratıcı yönleri ile de başarılı olabilir.

Tavşan;

Çin Astrolojisine göre tavşan, nazik, zarif, yumuşak, sessiz ve hassastır. Alçakgönüllü bir kişiliği vardır. Etrafındaki insanlarla uyumlu bir ilişki yürütebilir. Sabırlı ve kibar yapısı ile, kolayca sinirlenmez ve tartışmalara girmez. Her zaman temkinli hareket eder. Etrafında olabilecek değişimlere karşı ürkek davransa da her zaman  tetikte ve uyanıktır. Hızlı ve becerikli yanı ile çabuk aksiyon alır.

Tavşan, Ağaç elementidir, genç bir ağacın yaprakları gibi de düşünülebilir. Mevsimlerden ilkbaharın ortasını temsil eder. Geçen seneki Kaplan da bir Ağaç elementiydi ve ilkbaharın başını temsil ediyordu. 2023 senesi için ise  geçen seneden attığımız tohumların artık geliştiği, büyüdüğü bir sene diyebiliriz. Yani artık bir çeşit hasat zamanı…

Elementler döngüsünde Su ve Ağaç birbirini destekleyen yapıdadır. Yin Suyu sabah saatlerindeki bir çiğe benzetebiliriz; Yin Ağaç ise bir çiçeğin yaprağına benzetilebilir. Bu durumda seneyi tarifleyen Yin Su – Yin Ağaç elementleri, sabahın erken saatlerinde bir çiçeğin taç yaprağında beliren küçük su damlasının resmini çizer. Bu da senenin genelinin ılımlı ve huzurlu yapıda geçeceğinin de müjdecisidir. Yin Su bir yandan zekayı, esnekliği, uzlaşmayı temsil etse de bir yandan gizemli, saklı ve öngörülemez yapısı beklenmedik gerilimleri gündeme taşıyabilir. Ancak tavşanın zeki ve çevik, akılcı ve yenilikçi yaklaşımları çözümleri de beraberinde getirecektir.

Tavşanın bu seneki özelliklerinden biri de “AŞK ÇİÇEĞİ” dediğimiz bir enerjiyi taşıyor olması. Romantizm ve Aşk başrolde olacak ve güzellik, cinsellik, eğlence, sanat gibi konularda kendini gösterecektir. Sosyal ortamlara hareket ve canlılık getiren bu yıldızın etkisiyle ilişkilerde de hareketlenmeler olacaktır.  Kişiyi çekici, özgüvenli, ikna edici yapan bu yıldızın olumlu etkilerini, yaptığımız sunumlarda, toplantılarda, iş görüşmelerinde veya davetlerde de hissediyor olacağız. İster iş olsun, ister aşk, nasıl kullanacağınıza siz karar verin. Estetik ve güzellik sektörleri de bu olumlu yıldızın etkisi ile işlerini arttıracaklardır.

Aşk çiçeği özelliği taşıyan 2023’ün Tavşan elementi , Yin su ile beraber bir araya geldiğinde Yin suyun o gizemli, öngörülemez yapısından kaynaklı olumsuz da işleyebilir. Bu durumda ilişkilerde sadakatsizlikler, aldatmalar çıkmasını teşvik edebilir;  gündeme skandalların düşmesine  de neden olabilir.

Tavşanın bu seneki özelliklerinden biri de “AKADEMİK YILDIZ” dediğimiz bir enerjiyi taşıyor olması.

Okumayı, bilgiyi, akademik anlamda gelişmeyi ve bu alanlarda başarılı olmayı destekleyen bir yıldızdır. Farklı konularda bilgi sahibi olmak, araştırma yapmak, yeni şeyler öğrenmek için destek verir. Kişinin İlgisini çeken konularda bir şeyler üretmesini kolaylaştırır. İlla akademik çalışma yapmak şart değildir, yaratmak, üretmek ve yönetmekle ilgilidir. Dolayısıyla bu sene doğacak bebeklerin hepsi bu özelliğe sahip olacakları için daha entellektüel, farklı düşünebilen kişiler olacaklardır. Aynı zamanda Tavşan elementi ile beraber gelen Yin Su elementinin de “Koruyucu Melek” etkisiyle hayat boyu korunup kollanacaklarını söylemek de mümkündür.

Akademik yıldız özelliğini taşıyan 2023, bir anlamda bilim, kültür, sanat konularında da yaratıcı, yeni fikirlerin, eserlerin oluşumunu destekleyecek, hayatlarımıza yeni renkler, farklı bakış açıları da kazandıracaktır.

Ekonomi Para;

Ateş seneleri insanlara güven verir. Eğlence, gezme faaliyetleri daha çok olur. İnsanlar daha çok dışarı çıkar ve harcama yaparlar. Borsa da artışta olur. Ancak 2023, bir Ağaç ve Su senesi. O yüzden hala ekonomi çok düşük hızda ilerliyor. Gerçekten Ateş elementinin o pozitif etkisini ise 2025 Yılan senesinden itibaren  hissetmeye başlayacağız. Şimdi o güne kadar bu senenin sektörlere etkisine bakalım.

2023 senesininin Ağaç elementi, Metal  sektörleri için para anlamındadır. Dolayısıyla, 2023 Tavşan senesinde para kazanacak öncelikli sektörler arasında (bankacılık, mühendislik, bilgisayar, araba, makine, kuyumculuk, estetik, vbg.) sayabiliriz.

Senenin diğer elementi olan Su elementi ise, Toprak endüstrileri için para demektir. Toprak endüstrilerine ait sektörler (tarım, konut, inşaat, emlak, ileri teknoloji, maden, sigorta, bilgisayar software, danışmanlık, kişisel gelişim vbg.) verimli bir sene geçireceklerdir.

2023 Tavşan senesinde Ağaç endüstrilerini güçlü bir rekabet bekliyor olacak. Ağaç elementi sektörleri( tekstil, kâğıt, çevre, moda, yayın, medya, eğitim, dekorasyon, mobilya, ormancılık, vbg.)

Senenin Tavşan elementi, su sektörleri için üretkenlik anlamındadır. Su endüstrileri ise (ulaşım, telekomünikasyon, gemicilik, lojistik, taşımacılık, seyahat, spa..) aktif bir sene geçireceklerdir. Ama gerçek anlamda parayı daha ileriki senelerde bulabilirler.

Ateşe ait sektörler ise  (finans, enerji, eğlence, restoran, pazarlama, Pr, reklamcılık, moda, hukuk, kimya, vbg.) 2023 senesini oldukça karsız geçirecekler. Çünkü onlar için para anlamına gelen Metal elementi şu anda senenin elementleri arasında gözükmüyorlar. Ancak şunu da unutmamak lazım. 2023’ün tavşan elementi bir aşk çiçeği yıldızı etkisini taşıyor ve sosyalleşme ile ilgili. O yüzden  yaratıcı, sıradışı fikirler geliştirebilen eğlence sektörleri bir parça daha iyi durumda olacaklardır.

Aynı zamanda sistemde Ateş elementi hiç yok. Bu yüzden Ateş elementi ile ilişkilendirilen enerji sistemlerinde de (doğalgaz, petrol, elektrik, vbg.) kısıntıların, sıkıntıların çıkması söz konusu. İşiniz bu sektörlerde ise daha çok geleceğe yatırım yapmak adına planlar geliştirin, bütçenizi korumaya çalışın. Enerji sektöründeki kısıtlamalar ise sonuçta faturalara hemen yansayacaktır. Zaten günümüzde bir enerji krizi yaşadığımız kesin. O yüzden daha bilinçli hareket etmemiz de şart gözüküyor.

Toplumsal Olaylar;

Yin Suyun ortama uyum sağlama ve esnek davranabilme özelliği,  mütevazi, nazik, toleranslı yapısı ülkeler arası anlaşmazlıklar, savaşlar söz konusu olduğunda ortama uzlaşma getirebilir.  Ama bunun yanında gizemli ve öngörülemez yapısının da olduğunu unutmamak gerekir. Dolayısıyla herşey yüzeyde olumluymuş gibi gözükse de altında farklı senaryoların, gizli sırların döndüğünü düşünmek yanlış olmaz. 5 elementler döngüsünde; Metal (horoz), Ağacı (Tavşan) keser. Bu iki element çatışma halindedir. Metal elementine denk gelen bölgeler ise Batı yönü ile ilişkilendirilir. Dolayısıyla dünyanın ve ülkemizin batı bölgeleri bu konudan daha çok etkilenecek yerlerdir.

Yin Su elementi zeka, yaratıcılık, farklı bakış açıları geliştirebilmek ile ilişkilidir. Aynı zamanda akademik yıldız özelliği de taşıyan tavşan senesinde bilim, kültür, sanat  konularında alternatif ve yaratıcı fikirler, eserler önümüze gelebilir.

Yin Ağaç elementi olan, ilkbaharın enerjisini de taşıyan Tavşan; gelişimi, hareketi, eylem almayı getirir. Siyaset ve sosyal düzende hareketlenmelerin, değişikliklerin ve reformların olması beklenebilir. Ağaç elementinin hayatımıza vizyon getiren, hedefe ulaşmak için taze güç veren yapısı ile barışçıl yollarla toplumlarda atılacak adımlar, çözümleri de beraberinde getirecektir.

Çevre ve iklim konularına karşılık gelen element ise Ağaç elementidir. Dolayısıyla senenin gündeminden biri de dünyamızı tehdit eden çevre ve iklim krizi olacaktır. Enerji sistemleri ile ilişkilendirilen Ateş elementinin yoksunluğu, dünya genelinde süregelen enerji krizinin daha da sıkıntılara yol açmasının neden olabilir.

Sağlık;

Varlığımızın her bir parçası, fiziksel, duygusal ve zihinsel işlevlerimiz de dahil olmak üzere, bir çok bakımdan Beş Elementin iç işleyişi tarafından idare edilir ve etkilenir. Çin tıbbında, bu senenin temsilcisi olan Yin Ağaç elementi vücudumuzda karaciğeri temsil eder.  Ayrıca, hareket ve etkinlik için gerekli olan kas sistemi, tendon ve bağlar ile ilişkilidir. Dolayısıyla esneklik ve hareket etme ihtiyacını da gündeme getirir. Sene içindeki Ağaç elementinin enerjisi bizi esnek olmak adına hayatımıza sokacağımız düzenli egzersizler için teşvik edecektir. Aynı zamanda Yin ağaç boyun, sırt, omurga bölgesi ve küçük kemiklerimizi de temsil eder. Bu bölgelerde olabilecek hassasiyetlere karşı da dikkatli olmak gerekir.

Senenin diğer temsilcisi olan Yin Su Su elementi ise böbrek, üriner sistem ve cinsel organlarla ilgilidir. Ancak üzerinde oturan Ağaç elementinden dolayı bu sene zayıflamış durumda. O yüzden Omega 3 gibi antioksidanlar ile desteklemek iyi olur. Yin Su elementi, elementler döngüsünde, Yin Ateşe saldırdığı için kalp, beyin, sinir sistemi ve göz ile ilgili sıkıntıları  arttırabilir.

Senenin temsilcileri olan Su elementi, Toprak elementini bulandırırken, Ağaç elementi ise kökleri ile sıkıca tutabilir ve Toprak elementini temsil eden hücrelerimiz, mide ve sindirim sistemimiz üzerinde dengesizlikler yapabilir. Bu durumda, sağlıklı beslenme alışkanlıkları edinmek, bu seneki planlarımız içinde olmalıdır.

Kan dolaşımını ve enerjiyi temsil eden ateş elementi ise genellikle kilo almakla ilişkilendirilir. 2023’te ateş elementinin olmaması kilo vermek için iyi daha uygun bir ortam yaratacaktır.. Sağlıklı beslenme konuları daha fazla konuşuluyor, uygulanıyor olacaktır.

Çevre ve Doğa olayları;

Sene geneline hakim olan elementler ve birbirleri ile olan ilişkileri aynı zamanda o sene daha yoğunlukla oluşabilecek doğa olayları ile de bilgi verir.

Yin Su elementi bulutlara, sise, yağmur damlalarına işaret eder. Yin Ağaç’ın doğadaki temsilcisi ise rüzgarlardır. Bu iki elementin beraberliği ise tahmin edileceği gibi, yağmurlu kuvvetli fırtınalara sebebiyet verebilir.

Ağaç toprağı tutan, su elementi ise toprağı bulandıran bir yapıya sahiptir. Her ikisinin birleşimi toprak elementi için dengesizlik yapacaktır. Ayrıca Toprak elementini destekleyen Ateş elementi de sistemde olmadığı ve bu elementi besleyemediği için Toprak ile ilgili deprem, toprak kayması gibi doğa olayları beklenebilir.

Senenin elementlerinin global ölçüde etkileri olduğu gibi kişisel doğum haritalarımıza da etkileri vardır. Bu konuda bilgiye sahip olduğumuzda önümüze çıkacak potansiyel zorlukları, fırsatları veya sembolik yıldızların üzerimizdeki olumlu etkilerini bildiğimizde sene içinde daha güvenli ve bilinçli hareket edebilir, zorlukları fırsatlara, yeni başlangıçlara dönüştürebiliriz. Tavşan senesinin kendi doğum haritalarınıza etkilerini merak edenler  aşağıdaki linkten ulaşabilirler.

https://madeinfengshui.com/2023-tavsan-yilinda-4-sutunumuz/X