ZARİF VE KURNAZ TAVŞAN

ZARİF VE KURNAZ TAVŞAN

ZARİF VE KURNAZ TAVŞAN

05 Mart 2017 – 03 Nisan 2017

Yin Su – Tavşan  (Yin Ağaç)

Çin takvimine göre, 05 Mart’tan itibaren Tavşan ayına giriyoruz. Çin Metafiziğinde her şey iki elementin birbiriyle olan ilişkisiyle açıklanır. Dolayısıyla her ay, yine iki element ile tanımlanır. 2017 Mart ayı, Tavşan (Yin Ağaç) üzerinde oturan Yin Su ile karşımıza çıkıyor. 12 hayvanla temsil edilen Çin Takvimine göre Tavşan, ilkbahar mevsiminin ortası ve Mart ayının temsilcisi, Hsia Aylarının 2. sidir.

Mart ayının Elementlerinin Anlamı

Yin Su;

Su damlasını ifade eder ve 10 Gök Hanesinden oluşan sistemde en Yin özelliklere sahip olandır. Dolayısıyla, mütevazi, nazik, toleranslı, sabırlı, esnek, uyumlu, arkadaş canlısı, kendi işini kendi halletmeye çalışan yapıda olduğu gibi; bir yandan da kurnaz, sır saklayan, aldatıcı, gizemli, şaşırtıcı, aynı su gibi her yere girebilen bir enerjisi vardır. Bu enerji doğru yönlendirildiğinde, yaratıcı fikirler ve reformlar doğuracaktır. Ancak olumsuz yönlendirildiğinde ise gizli tehditler, aldatmacalar suikastlar veya terörist saldırılar oluşturabilir.

Yin Ağaç;

Yang ağacın aksine, bir ağacın esnek dalları gibidir. Bambu dalları gibi de düşünülebilinir.  Yin Ağaç insanları, yeni konulara, yeni ortamlara çok rahat adapte olabilir. Fikirlerini, yeni durumlar karşısında esnetebilir. Her zaman uyumlu ve mütevazi kişilikleri vardır. Ağacın dalları gibi narin yapıdadırlar. İyilik dolu kişilikleri sayesinde, ortamların sevilen ve aranılan kişileridirler. El becerileri gelişmiştir. Yin ağaç insanları kendilerini daha çok sanat alanında gösterirler. Yin ağaç kadınları da aynı zamanda, bir çiçek gibi, çok hoş ve çekicidirler.

Tavşan;

Tavşan Çin halkı için umudu temsil eder. Yumuşak ve sevgi doludur. Bu kişilerin, iyi, asil ve zarif bir duruşları vardır. Genelde sosyaldirler ve etraflarına karşı nazik ve duyarlıdırlar. Taşanlar, doğuştan gelen bir cazibe ile doğmuşlardır. Hem fiziksel, hem de entelektüel açıdan zarif kişilikleri toplum içinde fark edilmelerini sağlar. Doğal kurnazlıkları ve kuvvetli sezgisel yönleri ile işte ve hayatta iyi fırsatları yakalama yeteneğine sahiptirler. İnsan ilişkilerinde ve müzakereleri gerektiren işlerde, anlaşmaları en ince ayrıntısına kadar inceleme yetenekleri sayesinde, rakipsizdirler. Rafine zevkleri olan, sanata meraklı, yaratıcı insanlardır. İlgilendikleri konularda, koleksiyon yapma özelliğine sahiptirler. Mükemmel hafızaları ve fikirlerini başkalarına rahatlıkla iletme yetenekleri vardır. Tavşan, uysal bir hayvandır ve hiçbir zaman dövüşme gücü yoktur. Anlaşmazlıklar durumunda, olaylara agresif ve düşmanca yaklaşmak yerine, barış içinde olayları çözmeye çalışırlar.

2017 MART Ayı Yin Su – Tavşan (Yin Ağaç) Element Kombinasyonu  癸卯

2017 Mart ayının enerjileri Tavşan (Yin Ağaç) üzerinde Yin Su elementlerin bu ayki üretim-tüketim ilişkisine baktığımızda, iki elementin birbiriyle uyumlu ve destekler nitelikte olduğunu görüyoruz. Su Elementi, Ağaç Elementini besler nitelikte.

Elementler kendi içinde uyumlu gözükmekle beraber, senenin Horoz elementi, bu ayın Tavşan elementi ile çatışma içinde.. . Seneden ve aydan gelen Yer elementleri kendi içinde zıtlaşırken, yetmezmiş gibi Gök haneleri de zıtlık içinde… Horoz’un metal elementi, Tavşan’ın Ağaç elementini her an kesebilirken; Yin Su da Yin Ateş’i her an yok edebilir…. Bu tarz olumsuzluklar, gizli tehditler, aldatmacalar suikastlar veya terörist saldırılar oluşturabilir. Metal ve Ağaç elementi arasındaki zıtlık ise, metal ve araba kazalarına neden olabilirken, aynı zamanda, sistemde, bıçak, hançer gibi küçük kesici aletleri temsil ettiği için yine suikastleri gündeme getirebilir.

Dolayısıyla, hepimiz için, senenin en zor aylarından biri diyebiliriz. Bu çatışmayı en çok hissedecek olanlar da, maalesef Tavşan olanlar… Yin Ağaç, bedenimizde bilekler, parmaklar, ayak bilekleri, boyun, bel omurgasının alt bölümü olan küçük kemikleri temsil etmekte. Metal ile girdiği zıtlığın doğuracağı olumsuz etkilerden bir miktar da olsa korunabilmek için, riskli spor, aktivite ve işlerden kaçınmakta yarar var.

Ağaç elementinin, Metal ile girdiği zıtlık ile beraber dengesinin bozulması ile birlikte, temsil ettiği öfke duygusu da açığa çıkacaktır. Ani karalar vermek, fevri davranmak, sonuçlarına katlanmamıza neden olabilir. Değişimlere ayak diremek, bazen hepimizi daha zorlar. Direnmek yerine, kabul etmek ise yeni pencereleri hayatımıza ekler, yeni ve farklı bir yol çizer ve belki de bu yeni durum bakarsınız hoşumuza gider. Unutmayalım ki; bizi öldürmeyen her şey bizi daha da güçlendirir…

20170305_225157

 

Dönüşümün gücüne inanmak lazım… Pencerelerinizden şöyle bir bakın, ya da doğada bir yürüyüşe çıkın… Göreceksiniz ki ilkbahar mevsiminin gelişi ile beraber, doğa da dönüşümde… Cemrelerin toprağa düşmesi ile birlikte sihirli bir şekilde toprak hareketlenmeye, dallar filizler vermeye, çiçekler tomurcuklanmaya başladı bile… Cemrelerin suya düşmesi ile beraber, denizler ısınmaya; havaya düşmesi ile beraber ise havalar ısınmaya, bahar kokuları her yeri sarmaya başladı… Bundan daha mucizevi bir dönüşüm olabilir mi?

 

2017 Mart Ayı BaZi

Uyum; Doğum anınızda, 4 sütununuzun herhangi bir Yer hanesinde; Köpek, Domuz veya Keçi varsa; Tavşan ile bir “Uyum” oluşturacağınız için, ayı daha rahat geçireceksiniz.

Keçi yılları: 1931, 1943, 1955, 1967, 1979, 1991, 2003, 2015 – Keçi Ayı: Temmuz

Domuz Yılları: 1935, 1947, 1959, 1971, 1983, 1995, 2007 – Domuz Ayı: Kasım

Köpek Yıları: 1934, 1946, 1958, 1970, 1982, 1994, 2006 – Köpek Ayı: Ekim

Zıtlık; Doğum anınızda, 4 sütununuzun herhangi bir Yer hanesinde, Horoz elementi varsa; Tavşan ayı ile zıtlığa gireceğiniz için, daha çok seyahat, iş değişikliği, ev değişikliği yaşayabilirsiniz. Ay boyunca sosyal konularda ve insan ilişkilerinde zorlanabilirsiniz. Bu tarz bir “Zıtlık”, hareket, kaza ve değişim de getirir. Bu etkiyi azaltmak istiyorsanız, ev-ofis-iş, değiştirebilir veya bol bol seyahat ederek dengeleyebilirsiniz. Değişim, çatışmayı dengeleyeceği için, yeni aktiviteler, uzun zamandır hayatınızda yapmak istediğiniz yenilikler için iyi bir başlangıçtır. Ancak bu değişimleri gerçekleştirirken her türlü riskli sayılabilecek aktivitelerden kaçının.

5099ac90e627d99cc8145491967b49ddAynı zamanda Horoz senesinde olduğumuz için, bu ay, sene ile zıtlığa girmekte… Dolayısıyla bu ay en çok Tavşan günü, ayı, veya senesinde doğanlar için zorlayıcı olacaktır. Ay boyunca, korunma amaçlı olarak, üzerinizde bir“ejderha” sembolü taşıyabilirsiniz.

Horoz yılları: 1921, 1933, 1945, 1957, 1969, 1981, 1993, 2005, 2017– Horoz Ayı: Eylül

Tavşan yılları: 1927, 1939, 1951, 1963, 1975, 1987, 1999, 2011 – Tavşan Ayı: Mart

Ceza; Doğum anınızda, 4 sütununuzun herhangi bir Yer hanesinde, Fare elementi varsa; bu ay sizin için ceza oluşturacaktır. “Ceza” kişinin hayatında, endişe, huzursuzluk, sıkıntı, talihsizlik doğurabilir, farklı çatışmalar yaratabilir. İlişkilerinize özen göstermeye, olaylarda fevri davranmamaya gayret edin…

Fare yılları: 1924, 1936, 1948, 1960, 1972, 1984, 1996, 2008 – Fare Ayı: Aralık

Aşk Çiçeği; Doğum anınızda, 4 sütununuzun, Sene ya da Gün hanesinde Kaplan, At, Köpek olanlar için Tavşan; “Aşk Çiçeği” yıldızıdır. Bu durumda, mart ayı içinde, daha çok sosyal ortamlarda bulunabilir veya karşı cinsle romantik arkadaşlıklar kurabilirsiniz. İkna edici özelliğiniz ile bu ay, iş hayatınızdan da fayda sağlayabilirsiniz.

Kaplan yılları: 1926, 1938, 1950, 1962, 1974, 1986, 1998, 2010 – Kaplan Ayı: Şubat

At yılları: 1930, 1942, 1954, 1966, 1978, 1990, 2002, 2014 – At Ayı: Haziran

Köpek Yılları: 1922, 1934, 1946, 1958, 1970, 1982, 1994, 2006 – Köpek Ayı: Ekim

Unutmayalım ki, doğum anında, 4 sütunlarında Horoz ve Tavşan olanlar için, bu enerji dengeden çıkma özelliği gösterir. İki zıt enerji, her ne kadar “aşk çiçeği” etkisini taşıyor olsa da, aralarındaki zıtlıktan dolayı, daha çok ilişkiler bazında, problemler ve skandallar oluşturabilir.

Koruyucu Melek; Doğum anınızda, 4 sütununuzun, Sene ya da Günün Gök Hanesinde, Yin Su (Doğum senesi 3 ile bitenler) veya Yang Su (Doğum senesi 2 ile bitenler)  varsa; Tavşan, “Koruyucu Melek” yıldızı anlamına gelir. Ay içinde, geliştirmek, uygulamak ve bitirmek istediğiniz konularda etrafınızdan daha çok destek aldığınızı gördüğünüzde şaşırmayın. İşlerin, sizin için,  yolunda gittiğini ve sorunlarla karşılaşmayacağınızı söyleyebiliriz.

Akademik Yıldız; Doğum anında, 4 sütunun, Sene ya da Günün Gök Hanesinde, Yin Su  (Doğum senesi 3 ile bitenler) elementi olanlar için, Tavşan, “Akademik Yıldız” özelliğini taşıyor. Hem senenin, hem de ayın bu özelliğini kullanarak, bu kişiler, eğitim konularında, akademik yaşantılarında ve kariyerlerinde ilerleme kaydettiklerini göreceklerdir.

Önemli not: Yukarıda verilen bilgiler yıllar ile sınırlı tutulmuştur. Günler ve saatler çok sayıda olduğu için, burada belirtmek mümkün olmamıştır. Eğer siz de kendi detaylı haritanızı ve potansiyelinizi merak ediyorsanız www.madeinfengshui.com adresinden bize ulaşabilirsiniz.

2017 Mart Ayı Feng Shui Enerjileri

2017 senesinin Feng Shui enerjilerini öğrenmek isterseniz; www.madeinfengshui.com  adresindeki “2017 Feng Shui Etkileri”  başlıklı blog yazısını takip edebilirsiniz.

03 Nisan’a kadar geçerli olan, yaşam alanlarımızdaki Feng Shui Enerjilerine baktığımız zaman ise;

Not: Yönlerin yanındaki parantezler içinde belirtilen sayılardan ilki; senelik yıldızı, ikincisi ise aydan gelen yıldızı belirtmektedir.

Bu ayın olumlu yönleri;

Batı (3,9); Eğer evinizin temel enerji haritasında, bu yönde iyi yıldızlar denk geldiyse (1,8,9); bu ay batı yönüne hareketli objeler yerleştirerek, gelecek bereketi ve mutlu olayları temsil eden iyi enerjiyi arttırabilirsiniz… Dekorasyonda Ateş rengini temsil eden kırmızı objelere de bu bölgede yer verebilirsiniz.

Kuzeydoğu (4,1); Akademik ve kariyer çalışmaları yapanlar, sınavlara hazırlanan öğrenciler, müsabakalara hazırlananlar, yaratıcı çalışma yapanların bu yönün enerjisini kullanmaları önerilir.

Bu ayın en olumsuz yönleri;

Güney (5,2); Hem seneden gelen aksilik ve kazaları tetikleyen enerji; hem de aydan gelen hastalıkları tetikleyen enerji bir arada bu yönde. Oldukça hassas bir bölge olduğu için; olumsuz etkilerini azaltmak adına, sene geneli için kullandığınız metal çanlarının yanına, 6’lı Çin paralarını da kullanın… Dekorasyonda ise metalin (gri, beyaz, gümüş, bronz, altın gibi) ve suyun renkleri (siyah, koyu lacivert) veya objeleri ile destekleyebilirsiniz.

Doğu (8,5); Bu senenin en önemli bereket enerjisi Doğu’da olmasına rağmen, mart ayından gelen, aksilik ve kazaları tetikleyen enerji de bu yönde… Eğer ki, bu enerji, salonunuz, giriş kapınız gibi aktif bir bölgeye denk geliyorsa, yine bir metal rüzgar çanından yardım alabilir ve yine dekorasyonda metalik objelerinizi bu bölgede kullanabilirsiniz.

Güzel bir ay geçirmeniz dileğiyle…

mart ayının feng shui etkileriX