ZEKİ VE CÖMERT DOMUZ

ZEKİ VE CÖMERT DOMUZ

ZEKİ VE CÖMERT DOMUZ

07 Kasım 2016 – 06 Aralık 2016
Yin Toprak 己– Domuz (Yin Su) 亥

Çin takvimine göre, 07 Kasım’dan itibaren Domuz ayına giriyoruz. Çin Metafiziğinde her şey iki elementin birbiriyle olan ilişkisiyle açıklanır. Dolayısıyla her ay, yine iki element ile tanımlanır. 2016 Kasım ayı, Domuz (Yin Su) üzerinde oturan Yin Toprak ile karşımıza çıkıyor. Domuz, Su elementinin doğumudur. 12 hayvanla temsil edilen Çin Takvimine göre Domuz, kış mevsiminin başlangıcı ve Kasım ayının temsilcisi, Hsia Aylarının 10. sudur.

Elementlerin Anlamı

Yin Toprak 己; Toprak elementi merkezi temsil eder, dolayısıyla toprak insanları da bütün diğer elementlere göre en verici, bağışlayıcı, birleştirici olanlardır. İnsanları bir araya getirmeyi amaç edinmiştir. Evleri daima herkese açıktır. Yin Toprak insanı, etkileyici, zarif, karizmatiktir. Güzel bir bahçeye benzetilir, dinlendiricidir, huzur verir. Çok özverili olurlar ve bütünün iyiliğini isterler. Birçok Yin Toprak insanı sanatçı ya da bilim adamı olmuştur. Sanat ya da bilim alanında çalışmak ve insanlık için bir şey yapmak isterler. Toprak insanı biraz da tutucudur, sahip olduğu her şeye herkese gönülden bağlıdır. “Koleksiyoncu “ diyebiliriz  .Her şeyi toplar biriktirir, atamaz. Bağlılık özelliği insan ilişkilerinde de kendini gösterir.

Domuz (Yin Su) 亥; Efsaneye göre, Yeşim İmparator, büyük bir toplantı için, 12 hayvanı çağırır. Domuz, en son gelen hayvandır. Başka bir efsaneye göre ise, kral, hayvanlar arasında bir yarış düzenler. Yarış sırasında, domuz, acıktığı için bir bayram yerinde durur, yemek yer ve orada uyuya kalır. Uyandığında yarışa devam eder; ancak, en son bitirdiği için Zodyak döngüsünün 12. ve son hayvanı seçilir. Domuz kadar tembel terimi de buradan gelir.

Domuzlar, sıcak kalpli, dürüst ve başkalarına hoşgörülüdürler. Her zaman etrafları arkadaş doludur. Arkadaşlarına zor dönemlerde, tereddüt etmeden yardımcı olurlar. Etraflarına karşı her zaman içten, hoşgörülüdürler. Her konuda dürüst ve açıkça fikirlerini söylerler. Davranışlarında samimidirler. O yüzden de yalana, adaletsizliğe ve kötü niyete katlanamazlar. Naiflikleri ve çok duygusal olmaları nedeniyle, arada sırada, başları derde girebilir. Etraflarına karşı cömerttirler. Dostları için para harcamaktan çekinmezler. Zaten şans, her zaman onlardan yanadır. Yaptıkları işlerde her zaman çok sabırlı oldukları için iyi birere öğretmen olabilirler. Domuz burçları inanılmaz zekidir. Yaptığı işlerde olduğu kadar oyunlarda da yeteneklidir. Eğlenceyi severler, yaşama bağlıdırlar. Küçük şeylerden mutlu olmasını bilirler, iyimserdirler. Doğal yaşam içinde olmayı severler. Orman ve açık alanlarda canlılık kazanırlar.

Yin Su; su damlasını ifade eder ve 10 Gök Hanesinden oluşan sistemde en Yin özelliklere sahip olandır. Dolayısıyla, mütevazi, nazik, toleranslı, sabırlı, esnek, uyumlu, arkadaş canlısı, kendi işini kendi halletmeye çalışan yapıda olduğu gibi; bir yandan da kurnaz, sır saklayan, aldatıcı, gizemli, şaşırtıcı, aynı su gibi her yere girebilen bir enerjisi vardır. Bu enerji doğru yönlendirildiğinde, yaratıcı fikirler ve reformlar doğuracaktır. Ancak olumsuz yönlendirildiğinde ise gizli tehditler, aldatmacalar,  saldırılar oluşturabilir.

2016 Kasım Ayı Yin Toprak- Domuz (Yin Su) Element Kombinasyonu己亥

Domuz (Yin Su) ve Yin Toprak arasındaki elementlerin bu ayki ilişkisine baktığımızda, pek de uyumlu olmadıklarını gözlemleriz. Çünkü elementler arasındaki döngüye göre Toprak elementi Su’ya hakim olur, Su elementi de, Toprağı bulandırır. Bu iki geçinemeyen elementin durumu, o ay için uyumlu bir dönem olmayacağının habercisidir.
Aynı zamanda bu ay, bütün Feng Shui yıldızlarının da hizalandığı bir ay. Bu ne demek? Bizim için neden önemli? Olumsuz olarak yorumladığımız hastalıkları ve kazaları tetikleyen yıldızlar, belirli yönlerde bir arada geliyor. Yani olumlu enerjiler gibi, olumsuz enerjilerin etkileri de bu yönlerde ikiye katlanıyor. Bu yönler, Merkez yani dünyanın merkezi (Avrupa ve içinde orta kelimesi geçen bölgeler, örnek Orta doğu, Orta Asya…) ve Kuzeydoğu… Salgın hastalık, böbrek sorunları, bağışıklık sistemini ilgilendiren hastalık haberlerini veya toprak kayması, sel baskını gibi toprak ve su elementlerini ilgilendiren doğal afet konularını maalesef bu bölgelerden daha fazla alabiliriz…
Kış karanlığı, soğuğu, kısalan günleri ile iyiden iyiye kendini hissettirmeye başladı bile. Su elementi giderek güçleniyor. Ve 08 Kasım itibariyle artık kış mevsimine geçiş yapıyoruz. Yin Su dönemindeyiz ki bu da elementler içinde en yin özelliklere sahip olan dönem. Su elementinin güçlenmesi ile içe dönüş, endişe, korku gibi duygular daha yoğun hissediliyor. Dolayısıyla, bu ay melankolik ruh halleri de peşimizi bırakmıyor. AMA…
Siz siz olun, güneşin kendini çok daha az göstereceği günlerin tuzağına düşmeyin. Bundan sonra ateş elementiyle randevumuz mayısta bile olsa ateşinizi yükseltin… Ateş renklerinde giyinin, şömine başında kitabınızı okuyun, neşeli sohbetlere katılın, sanatla ilgilenin veya bir masal dinleyip, hayal gücünüzü ateşleyin. Ama yeter ki ateşinizi yükseltin…

2016 Kasım Ayı BaZi

Uyum; Doğum anında, 4 sütunun herhangi bir Yer hanesinde; Kaplan olanlar, Tavşan veya Keçi olanlar Domuz ayı ile bir “Uyum” oluşturacakları için, ayı rahat geçireceklerdir.
Kaplan yılları: 1925, 1937, 1949, 1961, 1973, 1985, 1997, 2009 – Kaplan Ayı: Şubat
Tavşan yılları: 1927, 1939, 1951, 1963, 1975, 1987, 1999, 2011 – Tavşan Ayı: Mart
Keçi yılları: 1931, 1943, 1955, 1967, 1979, 1991, 2003, 2015 – Keçi Ayı: Temmuz

Zıtlık; Doğum anında, 4 sütunun herhangi bir Yer hanesinde, Yılan elementi olanlar; Domuz ayı ile zıtlığa girecekleri için, daha çok seyahat, iş değişikliği, ev değişikliği yaşayabilirler, bu ay boyunca sosyal konularda ve insan ilişkilerinde zorlanabilirler. Bu tarz bir “Zıtlık”, hareket, kaza ve değişim de getirir. Bu kişilere, bu etkiyi, ev-ofis-iş, değiştirerek ve bol bol seyahat ederek dengelemeleri önerilir. Ancak bu değişimleri gerçekleştirirken her türlü riskli sayılabilecek aktivitelerden kaçınmaları uygundur. Bu kişilerin ay boyunca, korunma amaçlı olarak, üzerlerinde bir “Kaplan” sembolü taşımaları önerilir.
Yılan yılları: 1929, 1941, 1953, 1965, 1977, 1989, 2001, 2013 – Yılan Ayı: Mayıs

Kendine Ceza; Doğum anında, 4 sütunun herhangi bir Yer hanesinde, Horoz elementi olanlar, bulunduğumuz Horoz ayı içinde, “Kendilerine Ceza” oluşturacakları için, ufak tefek sorunlar yaşayabilirler. Bunlar genelde, endişe, stres, yanlış anlaşılma, huzursuzluk gibi durumlardır. Bu kişiler, kendilerine bu ay çok yüklenmekten ve yargılamaktan vazgeçmeliler, akılsızca işler yapmamalılar… Aksi taktirde, manevi olarak kendilerini yorgun hissedeceklerdir.
Domuz Yılları: 1923, 1935, 1947, 1959, 1971, 1983, 1995, 2007 – Domuz Ayı: Kasım

Seyahat Atı; Doğum anında, 4 sütunun, Sene ya da Günün Yer Hanesinde, Yılan, Horoz veya Öküz olanlar için, Domuz, Seyahat Yıldızı’dır. Bu kişilerin, bu ay içinde seyahat programları daha yoğun olacaktır.
Yılan yılları: 1929, 1941, 1953, 1965, 1977, 1989, 2001, 2013
Horoz yılları: 1921, 1933, 1945, 1957, 1969, 1981, 1993, 2005
Öküz yılları: 1925, 1937, 1949, 1961, 1973, 1985, 1997, 2009

Koruyucu Melek; Doğum anında, 4 sütunun, Sene ya da Günün Gök Hanesinde, Yin Ateş olanlar için (Doğum senesi 7 ile bitenler); Yang Ateş olanlar için (Doğum senesi 6 ile bitenler); Domuz, “Koruyucu Melek” yıldızı anlamına gelir. Dolayısıyla, bu kişiler, bu ay, geliştirmek uygulamak ve bitirmek istedikleri konularda etraflarından daha çok destek alacaklardır.

Akademik Yıldız; Doğum anında, 4 sütunun, Sene ya da Günün Gök Hanesinde, Yang Metal (Doğum senesi 0 ile bitenler) elementi olanlar için, Domuz, “Akademik Yıldız” özelliği taşıyor. Eğitim, Kariyer konularında çalışıp, bu yıldızın etkisinde olanların konularında daha hızlı ilerleyeceği söylenebilir.
Önemli not: Yukarıda verilen bilgiler yıllar ile sınırlı tutulmuştur. Günler ve saatler çok sayıda olduğu için, burada belirtmek mümkün olmamıştır. Eğer siz de kendi detaylı haritanızı ve potansiyelinizi merak ediyorsanız www.madeinfengshui.com adresinden bize ulaşabilirsiniz.

2016 Kasım Ayı Feng Shui Enerjileri

Bu ayın özelliği olarak, seneden gelen enerjiler ve aydan gelen enerjilerle aynı. Dolayısıyla, iyi olan enerjiler gibi, olumsuz olan enerjiler de etkilerini ikiye katlayacaklar.
Bu tabii ki, hastalık enerjisini taşıyan “2” ve talihsiz olayları gündeme getiren “5” yıldızlarının olduğu yerlerde sorunların bir misli daha artacağı anlamına geliyor. Dolayısıyla, özellikle, bu mekanlardaki önlemlerinizi almakta gecikmeyin…
06 Aralık’a kadar geçerli olan Feng Shui Enerjilerine baktığımız zaman ise;

Olumlu Yönler;

Güneybatı (8,8); Bereket, mutlu olaylar, kutlamalar ve parasal kazançlara ve sağlığa yardımcı olacak en olumlu yön, ve etkisi de bu ay ikiye katlanıyor. Evlerinizin ve iş yerlerinizin bu bölgelerinde, bereketi daha da arttırmak için, hareketli nesneleri ve ateş renkli aksesuarlarınızı kullanabilirsiniz.
Doğu (9,9); Başarıyı ve gelecekteki bereketi getiren yıldızlar bu yönde yine ikiye katlandı. İşte terfi veya yeni iş olanakları, girişimleri arıyorsanız, bu ayın ivmesini kullanmakta yarar var. Çalışmalarınızı bu yıldızın bulunduğu Doğu yönündeki odalarda yapmanızı tavsiye ederiz. Çocuk sahibi olabilmek veya gelecek mutlu olaylara zemin hazırlayabilmek için bu bölgeye hareketli nesneleri ve ateş rengindeki objelerinizi koyabilirsiniz.
Güneydoğu (1,1); Eğitim ve akademik alanda ilerlemek, bu yöndeki odalara hareketli su objeleri koyabilirsiniz. Siyah aksesuarlardan da yararlanabilirsiniz.
Batı (4,4); Romantizm ve aşk bu odalarda yükseliyor. Bekarlar ve çocuk sahibi olmayı düşünenler için iyi bir sektör… Aynı zamanda akademik başarıyı da destekliyor. Aşkta ve okulda başarı şansı getiren bu yıldızı, su elementiyle güçlendirebilirsiniz. Akvaryum, kristal kullanılabilir. Ancak su elementini yine de dengeli kullanmaya özen gösterin aksi durumda skandal gibi olaylara neden olabilir.

Olumsuz Yönler;

Merkez (2,2); Hastalıkları tetikleyen yıldız bu yönde etkisini ikiye katlıyor. Aman dikkat! Genelde ev planlarında, merkez, koridor gibi alanlara gelir ancak, herhangi bir odanıza denk geliyorsa, bu odada fazla zaman geçirmemeye özen gösterin. Önlem olarak ta 2 adet- 6’lı metal Çin parası asmaya çalışın.
Kuzeydoğu (5,5);Kaza ve aksilikler Kuzeydoğu yönünde etkisini arttırıyor. Yine bu sektöre gelen odalarda fazla zaman geçirmemeye özen gösterin. Bu odaları aktif olarak, bu ay kullanmayın. Etkiyi azaltmak için metal çan asabilirsiniz.
Kuzey (7,7); Yine iki tehlikeli yıldız bu bölgedeki potansiyel tehlikeyi arttırıyor. Kavga ve hırsızlık konularında dikkatli olmaya çalışın. Dikdörtgen bir vazo içerisine 3 adet bambuyu bu bölgeye yerleştirin.
Kuzeydoğu (3,3);Kavga ve tartışmaları gündeme getiren “3” yıldızı Kuzeydoğuda. Bu bölge evinizin aktif alanına denk geliyorsa önlem almalısınız. Aksi taktirde, ilişkilerde (eş-yakın arkadaş-iş arkadaşları), gerilimli ortamlar yaşanabilir. Kırmızı aksesuarlarınızı bu sektörde değerlendirin.

Sağlık dolu, Huzurlu, Mutlu bir ay geçirmeniz dileğiyle…X