EKİM 2017 – KÖPEK AYI

EKİM 2017 – KÖPEK AYI

EKİM 2017-KÖPEK AYI

08 Ekim 2017 – 06 Kasım 2017

Yang Metal – Köpek (Yang Toprak)

Çin takvimine göre, 08 Ekim’den itibaren Köpek ayına giriyoruz. Çin Metafiziğine göre her şey iki elementin birbiriyle olan ilişkisiyle açıklanıyor. 2017 Ekim ayı ise, Köpek (Yang Toprak) üzerinde oturan bir Yang Metal.

Ekim ayının elementlerinin birbiri ile ilişkisine baktığımız zaman ise, Toprak elementi ile Metal elementi arasında birbirini besleyen bir durum söz konusu… Toprak elementi, 5 element döngüsünde, Metal elementini üretir. Dolayısıyla aralarında, bir uyum olduğu ve Metal elementin güçlendiği söylenebilir.

2018 senesinin bir Köpek yılı olduğunu ve bu ayın etkilerinin önümüzdeki senenin küçük bir özeti olacağını unutmamak gerekir. Dolayısıyla, Köpek yılını hepimize neler getireceği konusunda bir ön bilgilenme ayı da diyebiliriz

Çin’deki kutlamalarda köpek ile birlikte ejderha figürlerinin çokça kullanıldığını görürüz. Bunun nedeni ise, Çin astrolojisinde köpeğin, yeryüzünün kapısını, ejderhanın ise tam tersi cehennemin kapısını temsil ediyor olmasıdır. Her ikisi de hem birbirlerine zıt, hem de benzer özeliklere sahiptirler. Algıları açık ve karanlık tarafları olan, sezgisel hayvanlardır… Cennet- cehennem; varoluş-yok oluş, başlatma-sonlandırma gibi,  gel-gitli temaları hayatımızda daha çok hissedebiliriz…

Köpek, sezgiler ve psişik yetenekleri temsil eder. Dünyamız ile ilgili daha çok sezgilerimizin artacağını gördüğümüzde, etrafımızdaki bizim için pozitif veya negatif enerjileri fark ettiğimizde bu bize başlatma ve bitirme konularında destek verecektir.

Toprak enerjisi, bizi ayaklarımızı sağlam basmaya yönlendirir. Bu ay, sezgilerimize güvenerek atacağımız her yeni adım bizi gerçekliğimize daha fazla yaklaştıracaktır.

Kuvvetli toprak enerjisi ile beraber içe dönüş yaşayabilir ve kendimizle hesaplaşmalara gidebiliriz. Bu ayı kendimizle yüzleştiğimiz bir deneyim olarak düşünmeliyiz. Topraklanmak ve meditasyon yaparak, merkezimizi bulmak, bu ayı değerlendirmek için ideal…

O yüzden, bugüne kadar kafanızı kurcalayan, iç kargaşanıza neden olan,  toprak elementi ile ilişkili güven, sadakat, aile ve insan ilişkilerimiz, yaşam şeklimiz, yaşamımızı şekillendiren konuları masa üzerine yatırıp,  üzerinde düşünmek, revizyon yapmak ve 2018’ e hazırlıklı girmek için uygun bir dönem…

Köpek bir yandan da çok kuvvetli toprak elementinin enerjisini üzerinde taşır. Toprak enerjisi her zaman doğadaki bir elementin bitişine işaret eder. Bu durumda Köpek, Ateş elementinin mezarıdır. Dolayısıyla Ateş elementin sahneden tamamen çekildiğini ve uzunca bir süre bizimle olmayacağını söyleyebiliriz.

Köpeğin güçlü bir toprak elementi olduğunu söylemiştik… Toprak ile ilgili, deprem, toprak kayması, volkan patlamaları gibi doğal felaketlerin artacağının da habercisi olabilir…

2017 Ekim Ayı BaZi

Köpeklerin, Ejderhalar gibi enerjileri diğer hayvanlardan farklıdır. Bir yandan da, Çin Astrolojisinde herhangi bir sembolik yıldız özelliği taşımazlar.

Doğum anınızda aldığınız etkiye göre, ayın elementlerinin sizin için bazı planları olduğunu unutmayalımJ Bakalım Metal elementi, bu ay, şahsi haritalarımızda neleri aktive ediyor… Eğer ki; bir Metal gününde doğduysanız; bu ay arkadaşlar-rakipler etrafınızda olacak, sosyalleşeceğiniz günler geçireceksiniz demektir. Ateş gününde doğanlar için Metal, para demektir… Bir Toprak gününde doğduysanız; becerileriniz ön plana çıkacak, kendinizi daha iyi ifade edeceksiniz anlamındadır.. Ağaç gününde doğanları; iş, eş, patron, hukuksal işler, otorite ile ilgili durumlar meşgul edecektir. Ya da bir Su gününde doğduysanız, eğitim, kendini yetiştirme, öğrenme, anne konuları gündeminize düşecektir.

Uyum; Doğum anınızda, 4 sütununuzun herhangi bir Yer hanesinde; Tavşan, Kaplan veya At varsa; Köpek ile bir “Uyum” oluşturacağınız için, ayı daha rahat geçireceksiniz.

Tavşan yılları: 1927, 1939, 1951, 1963, 1975, 1987, 1999, 2011 – Tavşan Ayı: Mart

Kaplan yılları: 1926, 1938, 1950, 1962, 1974, 1986, 1998, 2010 – Kaplan Ayı: Şubat

At yılları: 1930, 1942, 1954, 1966, 1978, 1990, 2002, 2014 – At Ayı: Haziran

Zıtlık; Doğum anınızda, 4 sütununuzun herhangi bir Yer hanesinde, Ejderha elementi varsa; Köpek ayı ile zıtlığa gireceğiniz için, daha çok seyahat, iş değişikliği, ev değişikliği yaşayabilirsiniz. Ay boyunca sosyal konularda ve insan ilişkilerinde zorlanabilirsiniz.

Bu tarz bir “Zıtlık”, hareket, kaza ve değişim de getirir. Bu etkiyi azaltmak istiyorsanız, ev-ofis-iş, değiştirebilir veya bol bol seyahat ederek dengeleyebilirsiniz. Değişim, çatışmayı dengeleyeceği için, yeni aktiviteler, uzun zamandır hayatınızda yapmak istediğiniz yenilikler için iyi bir başlangıçtır. İnatçılık ve ısrar değişime meydan okuma olacağı için bizi daha da zora sokar. Sadece bu değişimleri gerçekleştirirken her türlü riskli sayılabilecek aktivitelerden kaçının. Ay boyunca, korunma amaçlı olarak, üzerinizde bir “tavşan” sembolü taşıyabilirsiniz.

Özellikle haritalarında ejderha olanlar, bu aydan itibaren tavşan figürlerini yanlarında taşısınlar. 2018’in Yang Toprak Köpek enerjisinin etkileri yavaş yavaş kendisini hissettirmeye başlıyor.

Ejderha yılları: 1928, 1940, 1952, 1964, 1976, 1988, 2000, 2012 – Ejderha Ayı: Nisan

Toprak cezası; Doğum anında, 4 sütunun herhangi iki Yer hanesinde, aynı anda, öküz ve keçi olanlar, aydan gelen köpeğin etkisi ile birleşince, toprak cezası oluşturacaklardır.  Bu kişiler sağlıkları ile ilgili problemler yaşayabilirler.

Öküz yılları: 1925, 1937, 1949, 1961, 1973, 1985, 1997, 2009 – Öküz Ayı: Ocak

Keçi yılları: 1931, 1943, 1955, 1967, 1979, 1991, 2003, 2015 – Keçi Ayı: Temmuz

Toprak cezası alanlar için, bu ay dağ sporları, arazi etkinlikleri yapmaları önerilmez. Toprak aynı zamanda yolları simgeler. Dolayısıyla hızlı araba kullanmak da, bu cezaya girenler için tavsiye edilmez. Ay boyunca, yine korunma amaçlı olarak, üzerinizde bir “tavşan” sembolü taşıyabilirsiniz.

Önemli not: Yukarıda verilen bilgiler yıllar ile sınırlı tutulmuştur. Günler ve saatler çok sayıda olduğu için, burada belirtmek mümkün olmamıştır.

Eğer siz de kendi detaylı haritanızı ve potansiyelinizi merak ediyorsanız www.madeinfengshui.com adresinden bize ulaşabilirsiniz.

2017 Ekim Ayı Feng Shui Enerjileri

2017 senesinin Feng Shui enerjilerini öğrenmek isterseniz; www.madeinfengshui.com  adresindeki “2017 Feng Shui Etkileri”  başlıklı blog yazısını takip edebilirsiniz.

06 Kasım’a kadar geçerli olan, yaşam alanlarımızdaki, aylık Feng Shui Enerjilerine baktığımız zaman ise;

Not: Yönlerin yanındaki parantezler içinde belirtilen sayılardan ilki; senelik yıldızı, ikincisi ise aydan gelen yıldızı belirtmektedir.

Güneydoğu (9,8); Bu ayın bereket enerjisi yıldızı Güneydoğu’da.  Bu yön salonlarınız veya giriş kapınız gibi aktif alanlarınıza geliyorsa zaten ayın bereketini alacaksınız demektir…. Bereket enerjisini gene ateş elementi ile destekleyebilir, etkisini arttırabiliriz. Giriş kapımızı kırmızı ağırlık bir dekorasyonla süsleyebiliriz, eğer salonumuza denk geliyorsa mum ateşinden veya varsa şömine ateşinden yararlanabiliriz. ,.

 Merkez (1,9); Eğitimi,  kariyeri ve iş geliştirme ve gelecek planları konularını destekleyen bölge bu ay Merkez’de… Su elementini destekleyen kristallerden, hareketli su objelerinden yararlanabilirsiniz.

Güney (5,4); Sene başında olumsuz 5 yıldızı için metal bir rüzgâr çanı koyarak önlem aldıysanız, romantik ilişkileri ve yaratıcılığı destekleyecek 4 yıldızı için Su elementinden yararlanabilirsiniz. Kristal objeler bu iş için uygundur. 

Kuzeybatı (2,1); Aynı şekilde olumsuz ve hastalıklara neden olan 2 yıldızının etkisini azaltmak için 6 adet Çin parasını bu yöne yerleştirerek önlem aldıysanız; kariyer yıldızının etkisini arttırmak için Su elementini de temsil eden kristal küreden yararlanabilirsiniz…

Batı (3,2); Ev ve işyerlerimizin Batı yönüne etki eden yıldızın ve sağlık sorunlarına yol açabilir. Bu yıldızın olumsuz etkisinden korunmak için en klasik çözüm olarak 6 adet Çin parası asabilirsiniz…

Kuzey (6,5); ); Kazalara, aksiliklere maddi ve manevi kayıplara sebep olabilecek yıldız Kuzeyde ve özellikle etkisi erkekler üzerinde… Olumsuz etkilerini hafifletmek için evinizin kuzeyine metal bir rüzgâr çanı asmak veya odanızın bir köşesinde durgun su bulundurmak iyi olacaktır.

 Doğu (8,7); Skandalları, suiistimalleri ve güvenilmeyen ilişkileri temsil eden yıldız Doğu’da. Bu olumsuz etkiden korunmanın en etkili yöntemlerinden biri şeffaf bir vazo içinde 3 adet bambudur.

Sonbaharın son sıcaklarından ve güneş ışığından maksimum yararlanmanız dileğiyle….X